Dokonce i Tiger Woods může mít zkrat, tvrdí golfistka Šideri Váňová

Šideri Váňová | Foto: archiv Šideri Váňové

V neděli skončil slavný golfový turnaj Masters. Augusta National Golf Club byl svědkem triumfu světové jedničky Dustina Johnsona, který Masters ovládl s rekordním skóre -20. Do zeleného saka ho pak oblékl, jak velí tradice, obhájce titulu a golfová legenda Tiger Woods. Ten naopak letos při turnaji zažil horké chvilky, když na ikonické dvanácté jamce poslal míček třikrát do vody a zapsal neuvěřitelných deset ran. Ohlédnutí za Masters 2020 nám poskytla jedna z nejlepších českých golfistek Šideri Váňová, momentálně trénující v Dubaji.

Pojďme nejprve okomentovat to až neuvěřitelné trápení Tigera Woodse na jamce číslo 12. Jak se něco takového může stát zrovna legendárnímu Woodsovi?

Je mi jasné, že to spoustu lidí vidí jako selhání. Ale takové věci se prostě ve sportu stávají. Můj pocit z toho je, že Tigera všichni vidí jako nadčlověka a myslí si, že se mu něco podobného nemůže stát. Ale jak jsme viděli, může. Není první ani poslední, komu se takový zkrat stal. Osobně si myslím, že to vyplynulo i z lehké frustrace. Poté, co minulý rok Masters vyhrál, byl pod tlakem očekávání ostatních i sebe sama, že by měl vyhrát i letos. A pod takovým tlakem člověk dělá více chyb. Poslední dvě kola určitě viděl, že je to hop nebo trop, že musí zahrát hodně pod par, aby byl schopen dohnat první příčky. Proto hodně riskoval, což se ukázalo právě i na dvanáctce. Kdybyste se podívali, jak na ní hrál loni, tak tu ránu tehdy zahrál na střed greenu. Tentokrát šel po tyči. On prostě věděl, že musí ten den uhrát co nejnižší skóre, aby se mohl posunout v žebříčku. A že dal druhou i třetí ránu do vody? I Tiger Woods zkrátka může mít takový den. Brát to ale jako nějaké totální selhání, to bych nedělala. Teď všichni vidí nešťastnou dvanáctku, ale podívejte se také, co zahrál pak. Do 18. jamky zahrál pětkrát birdie! Proto je skutečnou legendou. Dvanáctka holt byl takový chvilkový zkrat, který někdy přijde na každého.

Woodsův kolaps na Masters. Pohřbila ho jamka číslo 12

Nevyzpytatelný vítr, tří písečné bunkery a pak samozřejmě vodní kanál Rae's Creek. O dvanácté jamce hřiště Augusta National Golf Club, tradičním ...

Pojďme k vítězi. Jak moc se dalo očekávat, že se jím stane právě Dustin Johnson?

Upřímně, já jsem to trochu čekala. Dustin má za sebou fenomenální sezonu. Slabší měl pouze její začátek, tam když se podíváte na první dva nebo tři turnaje, tak na jednom z nich zahrál dokonce 19 nad par po dvou kolech. Ale pak se to celé zlomilo a on začal být na greenu neskutečný. Fungoval mu patr a celkově jeho hra v poli byla úžasná. Takže jsem si říkala, že pokud bude schopen na Masters zahrát první dvě kola pod par, tak pro mě bude jasným vítězem. A přeju mu to. Už pro to, co se mu na Masters stalo před třemi roky, kdy byl jednoznačným favoritem, ale den před startem turnaje spadl ze schodů a musel odstoupit. Zelené sako si rozhodně zaslouží.

Jak hodnotíte celkově Masters 2020?

Masters je vždy úžasný turnaj, který mám hrozně ráda. Augusta je nádherné hřiště. Ale upřímně, za poslední léta, co Masters sleduju, se pro mě stává trochu nudnější. Myslím to z toho pohledu, že to hřiště bylo stavěné tak, aby v dopadových zónách, kam hráči hrají z odpaliště, byly překážky ve hře. Ale tím, jak se vylepšuje technologie, a jak je kladen větší důraz na atletičnost, tak golfisté dnes ty překážky přepalují. Augusta už tak není tou Augustou, co byla před deseti lety. A když se podíváte na výsledky třeba deset let zpátky a srovnáte si celkové výsledky vítězů, je to obrovský rozdíl.

Je tedy podle vás na čase uvažovat o změnách v propozicích hřiště nebo snad přímo o změně areálu?

Augusta má tak obrovskou historii, že bych si Masters v žádném případě nedokázala představit nikde jinde. Ale uměla bych si představit, že hřiště by mohlo být těžší. Samozřejmě, abychom si rozuměli, pro normálního hráče je strašně těžké. Kdyby si na něj šel zahrát amatérský golfista, byl by rád, kdyby zahrál pod 100 úderů. Ale pro ty kluky už to prostě není problém, jako býval před lety. Na druhou stranu, kouzlo má Masters i Augusta pořád neuvěřitelné. Navíc je tam vždy skvělá divácká kulisa, na jedné jamce máte třeba pět tisíc lidí. Fanoušci hráče podporují a dokážou z nich vymáčknout maximum. Letos tedy ne, bohužel, což mi obecně na turnajích hodně chybí. Snad se to brzy zase vrátí k normálu.

Slabá chvilka Ronalda. Zapomněl text hymny

Fotbalisté Portugalska se chytají před sobotním zápasem Ligy národů proti Francii za ramena, začíná A Portuguesa, národní hymna. Kamery se ...