Bývala symbolem ženské krásy, nyní ji obviňují z rasismus. Slavná BB slaví narozeniny

Brigitte Bardot slaví narozeniny. | Foto: Profimedia.cz/koláž NS

Francouzská kráska a výrazný sex symbol 50. a 60. let dvacátého století Brigitte Bardot dnes slaví 86 let. Bývalá herečka, zpěvačka a modelka v současné době bojuje především za práva zvířat, není proto žádným překvapením, že se v průběhu života stala vegetariánkou. Již v patnácti letech se objevila na titulce módního časopisu Elle, což ji možná předurčilo k úspěšné kariéře. K filmu se dostala díky svému bývalému manželovi Rogeru Vadimovi, který ji obsadil do svého filmu A bůh stvořil ženu (1956). Díky němu se do Brigitte zamiloval celý svět. 

I když „Bardotku“ všichni znají jako dokonalou blondýnku, její přírodní barva vlasů je překvapivě hnědá. Po jejím prvním a také jedním z nejslavnějších filmů se o herečku strhla velká vlna zájmu. Téměř všechny ženy chtěly vypadat jako ona. Jak ale sama Brigitte dosáhla dokonalosti? Říká se, že nijak. Francouzská herečka si vždy užívala divoký styl života, o čemž vypovídá i to, že byla čtyřikrát vdaná a již od útlého věku je vášnivou kuřačkou.

Žhavá scéna s Jane Birkin ve filmu Don Juan (1973) (zdroj: Profimedia.cz)

Jídlo nikdy moc neřešila a kromě toho, že byla vegetariánkou, se nijak neomezovala. “Co se týče jejího stravování, mně se na tom líbilo, že byla ve své době určitým jakoby antidotujícím prvkem, který říkal, že člověk může být krásný bez ohledu na to, co jí. Vegetariánství, které praktikuje, je takové to smíšené, není to čisté vegetariánství. Čili ona nevylučuje vajíčka a mléčné produkty, z tohoto hlediska je to inteligentní paní. A že kouří? No tak holt prostě hodně kouří,” říká MUDr. Kateřina Cajthamlová, známá z pořadu Jste to, co jíte, pro Český rozhlas. 

Kouření je celoživotní neřestí francouzské herečky. (zdroj: Profimedia.cz)

Nicméně, její silné kouření, nevyvážená strava bez cvičení a trochu šílený styl života mohl například zapříčinit to, že svoji hvězdnou kariéru ukončila již ve 39 letech. Ona sama trvá na tom, že ji sláva zničila život a v roce 1960 se dokonce pokusila o sebevraždu. Kromě toho, že se po ukončení herecké kariéry začala věnovat ochraně zvířat, je také známá díky svým radikálním názorům a kritikou islámu. Silně se angažuje proti přistěhovalectví do Francie a EU z afrických a asijských zemí.

Brigitte ještě jako vycházející hvězda v Doktorovi na moři (1955). (zdroj: Profimedia.cz)

V roce 2019 byla na Brigitte podána žaloba, za její dopis, který mnozí označovali za rasistický. “Bardotiny komentáře vyvolaly na francouzském ostrově rozsáhlé pobouření. Několik úředníků uvedlo, že podniknou také právní kroky. Dvě antirasistické nevládní organizace, Licra a SOS Racisme, uvedly, že také mají v úmyslu obrátit se na soud,” uvádí agentura Reuters. 

Dnes se bohužel víc než o jejím hereckém umění a kráse hovoří o rasistických výrocích. (zdroj: Profimedia.cz)

V letošním červenci herečka na Twitteru zveřejnila otevřený dopis, ve kterém podpořila francouzskou policii a některé francouzské politiky označila za zbabělce. „Jsem Francouzka a představovala jsem symbol republiky Marianne, znají mě na celém světě a se*u na vás a na vaše lekce z politické korektnosti, vy vymiškovaní hlupáci,“ píše například v dopise, kterým se postavila za francouzskou policii. Ta totiž čelí kritice za údajné rasistické postoje.