Den, kdy Wayne Gretzky změnil hokejovou historii

Wayne Gretzky | Foto: New York Rangers

Místo: Madison Square Garden v New Yorku. Datum: 1. prosince 1996. V hlavní roli Wayne Gretzky a jeho gól, který znamenal 3000. bod v NHL. Milník, kterému se zatím nikdo ani nepřiblížil.

Americkým prezidentem je Bill Clinton, britským premiérem John Major a ve Vatikánu najdete na papežském stolci Jana Pavla II. Z rádia zní chytlavý hit Un-Break My Heart od Toni Braxton a nejčastějším jménem chlapců, kteří se toho dne narodí ve Spojených státech, je Michael. Kdyby jejich rodiče tušili, co se odehraje 1. prosince 1996 večer, bylo by jím určitě Wayne. Jako Wayne Gretzky!

Grosjeanův zachránce: Stal se zázrak

Dvacet vteřin v hořícím pekle a roztavený průzor helmy. Přesně takhle popisuje lékař Ian Roberts s odstupem času nedělní havárii pilota formule 1 ...

Toho večera hostili New York Rangers ve své vyprodané Madison Square Garden Montreal Canadiens a byl to jejich večer. Byl to Waynův večer. Rangers zvítězili 6:2 a Gretzky se na tom podílel gólem a asistencí. Na tom by nebylo zase nic tak divného, protože tuhle svou premiérovou sezonu v dresu Rangers zakončil s 97 body za 25 gólů a 72 nahrávek, jenomže jeho gól v poslední třetině byl jeho 3000. bod v NHL, když sečteme základní část i Stanley Cup. A to nedokázal nikdo jiný. Nikdo. Ani před 1. prosincem 1996, ani po něm. Dokonce se tomuhle milníku nikdo ani nepřiblížil, když druhým ve statistice je Mark Messier – ten dosáhl během své báječné kariéry v součtu na 2182 bodů. Pro zajímavost, Jaromír Jágr má dohromady 2122 bodů.

Právě tohle je důvod, proč se útočník s číslem 99 na zádech stal tím nejúspěšnějším, neslavnějším a nejvzývanějším v historii zámořské NHL. A to navzdory jeho fyzické konstituci, která ho předurčovala k tomu, aby se na ledě stal kořistí, ne predátorem. „Když mi bylo pět a hrál jsem proti jedenáctiletým klukům, nezbývalo mi nic jiného než se s tím srovnat,“ upozorňuje, že urostlí beci ho neměli během jeho profesionální kariéry čím překvapit.

Dnes devětapadesátiletý „Great One“, jak se mu přezdívá, vydržel v NHL od roku 1979 do roku 1999. Během těch dvaceti sezon vystřídal čtyři týmy, když byl nejdříve motorem zlaté generace Edmontonu Oilers, pak se objevil v roli hokejové pop star v miliardářském Los Angeles, což mu Kanaďané nemohli dlouho odpustit, vyzkoušel si kraťoučkou epizodu v St. Louis Blues a závěr kariéry si užíval v Dream Teamu, který skládali New York Rangers. Čtyřikrát nasbíral víc než 200 bodů za sezonu, nastřílel víc branek než kdo jiný, napočítali mu víc asistencí než komukoliv jinému, je držitelem celkem jedenašedesáti rekordů NHL a čtyř Stanley Cupů. Z tohohle pohledu je jeho třítisícová hranice pouhá epizoda ve skvělém hokejovém příběhu, zvlášť, když uvážíme, že skončil na čísle 3239, ale šlo o moment, který symbolizoval jeho působení.

Ten jeden gól před vyprodaným hledištěm byl sice jen jedním z dlouhé řady, zároveň byl jediným a jedinečným. „Hrát NHL je obrovské privilegium a je třeba si to uvědomovat každý den. Hokej musíte milovat celým srdcem, jenom tak dokážete velké věci,“ tvrdil.

Statistiky potvrzují, že Wayne Gretzky miloval hokej tak, jako to zatím nedokázal nikdo jiný.

Další Tysonova výzva: Fury nebo Joshua

Padesát čtyři let a forma světového šampiona. Tak popisuje Mika Tysona Roy Jones junior v reakci na vzájemný exhibiční zápas, který skončil ...

Famózně otočil zápas. Teď čelí obvinění z rasismu

Ještě včera odpoledne byl Edinson Cavani za největšího hrdinu. Díky jeho dvěma gólům a asistenci otočil Manchester United zápas proti ...