Formule 1 vyzkouší nový systém kvalifikace

Ilustrační foto | Foto: Mercedes

Vedení závodů Formule 1 přichází s dalším radikálním krokem – ve třech závodech letošního ročníku představí sprintovou kvalifikaci. V čem spočívá?

Blamáž ve Formuli E. Monopostům se vybily baterie

Nestačí být nejrychlejší. V seriálu Formule E je třeba hlídat i energii, která ještě zbývá a právě špatné vyhodnocení stavu baterií způsobilo ...

Závodit za Haas je utrpení, tvrdí Mick Schumacher

Je úřadující šampion Formule 2, ale ve své premiérové sezoně mezi elitou se musí Mick Schumacher spokojit s nedokonalou technikou americké stáje ...

Současný formát kvalifikace je rozdělený na tři časové úseky a je eliminační. Seriál závodů takto sice obohatil teprve v roce 2016, nyní se dočká předělání. Zatím zkušebně.

Kvůli zatraktivnění závodů a celého závodního víkendu vyzkouší vedení Formule 1 ve třech letošních Velkých cenách sprintovou kvalifikaci. Shodla se na ní i kompletní desítka týmů, která v současnosti v F1 závodí.

Chceme poskytnou mimořádné zážitky fanouškům po dobu celého víkendu. Nedělní Grand Prix je fantastická a nechceme podkopat její pozici. Ale chceme ještě více zlepšit zábavu v pátek a v sobotu,“ řekl k novému formátu kvalifikace ředitel Formule 1 Ross Brawn.

Tradiční kvalifikace se přesune na páteční odpoledne, v sobotu se pojede krátký závod na 100 km. V něm budou moci jezdci získat body do celkového pořadí šampionátu a toto krátké zápolení rovněž určí pořadí na startovním roštu pro nedělní závod.

Myšlenkou je, že chceme divákům poskytnout ještě lepší zážitek. Nicméně stále platí, že nedělní závod je tou hlavní složkou závodního víkendu,“ nechal se slyšet Brawn.

Sprintová kvalifikace by měl podle Brawna trvat okolo půl hodiny a jezdci při něm nebudou muset mít zastávky v boxech. První tři jezdci získají body do šampionátu – první tři body, druhý dva a třetí jeden bod. Po tomto závodě nečekejte stupně vítězů, ceremoniál i nadále zůstane vyhrazený pouze pro nedělní závod.

Budeme vyhodnocovat, jak fanoušci přijali tyto změny, zda je pro ně sobotní krátký závod přitažlivý a jak bude fungovat s nedělním hlavním závodem. My si myslíme, že bude a že to bude vzrušující podívaná,“ uzavřel Ross Brawn.

Podle informací přímo z Formule 1 se sprinty pojedou v rámci dvou Velkých cen na území Evropy, ve třetím případě půjde o mimoevropský region. Zatím se spekuluje o okruzích v Monze a Silverstone, třetí destinace je v řešení.

Tyson má nový cíl. Lewise, kterému chtěl vyrvat srdce z těla

Seznam potenciálních soupeřů Mikea Tysona se znovu rozrostl. Když čtyřiapadesátiletému bývalému šampionovi těžké váhy nevyšel květnový duel s ...

Groenewegen před Girem: Policejní ochrana a návštěvy psychologa

Devět měsíců bez cyklistiky a mnoho hodin strávených u psychologa. Holanďan Dylan Groenewegen se chystá po vypršení disciplinárního trestu na ...