Bam Margera, hvězda Jackass, bojuje s vnitřními démony

Bam Margera v době své největší slávy. | Foto: s_bukley / Shutterstock.com

Vlastním jménem Brandon Cole Margera, známý jako Bam Margera, dnes slaví 41. narozeniny. Nejsme si jistí, jak je na tom v současnosti, ale je dost dobře možné, že v jeho podání to bude dost divoká oslava. Bohužel. Bývalý profesionální a velmi dobrý skateboardista, následně celosvětová hvězda pořadů televizní stanice MTV v čele s Jackass, roky bojuje s vnitřními démony a závislostmi. Na jedné straně miliony vydělaných dolarů a život v luxusu, na druhé straně alkohol, drogy a prášky, šílené kousky hraničící s šílenstvím v jeho pořadech a filmech, a zjevně také psychické potíže. 

Chtělo by se říct, že příběh Bama Margera je typickým příběhem rychle nabyté slávy a bohatství, který se jednoho dne změní z úžasného večírku v noční můru. Jak víme, tyto osudy často končí tím nejhorším možným způsobem. Předávkováním, smrtelnou autonehodou pod vlivem, sebevraždou… Bam je naštěstí stále mezi námi, ale ani on neměl v nedávné minulosti k těmto koncům daleko. Jak vlastně došel rodák z West Chesteru v Pensylvánii až tam, kde život přestává dávat smysl a smrt je příliš blízko, i když máte plné konto a jste obklopeni luxusem? 

Tenistka Simona Halepová obětovala úspěchu opravdu hodně. Včetně svých ňader

Narodila se 27. září 1991 v jižním Rumunsku, konkrétně v Konstantě. Dnes tedy Simona Halepová slaví 29. narozeniny. Po tatínkovi podědila ...

Bam Margera měl talent a vynikající schopnosti nejen na prkně s kolečky, ale také v takzvaném self promu. Jednoduše řečeno, uměl se prodat a skloubit svoje sportovní dovednosti se schopnostmi na poli produkce a filmařiny. Už v 90. letech si získal značný zájem sponzorů tím, že sám vytvářel videa, na kterých zachycoval svoje kousky na skateboardu. A pak se prakticky přes noc stal hvězdou televizní stanice MTV. Vše začalo video sériemi nazvanými CKY (Camp Kill Yourself), které byly vlastně předzvěstí pro MTV pořad a následné filmy s názvem Jackass. Parta kluků v nich dělá neuvěřitelné kousky, zahrává si s vlastním zdravím a někdy i životem, pohoršuje a obtěžuje lidi. Zábava, která našla pozitivní odezvu především u mladé generace.     

Colin McRae by slavil 52 let. Rychle žil, jezdil i zemřel 

Colin McRae je legenda, pojem i světoznámá značka. Jeden z nejúspěšnějších závodníků rallye v historii byl ale také člověkem, kterému osud kromě ...

MTV vysílala tento pořad od roku 2000 do roku 2002, následně vzniklo několik filmů. Bam Margera využil této popularity i k tomu, aby se ještě více zviditelnil jako skateboardista. V té době ale také začal pít alkohol a užívat drogy. Jak sám řekl v roce 2019 v televizní show Dr. Phil, do svých 22 let nepil ani nezkoušel drogy, protože jako skateboardista potřeboval udržet rovnováhu a mít čistou hlavu. Jeho psychické stavy a holdování návykovým látkám se ještě zhoršily v roce 2011, kdy se při autonehodě zabil jeho blízký přítel a parťák z Jackass Ryan Dunn. Bylo mu 34 let a vyboural se, když řídil svoje Porsche opilý a ve velmi vysoké rychlosti. Jeho smrt Bama velmi zasáhla a poznamenala.

Je to právě účast Bama Margera v televizní show psychologa Phila McGrawa z roku 2019, která ukázala bývalou hvězdu MTV a skateboardingu jako zlomeného, nešťastného a nad propastí balancujícího muže. Bam tehdy natočil a zveřejnil video, na kterém byl ve velmi špatném psychickém stavu a prosil právě doktora Phila, aby mu pomohl. Ten si ho do pořadu pozval a řešil s ním to, čím prochází. Pořadu se zúčastnila také Bamova žena Nicole Boyd Margera a přes video také jeho matka April Margera. Těžko říct, čím si mezi sebou ti tři prošli a procházeli, ale evidentní bylo, že vztahy mezi nimi nefungují. Velmi silná pasáž z tohoto “sezení“ se ale odehrála, když se Bam vyznal z toho, že měl nedávno blízko ke spáchání sebevraždy. A že tím, kdo ho před tímto nevratným krokem zachránil, byl jeho dvouletý syn Phoenix. Myšlenky na něj a touha být s ním mu nedovolili se vším skoncovat. 

Bam: „Kdybych před sebou neviděl Phoenixe, kdo ví, kde bych teď byl.“

Dr. Phil: „Co byste udělal, kdybyste neviděl vašeho syna?“ 

Bam: „Odhlásil bych se.“     

Z celého rozhovoru mimo jiné vyplynulo, jak těžce Bam nesl a stále nese konec kariéry skateboardisty. Je na ni už příliš starý a tlustý, těch 15 liber, které má navíc, prý nedokáže shodit, postěžoval si. Ukázal tak na problém, který má celá řada profesionálních sportovců, kteří musí ukončit kariéru, ať už kvůli věku, nebo třeba zranění. Vyrovnat se s koncem velké části dosavadního života a najít jeho nový smysl, je často velmi těžké. Snad se Bamu Margerovi podaří najít v jeho životě opět klid a rovnováhu. Po účasti v této show se přihlásil na léčení.