Americký fotbal hlásí návrat na trávníky. Obhájce titulu chybí

Fanoušci se dočkali. Paddock liga amerického fotbalu začíná. | Foto: Česká asociace amerického fotbalu

Dlouhé čekání je pomalu u konce. Paddock liga amerického fotbalu odstartuje kompletním prvním kolem 15. a 16. srpna. Oslava návratu fotbalu na české trávníky vyvrcholí nedělním přímým přenosem na ČT sport, ve kterém se utká Ostrava Steelers na půdě nováčka Paddock ligy, Přerova Mammoths. Liga bude mít nového vítěze. Loňský mistr, Prague Lions, se do letošního ročníku z důvodu koronaviru nepřihlásil. O letošním mistrovi se rozhodne na přelomu října a listopadu finálovým Czech Bowlem.

Vítěz loňského ročníku Paddock ligy, Prague Lions, dopředu avizoval vynechání letošní sezony. Ta se z důvodu koronaviru posunula z jara na druhou polovinu roku. Původní sedmičlennou sestavu týmů doplní Prague Mustangs. Už v polovině června měli obhájci titulu z Prahy jasno. Lions do letošního ročníku soutěže mužů svůj tým nepostaví. „Po několika měsících rozprav s našimi hráči a ostatními členy programu jsme se rozhodli nezúčastnit se letošní seniorské sezony,” stojí v prohlášení Prague Lions na jejich webu.

Důvod? Dle klubového vyjádření především zdraví a bezpečí hráčů a jejich rodin, fyzická připravenost hráčů pro letošní i následující sezonu i finanční situace. Lions se v letošní sezoně soustředí na mládež a přípravu na příští sezonu.

Praha i bez Lions bude mít v Paddock lize svého zástupce. Premiéra mezi elitou čeká Mustangs. „O možnosti hrát Paddock ligu jsme se bavili v podstatě od chvíle, kdy bylo jasné, že se letošní ročník v nějakém formátu odehraje,” vysvětlil manažer Mustangs, Filip Kacerovský. Mustangs jsou odhodláni se v Paddock lize neztratit. „Posun do první ligy je pro nás obrovská výzva. Pokusíme se jí postavit čelem, i když víme, že jsme jasný outsider,” potvrdil Kacerovský.

Start ligy – Paddock Kickoff

Paddock Kickoff nabízí zajímavé složení zápasů. Téma si vybere každý fanoušek amerického fotbalu. V sobotu 15. srpna odstartuje Paddock liga brněnským derby a zápasem Pilsen Patriots s Prague Mustangs. Ikona amerického fotbalu v Česku, Josef Fuksa, se poprvé představí na sidelině Mustangs ve své premiéře jako hlavní trenér.

Reprezentační quarterback Jan Bláha si pod vedením Daniela Leška odbude premiéru v Paddock lize na hřišti Vysočiny Gladiators. Quarterback Ústí nad Labem Blades nastoupil naposled v reprezentačním dresu v Maďarsku na podzim v roce 2018. Zranění v zápase ho vyřadilo na celou loňskou sezonu. Nyní je zpět. „Rehabilitace byla dlouhá, psychicky náročná, ale s dobrým výsledkem. Mám z toho dobrý pocit,” dodal Bláha k návratu po zranění.

Nikita Maximov: Americký fotbal mi pomohl vyhrát můj nejtěžší zápas. Ten s leukémií

Jeho jméno zná snad každý, kdo jakkoliv přišel do kontaktu s americkým fotbalem v naší republice. Nikita Maximov byl totiž u prvních krůčků ...

Na Bláhu čeká těžký test v podobě Vysočiny Gladiators. Ta se musela vypořádat se změnami na postu hlavního trenéra a quarterbacka. Obě tyto role měl totiž zastávat Reginald Langford. Otěže Gladiators opět převzal Ondřej Paulus a na pozici quarterbacka se představí Joey Bradley. Gladiátoři navíc posílili o kvalitní hráče z Prague Black Panthers, kteří letos nenastoupí do rakouské ligy. V dresu Gladiators tak bude i Hráč roku 2019, Karel Augusta, nebo další reprezentanti Jan Kabát, Jakub Smutný nebo Tomáš Svoboda.

Přímý přenos na ČT sport

Paddock Kickoff vyvrcholí nedělním televizním zápasem. Před kamerami ČT sport se v přímém přenosu od 16:10 představí nováček Paddock ligy, Přerov Mammoths. Loňský vítěz 2.Ligy na domácím hřišti přivítá Ostravu Steelers. „Je to zlomová událost pro klub. Chtěli bychom začít psát novou historii klubu, prvoligovou,” nechal se slyšet předseda Mammoths Petr Stejskal.

Televizní zápas je pak podle Stejskala výjimečná událost nejen pro klub. „Podle mě to přesahuje rovinu klubovou, je to událost pro celé město Přerov, odkud není mnoho přímých přenosů. Je to i odměna pro diváky, kteří byli celou loňskou sezonu skvělí.”

Na Mammoths čeká při premiéře ostřílený soupeř. A to jak z Paddock ligy, tak z televizních zápasů. Steelers mají za sebou tři účasti v Czech Bowlu. I se zahajovacím televizním zápasem mají Steelers zkušenost. V Ostravě si jistě přejí, aby letošní Paddock Kickoff proběhl ve větším klidu než ten loňský proti Lions. Kvůli operaci slepého střeva totiž nemohl do zápasu nastoupit quarterback Randall Schroeder, za něhož nastoupil veterán Alan Kosniovský.

Harpyje Chili z MasterChefa: Je mi úplně jedno, že jsem kritizována. Já si budu sakra vařit, co chci

Do širšího povědomí vnikla krásná Chili v kuchařské soutěži MasterChef. Vlastním jménem Ta Thuy Dung se narodila ve Vietnamu a v jejích čtyřech ...

V Přerově věří, že si historicky první zápas v Paddock lize nenechá ujít početné publikum. „Věřím, že po pauze, kdy lidé nemohli chodit na sport, přivítáme početnou diváckou návštěvu,” uzavřel Stejskal.

Paddock Kickoff

Sobota 15.8.

Pilsen Patriots – Prague Mustangs

Brno Alligators – Brno Sígrs

Neděle 16.8.

Vysočina Gladiators – Ústí nad Labem Blades

Přerov Mammoths – Ostrava Steelers (přenos od 16:00 na ČT sport)

Fakta, statistiky, a zajímavosti

  • týmy Paddock ligy, skupina Západ: Pilsen Patriots, Prague Mustangs (nováček za Lions), Ústí nad Labem Blades, Vysočina Gladiators
  • týmy Paddock ligy, skupina Východ: Brno Alligators, Brno Sígrs, Přerov Mammoths (nováček, vítěz loňské 2.Ligy), Ostrava Steelers
  • Pardubice Stallions už na jaře podali žádost o sestup do nižší ligy z interních důvodů (Alligators se po sestupu vrátili zpět do Paddock ligy)
  • každý tým odehraje 8 zápasů základní části (4 doma, 4 venku)
  • 2 týmy ze skupiny postoupí do semifinále
  • začátek základní části 15. – 16. 8. (Paddock Kickoff), konec základní části: 11.10.
  • semifinále: 24. – 25. 10., Paddock Czech Bowl XXVII: v rozmezí 30. 10. – 9. 11. (zatím nerozhodnuto)
  • v letošní sezoně není automatický sestup do 2.Ligy
  • Ostrava Steelers 3x v řadě ve finále (z toho 2x doma) prohrála (2017-2019)
  • počet členů ČAAF: více než 4 500
  • počet klubů ČAAF: 28
  • součet divácké návštěvy na všech zápasech Paddock ligy 2019 (včetně play-off): 18 461
  • průměrná návštěvnost zápasů Paddock ligy 2019: 363