Naučte se ovlivnit aspekty komplexu radosti ze života. Všichni vám budou závidět

Ilustrační foto | Foto: shutterstock.com

Můžete na ostatní působit, že máte skvělý život. Rodinný dům, labradora na zahrádce, dobře nastartovanou kariéru. Jenže, cítíte se skvěle nejen navenek, ale také vnitřně? Lidská spokojenost totiž není o barvě fasády, nebo rase psa, případně počtu dětí, je především o duši. A tu hodně lidí zanedbává. 

Hodně lidí se chce cítit skvěle, takže eliminují ze svého života negativní momenty. Setkáním s nepříjemnou tchyní počínaje přes schůzky s kolegy, kteří jsou nesnesitelní, případně po změnu sportovního režimu, který už je nenaplňoval. To vše je možné ovlivnit. Ovšem komplex radosti ze života se skládá z mnoha aspektů a není na místě podceňovat ani jeden. Odpovězte si tedy upřímně, co děláte pro svou fyzickou i psychickou pohodu. Vnitřní i vnější. Jakmile k sobě budete upřímní, zjistíte, kde vaše snahy o tvorbu dokonalého života pokulhávají a kde by tedy bylo na místě přidat. 

Angličané mají krásné slovní spojení pro duševní i fyzickou rovnováhu. Budují „well being“. Komplexně a bez jakýchkoliv zkratek. Prostě pracují na tom, aby sportovali, dobře jedli, žili ve vztazích, které je naplňují. Jak bylo průzkumy zjištěno, právě každodenní rozhodnutí, která musejí pravidelně udělat, vedou k tomu, jestli se cítí dobře, nebo ne. Je jedno, jestli vnitřně vnímají, že je nezbytné strávit den u televize a sledovat seriál, případně mají pocit, že by bylo dobré vyrazit si zaběhat. Jakmile totiž dají vnitřnímu hlasu, který s nimi o celkové rovnováze intenzivně diskutuje, za pravdu a vyrazí, mají více než 70 % pravděpodobnost, že se večer budou cítit fajn. Ne jako v situaci, kdy by se svůj vnitřní hlas snažili umlčet.

Nebuďte na sebe příliš tvrdí, můžete se tím dostat do velkých potíží

Lidé, kteří se mají málo rádi, nikdy se nepochválí a vyžadují od sebe víc, než je od nich vyžadováno okolím, mají neustále pocit, že je takový ...

Klinické studie se především soustřeďují na to, že potlačování příznaků a signálů, které vám vaše tělo sděluje vede k depresím a celkové nepohodě organismu. Jak již tvrdili starověcí lékaři, když je v nepořádku duše, chřadne i tělo. Nezamýšlejte se nad tím, co je a není zdvořilé, nebo kde byste měli být proto, že vám to pomůže při budování kariéry. Myslete především na sebe. Naplňujte své emoce a touhy, naučte se být trochu sobečtí. Ve výsledku to platí také v rodinných vztazích. Předevěím se nepodřizujte nikomu, kdo vám neustále tvrdí, že to s vámi myslí dobře. To totiž nemůže nikdo jiný, než jen a pouze vy sám.

Takže, když se vám nechce na kolo, fakt nemusíte. Klidně si dnes, bez výčitek svědomí, čtěte. Rodina, a to mnozí ještě nepochopili, neznamená, že se lidé přetaví do jednobuněčného organismu, který bez sebe fungovat neumí. Jde o společenství lidí, kteří dobrovolně setrvávají pohromadě. Protože je to baví. Stejně jako je baví být občas solitérem a zážitky si poté sdělovat.

Základem pro dobrý sportovní výkon je nutriční timing

Můžete jíst relativně zdravou a vyrovnanou stravu, a přesto se to nijak na vašich sportovních výsledcích neodráží. Proč tomu tak je? Co za pokrmy ...

Životní satisfakci najdete jen tehdy, když budete mít v rovnováze tři základní komponenty. Pozitivní myšlení, negativní myšlení a životní náplň. Jakmile jeden z komponentů nepracuje a nebalancuje váš život jak má, koledujete si o průšvih. Možná se právě divíte, proč je v důležitých stránkách života také negativní záležitost. Odborníci se shodují na tom, že pokud právě ta chybí, můžete si říkat o pořádné trable. Až totiž negativní situace ve vašem životě nastane, nebudete si s ní totiž umět poradit. 

Snažte se definovat každý den, následně celý rok a ve finále díky dnům a rokům celý život přesně tak, jak chcete vy. Ne tak, jak by jej za vás rádi naplánovali ostatní. Jako velký jedinec už víte, že díky smutku si víc vážíte radosti, že když máte skvělé dny, je dobré si je užívat do posledního okamžiku, protože je jisté, že ty negativní situace vás zase doběhnou. Aristoteles tvrdil, že jen lidé, kteří jsou připraveni na největší katastrofy v životě, prožijí poměrně hezký život. Umí na ně totiž později reagovat. A co je pravděpodobnější, nikdy k nim osudové střety ani nedorazí, protože jsou odžité. V hlavách těch, kdo si připouští, že je něco takového může potkat. 

Správný odpočinek dokáže víc než lecjaký doktor

Odpočinek není nezbytný v přesně vymezený čas, ale je nutný pro fyzické i duševní zdraví. Kdykoliv cítíte potřebu. Co se během něj s vaším tělem ...

Užívejte si tedy každého dne s pocitem, že skvěle je a líp už být nemusí. Právě něco málo obav za zády učiní z vašeho dne jedinečný okamžik v jedinečném kontextu úvah a predikcí, co se možná stane, co se stalo a co možná nikdy nebude.  Definujte si vlastní osobní štěstí, nahoďte se do „well being“ programu. Uvidíte, že síla vaší vůle pomůže tomu, abyste se také skvěle cítili.