Připravte se na start! Běžecké závody se vrátí za pár týdnů

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Akce, na kterou pravidelně jezdí tisíce lidí ze zahraničí a účastní se jí špičkoví závodníci. To je mezinárodně uznávaný Volkswagen Maraton Praha. Pravidelně se konal v květnu. Už vloni museli jeho organizátoři zrušit původní a nakonec i náhradní termín. Teď oznámili, že letošní ročník se uskuteční. Slavný pražský maraton se poběží v říjnu.

Pracovníci ve zdravotnictví a veřejné správě se nyní cítí více přesvědčeni, že přesun závodu na podzim nám umožní bezpečně uspořádat rozsáhlou akci a pojmout tisíce fanoušků a dobrovolníků, kteří přijdou podpořit běžce. A stanovili jsme datum – 10. října 2021,“ říká Kristýna Rudišová z PR teamu RunCzech.

Zájemci ale musí počítat s tím, že kapacita závodu je omezená. Ti, kdo se zaregistrovali vloni, si můžou svou registraci převést do příštího roku. RunCzech pak připravil i speciální akci pro ty, kteří si chtějí maraton zaběhnout v původním termínu. Možnost mají virtuálně. „Akce začne 3. května a skončí 31. května. Kapacita je pouze 10 000 účastníků s prioritními registracemi pro ty, kteří již mají registraci na Volkswagen Maraton Praha z roku 2020,“ dodává Kristýna Rudišová. Už v červnu počítá RunCzech s půlmaratonem v Karlových Varech, následně v Liberci a v září v Praze.

Pokud to situace s pandemií Covid-19 dovolí, během pár týdnů se běžecké závody rozběhnou. / Foto: Shutterstock

Konkrétní data závodů teď oznamují i další organizátoři soutěží. Už během dubna počítají v Ostřešanech s domácím šampionátem v půlmaratonu. Ve stejný den, tedy 10. dubna, se má uskutečnit Mistrovství ČR mužů a žen v půlmaratonu v Pardubicích. Původně se měl ve stejném termínu běžet také Pardubický vinařský půlmaratón, organizátoři ale závod z tohoto termínu přesunuli na 19. září.

V dubnu se rozběhá také Brno. V neděli 18. dubna se uskuteční CRAFT Brněnský půlmaraton. Jeho organizátoři ale počítají i s variantou, že budou muset start odložit. „Vše jsme nachystali tak, že vše stihneme, i když se dozvíme nejpozději týden před závodem, že jej můžeme uspořádat. Pokud vládní opatření budou trvat nadále, budeme vás včas informovat o dalším termínu,“ informuje na webu BehejBrno.com Aleš Čtvrtníček.

Připravené jsou už také tradiční noční závody. Odstartovat mají 24. dubna v Hradci Králové. NN Night Run letos počítají s celkem osmi závody, dva jsou vyhlášené na květen v Brně a Liberci, v srpnu změří své síly běžci v Mostě, v září v Praze a Ostravě a na začátek října se počítá s Českými Budějovicemi a Olomoucí.

Pořadatelé seriálu Běhej lesy sice oznámili přesunutí termínu čtvrtého závodu, ale zároveň zveřejnili, kdy odstartuje letošní ročník. Stane se tak 22. května na Karlštejně. Pořadatelé ale mají i náhradní variantu, jak uvádějí na webu behejlesy.cz: „Běhej lesy Lednice jsme se rozhodli kvůli nejisté pandemické situaci přesunout na 10. července 2021. Sezona tak bude, v ideálním případě, začínat závodem Běhej lesy Karlštejn 22. května 2021. Pokud by aktuální situace neumožňovala konání hromadných akcí ani v květnu, máme i pro tento závod náhradní termín.

Zatím to vypadá, že kvůli epidemické situaci čeká nejvíce soutěží závodníky na podzim. Třeba i legendární závod s nejdelší historií v Evropě Běchovice-Praha. Naplánovaný je na poslední zářijovou neděli.

Koronavirus stvořil nový běžecký fenomén: Virtuální závody

Rok plný omezení. Rok, který nám vzal to, co máme rádi. Sport, kulturu, sociální kontakt. Pro spoustu lidí nastalo období gauče a televize, další ...