Snowboardistka Šárka Pančochová: Homosexualita není něco, co si člověk vybere

Šárka Pančochová patří mezi ty, kteří se za svou homosexualitu nestydí a bojují i za práva ostatních gayů a lesbiček. | Foto: Lukas Wagneter / Red Bull Content Pool

Přední česká snowboardistka Šárka Pančochová ráda rozviřuje české konzervativní vody tématem práv komunity LGBT. Především pak právo na sňatek je pro ni velkým tématem. Se svou snoubenkou Američankou Kaileen Laree se rozhodly svatbu odložit až do doby, kdy to bude v České republice možné a budou mít plnohodnotný právní svazek se vším všudy. Téma aktuálně rezonuje nejen z důvodu, že právě probíhá v naší metropoli festival Prague Pride.

Šárko, myslíte, že přijde brzy doba, kdy spolu budeme řešit zase v první řadě sport a ne to, že je třeba podpořit rodinné svazky gayů a lesbiček? 

Snad už to brzy nebude potřeba řešit, jelikož se to vyřeší a budeme mít možnost se brát jako většina lidí v ČR. V tuto chvíli je ovšem důležité, aby se tento problém dostal do povědomí co nejvíce lidí. A tím můžeme zatlačit na politiky, aby o zákonu konečně hlasovali! Ale pokud se chcete bavit o sportu, jsem pro. To je moje hlavní parketa.

Jak rozdílné je vnímání tohoto tématu u nás a v USA? 

Tak ve Státech už mají sňatek homosexuálních partnerů povolený. Ale trvalo jim to dlouho. A myslím si, že my máme nakročeno správným směrem. Ale jinak diskriminace jakýchkoliv menšin je v této době nepřípustná, obzvlášť v Americe. Za mě je důležité vidět problémy ze všech stran a být tolerantní. Každý jsme jiný a máme právo na kvalitní život. 

Šárka Pančochová s přítelkyní Kaileen Laree. (zdroj: FB Š. Pančochové)

Stáváte se terčem útoků za to, že se aktivně podílíte na férové rovnoprávnosti?

Zatím jsem se s tím nesetkala. Ale jsem si jistá, že je spousta konzervativních lidí, kteří se mnou nesouhlasí. A tito lidé si musí uvědomit, že my jim nebereme žádné možnosti ani práva, a jenom chceme mít stejné podmínky jako všichni ostatní. 

Jak jste reakce určité části společnosti vnímala jako mladá?

Moc jsem se takovými reakcemi nezaobírala. Měla jsem spoustu dalších věcí na práci. A zaobírat se pár komentáři pro mě nemělo smysl. S odstupem času je o dost komfortnější mluvit nahlas a za správnou věc. Aniž bych se bála, co si o mně budou lidi myslet. 

Co myslíte, že je potřeba změnit? Jsme jako společnost v tomto ohledu konzervativní, jak to někteří nazývají, nebo to vnímáte jen jako určitou lidskou omezenost a strach z jiných věcí?

Změna trvá nějakou dobu. Nemůžeme chtít všechno hned. Ale já bych byla ráda, kdyby Česko bylo takový startovací bod i pro ostatní státy jako je Slovensko a Polsko. Je opravdu důležité, aby nás podpořila široká veřejnost, a to bude nějakou dobu trvat, ale stane se to. 

Svatbu s partnerkou Kaileen zatím odkládají kvůli české legislativě. (zdroj: FB Š. Pančochové)

Nedávný výrok fightera Karla Vémoly, že by ze syna homosexualitu vymlátil, rozdělil jeho fanoušky na dva tábory. Jak vnímáte tyto výroky, byť jsou třeba myšleny ze „srandy“?

Homosexualita není něco, co si člověk vybere. Narodí se tímto způsobem. A tyto komenty mi přijdou hloupé. Ale jak říkám, příkladem musí jít ti lidé, ke kterým ostatní vzhlíží, aby se nějaká změna uskutečnila. 

Co pro Vás znamenají akce, jako je Prague Pride?

Je to oslava svobody, dobré nálady. A pro lidi, kteří nejsou úplně ztotožněni se svou homosexualitou to může být místo, kde se otevřou komunitě, protože mají kolem sebe podporu od ostatních.  

Máte podobný postoj s Vaší partnerkou?

Moje partnerka byla ta, kdo navrhl, že bychom měly počkat se svatbou a pokusit se pomoci lidem v ČR. Máme na tuto situaci stejný názor. 

Prkna jsou součástí jejího života a je jedno jestli na sněhu či na vodě. (zdroj: FB Š. Pančochové)

V první řadě jste ale úspěšný sportovec. Prozraďte nám nakonec Vaše aktuální sportovní plány?

Teď zrovna trénuju v Rakousku na ledovci a v Evropě asi nějakou dobu pobudu. Máme tady v tuto chvíli nejlepší podmínky na trénink. A pár závodů na podzim nám zrušili. Tak mám čas se zlepšit, co to jde, a využít této možnosti naplno. 

Komentáře