Cyklistický peloton čeká na proočkování

Ilustrační foto | Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Závod, bublina na hotelu a pak testování. Opakujte každý den. Mantra, díky které mohla vloni cyklistika přežít i v době covidové. Jaké jsou vyhlídky letos? Je profesionální peloton proti viru imunní, nebo s ním může covid-19 ještě zatřást?

Pro závodníky měl rok 2020 dvě zcela rozdílné polohy. Na jaře byli uzavření doma, kde najížděli kilometry na trenažerech a závodili maximálně virtuálně. Pak přišlo léto a podzim s našlapaným kalendářem.

Tour, Giro, Vuelta. V tomto netradičním pořadí se vloni odjely všechny tři velké etapáky. Jiné nebylo jen pořadí, ale také termíny závodů. Tour se jela v září, Vuelta se dojela až v listopadu.

V prosinci přišlo volno. To však cyklisté netrávili v exotických destinacích. Kvůli omezení cestování museli zůstat doma. Po Vánocích už hvězdy světového pelotonu začaly nervózně vyhlížet začátek nové sezony. Kvůli nezlepšující se situaci se však některé závody zrušily.

V lednu se na argentinské Vueltě San Juan měli představit borci jako Peter Sagan, už uzdravený talent Remco Evenepoel nebo úřadující mistr světa Julian Alaphilippe. Na konci ledna se měl jet jednodenní závod v Austrálii, který nese jméno po jediném vítězi Tour De France z Austrálie – tedy Cadel Evans Great Ocean Road Race. Ani tam se peloton nepodíval.

Hvězdní závodníci tedy berou, co zbylo. Třeba takový pětietapový závod druhé kategorie Étoile de Bessèges navštívilo hned jedenáct World Tour týmů. Francouzský závod měl nejlepší obsazení ve své historii. Minulou středu se na jeho startu objevili třeba vítězové Tour de France Vincenzo Nibali (Trek Segafredo), Egan Bernal a Geraint Thomas (oba Ineos).

Obrážení neznámých závodů má vcelku jasný důvod. „Kromě Spojených arabských emirátů je cestování z Evropy složité, proto se musíme soustředit na Evropu,“ uvedl prezident Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient.

Je potřeba žít přítomností a nedělat dlouhodobé plány. Každý závod bude důležitý, každý bude chtít výsledky. Ale přesto doufám, že se v příštích týdnech a měsících změní situace k lepšímu,“ doufá italský matador Nibali, který etapák v departmentu Gard dojel na 23. místě.

Jarní klasiky zatím zůstávají. Strade Bianche nebo Milan-San Remo. Fanoušci se mohou pak těšit na tu nejsledovanější Paris-Roubaix. Závod na kostkách byl vloni v dubnu kvůli pandemii přeložen na říjen. Jenže ani na podzim se Peklo severu nejelo. Na vině byla opět špatná epidemická situace.

Plán B? Nemáme ani plán A!

Ovšem závodníci ani fanoušci nejsou díky zkušenosti plní očekávání. Zklamání, které je potkávalo, už zkrátka nechtějí zažít a uvědomují si, že s novými mutacemi a nedostatkem vakcín je pravděpodobnost startů nižší a nižší.

Evropa nechce další vlnu koronaviru. Jenže dodávka vakcín vázne. Proočkování společnosti bude hotové až na podzim nebo v zimě. Doporučuji organizátorům Tour de France, aby měli plán B,“ vyzýval v rozhovoru pro web Cyclingnews výzkumník z Univerzity v Edinburghu Christie Williams.

Ani pro manažery stájí není současná situace jednoduchá. Vakcínu si přednostně zatím nechali aplikovat pouze závodníci z UAE Emirates, v čele s vítězem loňské Tour Tadejem Pogačarem. Ostatní týmy takovou možnost nebudou mít ještě nějakou dobu, a tak vyhlídka proočkovaného pelotonu je stále v nedohlednu.

Zatímco mnoho stájí vytváří jeden společný tým před startem sezony, některé si kvůli nejednoznačné situaci nechávají otevřená zadní vrátka: „Musíme být co nejchytřejší a nejflexibilnější. Nevytvořili jsme velký tým v lednu. Zatím nechceme riskovat a chceme mít stále otevřené možnosti. A jestli máme plán B? Ne. My vlastně nemáme ani plán A,“ řekl Jonathan Vaughters, šéf EF Education–Nippo.

Natočil masturbujícího spoluhráče, teď bude vyšetřovaný

Jako by nestačilo, že nepřesvědčil nového kouče Arsenalu Mikela Artetu a musel na hostování do Nice, teď se ještě Francouzská fotbalová federace ...