Bojoval o život, teď se asi vrátí na kolo. Jakobsen má od lékařů zelenou

Fabio Jakobsen | Foto: wikipedia.org

Nejdříve musel cyklista Fabio Jakobsen po děsivém pádu na závodě Kolem Polska podstoupit pětihodinovou operaci zdevastovaného obličeje. Následně se jeho stav zlepšil a doktoři ho probudili z umělého spánku. A nyní se zřejmě na Holanďana usmívá další štěstí. Podle doktora týmu Deceuninck-QuickStep Yvan Vanmola by se Jakobsen po náležitém zotavení mohl vrátit zpět do sedla a znovu závodit. 

Musím říct, že jeho stav je velmi dobrý, zvlášť když uvážíte, jak vážnou nehodu měl. Nebyly postiženy žádné životně důležité orgány, takže doufáme v nejlepší. Je plně při vědomí. Nemůže mluvit, ale komunikuje pomocí textových zpráv,“ sdělil lékař Vanmol listu Sporza. 

„Myslím, že bude koncem týdne připraven na transport do Nizozemska. Dělá nám starosti jen estetické poškození, jež může mít vliv na činnost svalů v okolí úst,“ řekl lékař týmu Deceuninck-QuickStep, za který závodí i Čech Zdeněk Štybar. 

Třiadvacetiletý Jakobsen hrozivě spadl při první etapě v polských Katovicích, kde se dojíždělo netradičně z mírného kopce. I proto byla rychlost v cíli až 80 km/h. Úřadujícího mistra Nizozemska poslal k zemi jeho krajan Dylan Groenewegen, který ho natlačil v souboji o prvenství do bariéry. Jakobsen rozrazil zábradlí, které poté přeletěl. Po srážce s fotografem zůstal bezvládně ležet v kaluži krve.

Holanďan si při nehodě poškodil patro a průdušnici a utrpěl zlomeniny v obličeji. Groenewegen, který pád zavinil, si ze střetu odnesl pro cyklisty nejčastější zranění – zlomeninu klíční kosti. Druhý den po nehodě zpytoval svědomí na twitteru:  Jsem zničený z toho, co se včera stalo. Nedokážu popsat, jak je mi Fabia líto. Neustále na něj myslím.“    

https://twitter.com/GroenewegenD/status/1291322300260921344

Ze závodu byl Groenewegen okamžitě diskvalifikován a vítězem se stal sražený Jakobsen. Tým Jumbo-Visma zastavil viníkovi pádu činnost do doby, než mezinárodní unie UCI okolnosti nehody vyšetří. 

Zdá se, že závod Kolem Polska je prokletý na katastrofické pády. Incident totiž vyvolal vzpomínky na loňské neštěstí při stejném závodě. Po pádu tehdy zahynul dvaadvacetiletý Belgičan Bjorg Lambrecht, který v třetí etapě narazil do betonové propusti. 

Komentáře