Expert varuje před nebezpečnou kombinací horka a roušek na olympiádě

Sport a roušky, jak to jde dohromady? | Foto: shutterstock.com

Japonský profesor z lékařské univerzity Hjógó varuje před nebezpečnou kombinací očekávaného horka a případných roušek na olympijských hrách v Tokiu. Pokud by si účastníci museli za rok kvůli riziku nákazy koronavirem chránit dýchací cesty, mohlo by to pro ně podle Masudžiho Hattoriho mít vážné zdravotní následky.

Hattori tvrdí, že roušky v horku a vysoké vlhkosti mohou být nebezpečné. „Zakrývají ústa, takže pro tělo je obtížnější kompenzovat horko, což zvyšuje riziko infarktu,“ upozornil expert pro agenturu Kjódó.

Snižování nákladů ve snaze minimalizovat ztráty způsobené bezprecedentním odložením her kvůli koronaviru vede také k úsporám na opatřeních proti vedru. To bylo před vypuknutím pandemie covidu-19 považováno za největší hrozbu hladkého průběhu olympijských soutěží. Například tribuna u kanálu pro soutěže veslařů a kanoistů je zakryta střechou před ostrým sluncem jen z poloviny.

Naučte se pracovat tak, abyste neohrožovali své zdraví koronavirem

Faktem je, že podle průzkumů se stále více lidí v práci cítí pod tlakem. Proto, že musí kromě perfektního výkonu hlídat hygienickou situaci, ...

Dříve pořadatelé při testovacích závodech zkoušeli i další opatření, jako například stany pro fanoušky nebo rozprašování vodní mlhy, ale koronavirus další soutěže nepřipustil. Není tak jasné, jak to bude reálně vypadat v kombinaci až čtyřicetistupňového vedra a roušek.

Obdobný problém řešily odpovědné orgány v souvislosti s návratem japonských školáků do lavic. V tomto případě ministerstvo školství upřednostnilo ochranu před horkem a vyzvalo školy, aby v případě velkého vedra dovolily žákům roušky odložit.

Na olympijských hrách, kde se potkají tisíce sportovců, pořadatelů a možná i diváků z různých zemí, ale bude situace odlišná. Hattori proto vyzval, aby se japonští pořadatelé vedle koronaviru vrátili také k hrozbě vedra. „Musí být zavedena efektivní opatření jako postavení většího počtu stanů pro větší počet lidí, než se nyní plánuje. A možná v kombinaci s ochlazujícími větráky,“ poznamenal.