O víkendu se ve francouzském tisku objevila anonymní dopingová podezření.
V listu Le Parisien promluvili jeden z šéfů některého z týmů a jeden další člověk o výkonech, které v poslední době tým Bahrain-Victorious předvádí.
Hlavně na italském Giru, kde dlouholetý domestik Damiano Caruso prožil nejkouzelnější tři týdny a skončil druhý. Na v neděli skončeném Critériu du Dauphiné zase zázračně v posledních dvou dnech ožil Mark Padun, který šest dní zvažoval, že závod opustí, aby pak vyhrál dvě nejtěžší etapy…
„Je to totální ostuda. Jak mám přijít za sponzory a přesvědčovat je o tom, že v cyklistice není žádný doping, když pak vidíme tohle? To, co Bahrain předvádí, je čím dál víc skandálnější. Co předváděli Caruso nebo Jan Tratnik v horách, to bylo až depresivní,“ uvedl ve francouzských novinách anonymně jeden z šéfů týmu.
Přidal se k němu i člen jednoho z francouzských týmů, kterého naštval právě Padun o víkendu na Dauphiné.
„Že v sobotu vyhraje na La Plagne, když předtím odpadá v každém stoupání? Fajn, klidně. Ale že nemá tu slušnost a v neděli se neschová a naopak zase vyhraje? Připomíná mi ty špinavé roky kolem přelomu tisíciletí. Ale když nemáte důkaz, jen mlčíte,“ řekl jeden z cyklistů.
Server Cyclingnews v pondělí kontaktoval Milana Eržena, šéfa týmu Bahrain-Victorious. Ten nebyl nikdy v souvislosti s dopingem z ničeho usvědčen, byl ale jeden z podezřelých při operaci Aderlass.
„Je mi jedno, co řekl jeden šéf týmu. Může si říkat, co chce. My jen děláme svou práci. Investovali jsme spoustu prostředků do jezdců, trenérů, vysokohorských kempů, výživy. Jednou se to musí projevit. Jsem si na 100 procent jistý, že pracujeme podle pravidel,“ říká Eržen.
A pokračoval: „Přišel k nám Rod Ellingworth z Ineosu, dost nás toho naučil. Podstupujeme stejné dopingové kontroly jako jiní, možná jich máme i víc. Když někdo přijde kvůli dopingové kontrole, vždycky jsme k tomu otevření.“
Slovinský šéf pochopitelně bránil Carusa, Paduna a také Sonnyho Colbrelliho, který na Dauphiné rovněž vyhrál jednu z etap a třikrát dojel druhý.
„Podívejte se na Damiana. Ten dokázal dojet v nejlepší desítce, i když pomáhal druhým. To z něj přece nedělá špatného cyklistu, naopak. Sonny taky vyhrával závody dříve a Padun byl velký talent, který měl své problémy,“ řekl.
Eržen také mluvil o změně filozofie týmu.
Místo aby závodníci jeli o nejlepší pětku či desítku v celkovém pořadí, mají se více snažit vyhrávat etapy, případně jet na vítězství.
Být agresivnější, sebevědomější, lepší.
I to je prý důvod, proč je Bahrain v posledních týdnech a měsících tak úspěšný.
„Postavit tým na Tour kolem jednoho kluka, když tři nebo čtyři týmy mají lepšího kluka, to je hloupé, proč bychom to dělali? Loni jsme to udělali a skončili jsme čtvrtí. To je stejné jako být pátý, šestý… Jen na Tour něco znamená, pokud jste druzí, nebo třetí. Na dalších závodech to neznamená nic. To jsme si potřebovali uvědomit,“ má jasno.
Tak snad se to všechno děje s čistými úmysly.

Pohádka skončila. Evenepoel není Robocop, ukázalo Giro
Devět měsíců nezávodil, kurýroval se z hororového pádu a pak nastoupil na Giro. Málokdo čekal, že se bude rvát o růžový dres,...