Správný odpočinek dokáže víc než lecjaký doktor

Odpočinek je důležitější, než si chceme připustit. | Foto: shutterstock.com

Odpočinek není nezbytný v přesně vymezený čas, ale je nutný pro fyzické i duševní zdraví. Kdykoliv cítíte potřebu. Co se během něj s vaším tělem děje? Co je relaxační odpovědí organismu na to, že v danou chvíli nedělá nic? Absolutní uvolnění, díky kterému vaše tělo i nervový systém nabírá síly k další akci. K fungování těla pro život nezbytnému. Proto je váš relax jen odpovědí na přetížení organismu, o kterém dostáváte signály z mozku.

Navíc relaxace jako taková blokuje tělesnou odpověď na stres. I proto se občas stává, že uprostřed namáhavého dne zkrátka „vypnete“. Proto se sportovci před životním zápasem snaží dostat do absolutního klidu. Adrenalin je jistě fajn, ale přetížený organismus skvělé výkony nepodá. Takže si to zopakujme. Relaxace je nezbytná pro vaše mentální i fyzické zdraví.

Co se tedy ve vašem těle děje, když odpočíváte? 

Srdce zpomalí na nižší výkon. Dostane totiž od CNS pokyn, že má tlouci pomaleji, že není třeba mechanismus okysličování organismu přetěžovat. Váš parasympatetický systém zaplaví acetylcholin, který uvolňuje bolest. Takže se cítíte v klidu. To má za příčinu i pokles krevního tlaku. Stres vám jej zvedá, v době, kdy odpočíváte, se vrací k normálním hodnotám. Je dobré, pokud trpíte vysokým krevním tlakem, alespoň občas se zastavit a zkusit některé z meditačních technik, které pomohou od přetížení vašemu kardiovaskulárnímu systému. Když nejste ve stresu, také lépe trávíte. Relaxující tělo totiž umí lépe pracovat s látkami, které stravou přijímáte, a tělo v klidu tak umí jíst méně, zpracovávat lépe a nezatěžovat se. I proto je relax dobrým nápadem. Lidé, kteří nejedí ve stresu, většinou nemají žaludeční vředy.

Ilustrační foto. (zdroj: shutterstock.com)

V době, kdy na vás neútočí stres, nebo si jej zkrátka nepouštíte k tělu, lépe dýcháte. Tedy do břicha. Lidé pod tlakem nestíhají prodýchávat, ale dýchají mělce. Rychle a neklidně. Zkuste během odpočinku zvládnout šest hlubokých nádechů a výdechů za minutu. To je přesně optimální tempo, které vám pro zdravé fungování organismu stačí. Během odpočinku ale relaxují i svaly. Nezatínají se jako ve stresových okamžicích, tenze opadá. Pokud potřebujete dlouhodobou relaxaci, naučte se praktikovat jógu. Případně vyzkoušejte biofeedback, který přesně popíše stav vašich svalů. Během relaxace bolest nebývá tak intenzivní jako v situaci, kdy jste ve stresu. Proto se snažte vědomě odpočívat. Můžete si bez analgetik pomoci od bolesti zubů, případně migrény, chronické bolesti zad, žaludku i kloubů. Nepodceňujte sílu vědomé relaxace. 

Trpíte nespavostí? Nabízíme šest rad, jak se jí rychle zbavit

Věřili byste, že téměř dvě třetiny lidí spí špatně? Zní to neuvěřitelně, ale výzkumy ukázaly, že je to tak. Dnešní populace žije rychlým tempem a ...

Jestliže máte čas na relax, jistě víte, že právě takto si snižujete hladinu krevního cukru v krvi. Pokud diabetem trpíte, nebo vám je predikován, právě relaxace je jedním ze způsobů, jak s ním efektivně bojovat. Zkoušejte tedy relaxační praktiky, které oddálí nástup indikace pravidelného užívání inzulínu. Právě relaxace je totiž jedním ze základních stavebních kamenů zdravého životního stylu, který je pro boj s diabetem nezbytný. 

Organismus, který není ve stresu, ale zrelaxovaný, má také silnější imunitní systém, což je v dnešní době nezbytné vědět. Správná odpověď v dnešních dnech je tedy tato: „Já se neválím, nenudím, neflákám, odpočinkem bojuju s covid-19.“ Faktem je, že stres tělo oslabuje a to je pak náchylné k virovým onemocněním. 

Kvůli karanténě jste si zničili postel: Jak vybrat novou a lepší?

Možná to bude znít neuvěřitelně, ale až jednu třetinu života trávíme v posteli. No a v posledním období, kdy nás ničí koronavirus, to bude ...

Ať to zní jakkoliv zvláštně, odpočinutý organismus lépe spí. Snažte se tedy už během dne připravit na klidnou noc tím, že se nebudete stresovat a najdete si alespoň chvíli na odborný odpočinek. Vyplatí se vám totiž ve všech ohledech. 

Komentáře