Bubliny na Giru nefungují. Jsme na hotelu s turisty, kritizují závodníci 

Peter Sagan | Foto: Profimedia.cz

Na Tour nejistý plán vyšel. Cyklistické stáje žily ve své bublině, závodníci napříč týmy se potkávali jen na silnici. To vše bylo vysláním dobrého „ono to půjde, ne že ne“ k sousedům do Itálie, kde se nyní jede přeložený etapák Giro d’Italia. Ale na Apeninském poloostrově to úplně podle představ nejde a růžový závod nemá růžový průběh. Už dva týmy, Jumbo-Visma a Mitchelton-Scott, kvůli koronaviru v týmu odstoupily. Kde udělali organizátoři La Corsa Rosa chybu? 

Bublina na Giru doslova praskla v úterý, kdy se u závodníků a dalšího personálu potvrdila nákaza. „Nechápu, jak jsem to mohl dostat. V týmu dodržujeme spoustu opatření, abychom zabránili nákaze. Cítím se zdravý. Když jsem tu zprávu dostal, bylo to velké zklamání. Je mi líto, že musím opustit Giro takovým způsobem,“ uvedl třetí muž loňské Tour, Steven Kruijswijk, který z etapáku odstoupil s celým týmem. 

Nizozemský jezdec sice nechápe, jak mohl onemocnět, nicméně možná tuší, kde bylo jádro problému. Na začátku závodu se peloton pohyboval na Sicílii, kde týmy měly sice každý svůj hotel, ale to, že se v hotelu budou setkávat s dalšími ubytovanými turisty a fanoušky, na to už jaksi zapomněli. 

„Náš tým vyvinul velké úsilí, abychom měli oddělené jídelny, ale na chodbách a ve vstupní hale se setkáme s širokou veřejností,“ stěžoval si Chad Haga z týmu Sunweb. Německé stáji se nakazila spurterská hvězda Michael Matthews. „Přijímají všechna nezbytná opatření? Jsou to takové věci, které považujete za slabá místa. Můžete toho dělat tak moc, ale stejně nic nezmůžete.,“ kritizoval Američan Haga. 

Pro web Velonews se vyjádřil i sportovní ředitel španělského Movistaru. Podle jeho slov se nezdá, že by týmy byly tak pečlivě separování od ostatních, jako tomu bylo na Staré dámě: „Byli jsme tři dny ve stejném hotelu jako Jumbo a Sunweb. Je to hodně komplikované, aby byli spolu byli tři týmy na jednom hotelu.“ 

Všechna vyjádření jezdců a manažerů směřují k jednomu: chyba je v hotelech, konkrétně v jejich sdílení, což by za normálních časů bylo v pořádku. Ať už možné setkání s turisty nebo s jiným týmem, to je v téhle náchylné době velkým strašákem. Jinak vše funguje, jak má, co se týče (ne)kontaktu s fanoušky či novináři. 

Ve včerejší 11. etapě zvítězil Francouz Arnaud Démare, pro kterého to byla už čtvrtá vítězná etapa na 103. ročníku závodu. Průběžné pořadí stále vede Portugalec Joao Almeida o 34 sekund před Nizozemcem Wilcem Keldermanem. Všichni favorité dojeli v hlavním poli.