Životní cesta Jana Kodeše: Sběrač míčků, wimbledonský vítěz, funkcionář

Jan Kodeš | Foto: LEGNER JAROSLAV / CNC / Profimedia

Jan Kodeš slaví 75. narozeniny. Tenisu propadl už jako malý. Nejprve pobíhal na kurtu jako sběrač míčků, později dal přednost před fotbalem právě tenisu. Svou kariéru zahájil v roce 1964, když vyhrál domácí dorostenecké mistrovství. Díky svým pozdějším úspěchům se stal nejlepším hráčem Československa 60. a 70. let. 

„Tenis mi dal moc, prakticky všechno, co mám. Bez tenisu bych nebyl tím, čím jsem. V první řadě jsem prožil pestrý a hezký život. Byla to i nesmírná dřina, ale díky němu jsem objel svět a udělal si obrázek, jak to na zeměkouli funguje,“ řekl Jan Kodeš.

Podle jeho slov nebyl na začátku sedmdesátých let tenis v Československu sportem, který by byl na vrcholu žebříčku popularity, ale československý reprezentant se dokázal prosadit. První velký úspěch přišel v roce 1970 v Paříži. Na antukovém Grand Slamu došel až do finále, ve kterém si ve třech setech poradil s antukovým specialistou Željkem Franulovičem. „Poměrně jsem si na něj věřil, ale samozřejmě jsem byl hodně nervózní, protože to bylo finále. Vidina vítězství je blízko a ta někdy svazuje nohy, což je o hlavě. Ale tohle jsem dokázal překonat bojovností a sebedůvěrou. Takže to dopadlo dobře,“ komentoval finále Kodeš.

Jak rychlé bude letos Ferrari? Podle Binotta a Sainze velmi

Tým Scuderia Ferrari loni zažil hororovou sezonu. Rok 2020 zakončil bez jediného vítězství či Pole position. Stájový šéf Mattia Binotto však ...

Po náročném turnaji přijel fyzicky vyřízený. Na těžký podnik na pařížské antuce se ale následující rok dokázal opět připravit na výbornou. Po finálovém boji s pozdější světovou jedničkou Rumunem Iliem Năstasem titul obhájil. „Uvědomil jsem si, že patřím mezi esa, a pak to bylo o něčem jiném. A projevilo se to i ve finále Wimbledonu, protože už jsem za sebou měl dvě výhry na Roland Garros a to mi strašně pomohlo,“ prozradil Kodeš.

Grandslamový hattrick zkompletoval právě v All England Clubu v roce 1973. Díky své bojovnosti, hernímu nadšení a pestrosti se zapsal do historie světového tenisu. Jan Kodeš zvládl wimbledonské finále proti Alexi Metrevelimu ze SSSR a slavit mohl v té době tradičním přeskokem přes síť.

Vyhrál osm turnajů ve dvouhře a také se podílel v roce 1980 na premiérovém vítězství Československa v Davisově poháru, v němž je s 94 zápasy a 60 výhrami domácím rekordmanem. Československý tenista se ještě během aktivní kariéry stal nehrajícím kapitánem týmu.

Tenisu nedal Jan Kodeš vale nikdy. Jako vystudovaný inženýr se podílel na výstavbě tenisového areálu na Štvanici, po revoluci se stal předsedou Českého tenisového svazu, byl ředitelem turnaje ATP v Praze, navštěvuje významné tenisové podniky a sám se účastnil turnajů pro veterány.

Červená a černá pro Tigera. Hráči i údržbáři podpořili zraněnou legendu

Legendární golfista Tiger Woods prožívá po těžké autonehodě další kritické chvíle svého života. Golfový svět je ale s ním, v neděli mu podporu ...

OKTAGON a jeho první Last Man Standing

Osmičlennou pyramidu prvního turnaje "OKTAGON UNDERGROUNG: Last Man Standing" ovládl v sobotu večer Milan Paleš, který ve finále porazil Michaela ...