Podle informací CNN se přibližně deset tisíc z původně osmdesáti tisíc přihlášených dobrovolníků od února odmítlo olympijských her zúčastnit. Přitom právě armáda dobrovolných pracovníků je pro konání monstrózní akce naprosto klíčová. Bez lidí, kteří dobrovolně a s nadšením pomáhají s organizací závodů, starají se o sportovce a jejich servis, se tato událost neobejde.
Důvody, proč došlo v posledních měsících k tak masivnímu odhlašování dobrovolnických sil, nejsou oficiálně uváděny. Neoficiálně jsou ale nasnadě.
Japonsko se i v těchto týdnech potýká s pandemií Covid-19. V zemi probíhá čtvrtá vlna, která už má sice sestupnou tendenci, ale přesto úřady nedávno prodloužily výjimečný stav ve většině země včetně Tokia do 20. června. Olympiáda má přitom začít 23. července.

Olympiáda bez zahraničních diváků. Zničené sny i pochopení
To, co se dalo očekávat, je dnes už jasné: Olympijské hry v Tokiu budou letos bez diváků ze zahraničí. Japonští organizátoři se...
Na konci dubna, kdy čtvrtá vlna nákazy v Japonsku kulminovala, byl denní přírůstek pozitivně testovaných na osmi tisících. Jak píše CNN, čísla sice nyní klesají, ale je tu další problém. Japonsko vůbec nezvládá očkovat.
Ne snad proto, že by nemělo dostatek vakcíny, té má dost téměř pro všechny občany. Chybí ale zdravotní pracovníci, kteří by vakcínu lidem aplikovali. Jediní, kdo je mohou podávat, jsou lékaři, zdravotní sestry a zubaři. Jenže nemocnice jsou stále vytížené pacienty s těžkým průběhem nemoci a většina ze 126 milionů občanů Japonska tak zůstává nenaočkovaná. Vakcínu nyní dostávají pouze zdravotníci a starší lidé.
Odpor Japonců vůči konání olympiády v Tokiu tak roste, což se projevuje i na zmíněném exodu dobrovolníků. K tomu jistě přispěl také přístup organizátorů k očkování sportovců – olympioniků. Výkonný ředitel organizačního výboru olympijských her v Tokiu Toshiro Muto prohlásil, že olympijským sportovcům bude zajištěna vakcína od společnosti Pfizer-BioNTech. Pro osmdesát tisíc dobrovolníků ale vakcína k dispozici nebude. Organizátoři po nich naopak požadují, aby k dojíždění na sportoviště využívali hromadnou dopravu.
I přes všechny tyto problémy a odbor japonské veřejnosti ale organizátoři Her stále ujišťují, že olympiáda už se znovu odkládat nebude. Prezident olympijských her v Tokiu Seiko Hashimoto prohlásil, že odložení by bylo nesmírně nákladné pro Japonsko i Mezinárodní olympijský výbor, a že to zkrátka už není možné.

Mladá plavkyně nedávno porazila leukémii, teď ji čeká olympiáda
Před dvěma lety se japonská plavkyně Rikako Ikee dozvěděla nelítostnou diagnózu: Trpí leukémií, tedy rakovinou krve. Je proto...