Chtěl bych vidět vyrůstat svého malého syna. Emotivní vyjádření ragbisty, který žije s ALS

Rob Burrow vychází se svým synem z tunelu na stadionu 12. ledna 2020 | Foto: Profimedia

Pár dní před loňskými Vánocemi, kdy se měl radovat se svými dětmi, dostal předčasný dárek. Velmi nechtěný dárek. Zprvu se zdálo, že jde jen o dozvuky ze zranění ramene. Nakonec doktoři britskému ragbistovi Robovi Burrowovi diagnostikovali Amyotrofickou laterální sklerózu (ALS). Nemoc, kterou si čeští fanoušci mohou spojit s letošním úmrtím fotbalisty Mariána Čišovského. Britská televize BBC 2 nyní vysílá dokument s názvem Můj rok s MND (motor neurone disease), kde o náročném životě s nemocí mluví sám ragbista a jeho rodina.

„Jakmile odborný lékař řekl, ‚je mi líto, že ti to říkám‘, moje první reakce byl klid, že moje žena je v pořádku,“ uvedla legenda Leeds Rhinos. Velký bojovník pak dodal: „Většina manželů by to cítila stejně.“

Vyhrála čtyři olympijská zlata, největší bitvu ale svedla s roztroušenou sklerózou

Betty Cuthbertová je po celém světě známá jako Golden Girl – Zlatá holka. Cesta za jejím snem začala mezi záhony zeleniny a nakonec se z ní stala ...

ALS je velmi vzácné nervosvalové onemocnění. Mozek postupně přestává ovládat veškeré svaly v těle. Postižení lidé jsou nakonec zcela paralyzováni, zatímco jejich vědomí zůstává netknuté. Na nemoc zatím není lék a příčiny nejsou známé. Vědci se však v poslední době zabývají spojitostí ALS s hráči fotbalu a ragby. Právě oni velmi často onemocní na tuto smrtelnou chorobu.

„Jedna z prvních věcí, kterou mi Rob řekl, byla: ‚Díky bohu, že to jsem já a ne děti‘. To bylo vše, o co si dělal starost,“ řekla manželka Lindsey Burrowová.

 

Nejhorší pro anglického ragbistu bylo čekání na to, kdy se jeho stav začne zhoršovat. Proto se rozhodl navštívit bývalého ragbistu ze Skotska, Doddieho Wiera, který onemocněl stejnou nemocí tři roky před Burrowem, aby viděl, jak život s chorobou vypadá. „Setkání s Doddiem všechno změnilo. Najednou jsem viděl, jak je šťastný a jak vtipkuje. A já si řekl: ‚Chci být vlastní verzí Doddieho‘,“ sdělil hráč, který za Leeds odehrál téměř 500 zápasů jako takzvaný hooker, neboli mlynář.

Vítěz Tour de France o vztahu s matkou: Stará se o jiné a závody nesleduje

Mateřská láska má na výkony profesionálního sportovce velký vliv. A to především mužské sportovce. Na mnoha fotkách Cristiana Ronalda můžeme ...

Ovšem během prvních měsíců s nemocí přišly samozřejmě i těžké a emotivní chvíle. „Když jsem v noci krmil svého mladšího syna Jacksona, sám, v tichosti a ve tmě, říkal jsem si: ‚Chci ho vidět vyrůstat a vzít ho na rugby‘,“ svěřil se Burrow.

„Ale s mojí Lindsey jsme se rozhodli, že doma nebudeme smutnit. Protože když je ona smutná, já jsem taky. A ani jeden z nás nechce, aby děti byly taky smutné,“ líčil bývalý reprezentant Anglie.

Sám Burrow začal svým dětem nahrávat vzkazy, které jednoho dne uslyší prostřednictvím komunikační pomůcky. Až tu taťka nebude…