Češi nepoklekli, připomíná po zápase s Walesem anglický tisk

Ondřej Kúdela (vpravo) před úvodním hvizdem kvalifikačního zápasu proti Walesu. | Foto: Profimedia

Za pokrytce označil anglický tisk české fotbalisty po včerejším kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa 2022. Více než vítězství Walesu 1:0 si všímal nasazení Ondřeje Kúdely do základní sestavy a toho, že čeští reprezentanti před úvodním hvizdem v rámci symbolické kampaně proti rasismu nepoklekli na jedno koleno.

Trička s nápisem Uděl rasismu červenou kartu ukázali hráči Walesu už při předzápasovém rozcvičení. Před začátkem duelu, který se hrál v Cardiffu, domácí poklekli, Češi svůj postoj k rasismu vyjádřili logem Respect na rukávech dresů, které je znakem oficiální kampaně UEFA

„Vedení fotbalové reprezentace a Fotbalová asociace České republiky tím chtějí společně avizovat apolitický postoj národního týmu k některým aktuálním tématům, která ve sportovním prostředí rezonují,“ vydala česká fotbalová asociace před utkáním obsáhlé prohlášení, ve kterém svůj krok zdůvodňuje.

„Podle mnohých jde o naprosté pokrytectví,“ komentuje českou aktivitu Daily Record a připomíná, že v základní sestavě českého výběru se objevil Ondřej Kúdela, který je vyšetřovaný kvůli údajné rasistické poznámce, která měla padnout v odvetě osmifinále Evropské ligy proti Glasgow Rangers.

„Je třeba zmínit, že hostující hráči odmítli pokleknout. Místo toho, a to včetně Kúdely, předvedli samolepku na rukávu,“ zmiňuje The Sun.

Postojem Walešanů a Čechů ke kampani proti rasismu se zabývá i BBC, která připomíná odhodlání dalších a dalších hráčů následovat bývalého útočníka Francie Thierry Henryho  opustit své účty na sociálních sítích, dokud jejich provozovatelé nezačnou řešit projevy rasismu a internetové šikany.

„Ondřej Kúdela a jeho spoluhráči z českého týmu se rozhodli NEPOKLEKNOUT před zápasem proti Walesu, přitom je Kúdela podezřelý z rasistického chování proti hvězdě Rangers Glenu Kamarovi,“ píše The Scottish Sun.