Maďarsko mělo problémy s rasismem fanoušků už během Eura 2020, které se hrálo letos od 11. června do 11. července. A UEFA trestala uzavřením stadionu pro diváky na tři domácí zápasy maďarské fotbalové reprezentace. Kvalifikace mistrovství světa se ale hraje pod hlavičkou světové fotbalové asociace FIFA, zákaz od UEFA proto na čtvrteční utkání neplatil. Ochozy stadionu byly plné.
Angličané dopředu mluvili o tom, že před začátkem zápasu znovu pokleknou a vyjádří tak protest proti rasismu. To také učinili. V ochozech Puskás Arény se okamžitě začal ozývat pískot.
Nepomohly ani apely maďarských fotbalistů a jejich trenéra Marca Rossiho, kteří fanoušky dopředu žádali, aby respektovali gesto anglických hráčů.
Anglický záložník Borussie Dortmund Jude Bellingham měl být navíc rasisticky urážen už při rozcvičování.
První poločas pak proběhl bez gólů i bez komplikací. Když ale v 55. minutě otevřel skóre útočník Manchesteru City Raheem Sterling, zasypali ho fanoušci papírovými kelímky a lahvemi. Ve chvíli, kdy Harry Maguire zvyšoval na 3:0, na hřiště přilétly z tribun světlice.
Trenér Anglie Gareth Southgate po zápase během rozhovoru pro BBC Radio 5 uvedl, že on sám rasistické urážky neslyšel, ale zprávy od svých hráčů už dostal. Anglická fotbalová federace následně rasistické útoky na některé reprezentanty odsoudila, vyjádřila nad nimi zklamání a prohlásila, že požádá FIFU o prošetření.

Rasismus na sítích bez následků? Ne, v Anglii už po finále Eura zatkli 11 lidí
Že je rasismus na sociálních sítích anonymní a bez následků? Omyl. Britská policie necelý měsíc po finále fotbalového Eura dál...

Lukaku před Eurem: Rasismus je ve fotbale nejhorší v historii
Podle belgického útočníka Romela Lukaka je rasismus ve fotbale před letošním mistrovstvím Evropy na svém historickém maximu. Na...