Extrémně citlivá je britská společnost na jakékoliv projevy rasismu, zní jedno z vysvětlení mediálního dění na Ostrovech, které stále řeší verbální urážky Ondřeje Kúdely na adresu Glena Kamary. Je právě tohle důvod, proč z britských bulvárních deníků vymizely dozvuky tvrdé hry Glasgow Rangers, ale Ondřej Kúdela je pro ně stále téma?
Rasismus se netoleruje. Tečka. Jakékoliv jeho projevy se trestají. Tečka.
Pokud Ondřej Kúdela rasisticky urazil v odvětě osmifinálového utkání mezi Glasgow Rangers a pražskou Slavií Glena Kamaru, jak fotbalisté skotského týmu tvrdí, je to neakceptovatelné. Podle atmosféry ve Velké Británii i Premier League přebíjí totiž případná Kúdelova urážka všechno, co se ten večer na stadionu Rangers přihodilo.
Chcete důkaz?
Když před rokem napsal Wilfried Zaha na Twitteru post, že se právě probudil do nového dne, dostalo se mu mimo jiné odpovědi, které vévodila fotka Ku Klux Klanu a text, že by raději neměl v příštím zápase skórovat a připomínkou Zahovy černé barvy kůže. Crystal Palace se okamžitě postavil za svého hráče, oslovil policii a výsledkem bylo vypátrání a zatčení autora příspěvku – bylo mu dvanáct let a zatčen byl v domě svých rodičů. „Rasismus nebude tolerovaný,“ oznámila tehdy anglická policie bez dalšího upřesnění.
Tvrdě narazil i gólman Leedsu Kiko Casilla. Ten se v průběhu zápasu proti Charltonu pustil v únoru 2020 do útočníka Jonathana Leka a v emocích ho nazval zas*aným neg*em. Leeds tehdy přispěchal s obhajobou svého španělského brankáře, která měla 62 stran a obsahovala i tak absurdní tvrzení, jako že Casilla neovládá dobře angličtinu a neuvědomuje si přesný význam použitých výrazů, anglická asociace FA přesto považovala exemplární desetiměsíční distanc. Bývalý gólman Realu Madrid nakonec vyvázl s trestem na osm utkání a pokutou ve výši 60 000 liber (v přepočtu přibližně 1 830 000 korun).