Zima musherky Jany Henychové: -40 stupňů Celsia

Musherka Jana Henychová. | Foto: JanaHuskies.com

Tušíte, jak to vypadá, když je opravdu zima? Jana Henychová, nejúspěšnější česká musherka, tráví pravidelně část roku se svou smečkou husky ve Švédsku, kde padají teploty až na -40 stupňů Celsia.

Když vám je zima, tak se zima dělí na dvě kategorie: zima a ku***ská zima! Kupodivu se většinou nacházíte v té druhé kategorii. Když vám je opravdu zima, tak nehledáte žádné jiné výrazy a slovní spojení ku***ská zima naprosto popisuje vaše pocity!“ tvrdí Jana Henychová, která má jako jediný český závodník zkušenosti s těmi nejobtížnějšími evropskými závody včetně 1200 kilometrů dlouhého Finnmarksløpetu a je hlavní aktérkou dokumentu Psí láska, který včera odvysílala Česká televize.

Jana Henychová žije sice v Jizerských horách, ale kvůli zimní přípravě odjíždí pravidelně s částí smečky svých husky do svého druhého domova ve Švédsku.

Foto: FB Jany Henychové

Jak je vnímání teploty relativní. Když jedno ráno je -40 a další ráno je -20. Nezbývá nic jiného než říct, že dnes je teplo. Je to tak každou zimu. Je potřeba, aby nás teploty kapku potrápily, trochu nás to přežehlo, protože pak už po zbytek zimy bude jen teplo,“ popisuje Jana Henychová svou každoroční realitu.

Mezi mými psy je dost vidět rozdíl mezi těmi odchovanými v Norsku a psy narozenými v několikáté generaci doma v Čechách. Schopnost uchovat si dobrý kožich a dokázat se vyrovnávat s chladnými teplotami se evidentně rychle ztrácí. Vždyť v létě tihle psi musí vydržet i třicetistupňové teplo a tak není divu, že se kožichu zbavují. Naše polární sekce nemá v tomto mrazu problém, zdá se, že i z toho mají radost! Přesně tihle psi pak mají problém doma, když se snažíme jet nějaký podzimní kárový závod a teploty jsou kolem 20 stupňů a tihle psi se přehřívají,“ vysvětluje nejlepší česká musherka.

Poslední horolezecká výzva. Nepálci zdolali zimní K2

V sobotu 16. ledna byly v 17 hodin místního času přepsány dějiny horolezectví. Nepálská horolezecká výprava v čele s Nirmalem „Nims“ Purjou ...

Oblečení pro Lukašenka? Už ne, rozhodla se česká firma

Bělorusko je bez hokejového šampionátu a běloruský prezident Alexandr Lukašenko bez svého sportovního oblečení. Česká společnost ATEX Sportswear ...