Bez spánku a v dešti. Školák zdolal Everesting za 28 hodin

Zak Burgess během Everestingu | Foto: Instagram zakseverestingchallenge

„Mami, chci zvládnout Everesting,“ slyšela matka od svého chlapce. Z představy, jak se její miláček drápe na nejvyšší horu světa, jí mrazilo. O lezení ale čtrnáctiletý Zak Burgess vůbec nemluvil. Školák se rozhodl našlapat na kole v tahu 8 848 výškových metrů. Brutální nálož bez spánku zdolal.

Zak Burgess z anglického Lancashiru se stal jedním z nejmladších účastníků výzvy zvané Everesting – tedy nastoupání tolika metrů, kolik měří Mount Everest. Burgess v sedle strávil 28 hodin a najel 196 kilometrů. Když vezmeme v potaz, že trénoval pouze pět týdnů, je to na žáka osmé třídy obdivuhodný výkon.

„Byly tam extrémní stoupání, ale taky klesání. Já opravdu nejsem na emoce, ale ta únava přinesla na konci záplavu emocí. Celou cestu jsem přemýšlel o tom, jestli vůbec dosáhnu cíle a nejednou jsem do něj dojel… rozbrečet se byla jediná možnost,“ dojímal se.

Přišel déšť a noc – bylo toho moc

Kdyby nepřišla krize, nebyl by ultrazávod ultrazávodem! Taková slova zřejmě mladík slyšel od svých starších kolegů na startu. A jejich proroctví se naplnilo.

„Jízda v noci byla úplným peklem. Začalo pršet a ochladilo se. Už jsem to chtěl vzdát. Jenže fanoušci zůstali přes noc venku, někteří dokonce jeli se mnou, aby mě drželi v chodu. Jsem jim vděčný, bez jejich podpory bych to nezvládl,“ líčil Burgess, který se svým počinem přidal do společnosti vítěze Tour de France Alberta Contadora nebo českého bikera Jaroslava Kulhavého – také úspěšné pokořitele Everestingu.

Zbořil stereotypy

Jeho vrstevníci nejčastěji prozkoumávají svět populárního TikToku. Zak Burgess do tohoto stereotypního vzorce nezapadá. Svojí výzvou nechtěl jen dokázat něco sobě, ale chtěl také pomoci. Dokončením Everestingu získal tři tisíce liber (88 tisíc korun) pro Re-cycle – charitu, která opravuje kola po britských dětech a posílá je do Afriky.

Zakův otec, mimochodem také zapálený cyklista, může být na svého syna nesmírně hrdý. A to si nejdříve Niels Burgess se svojí ženou mysleli, že to jejich ratolest nemyslí vážně.

„Nejprve jsme se s maminkou snažili ignorovat ten šílený nápad. Den před startem jsme to začali brát vážně, a tak jsem běhal po Manchesteru a snažil se mu sehnat dvoje kraťasy, protože si uvědomil, že žádné nemá,“ prozradil Niels Burgess. Jeho syn Zak si teď oprávněně užívá slávy, navštěvuje televizní studia a zřejmě v hlavě vymýšlí novou výzvu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zak Burgess (@zakseverestingchallenge)