Fotbalová pohádka z Leicesteru: Jak Lišky překvapily celý svět

Stadion Leicester City | Foto: jeafish Ping / Shutterstock.com

Dnes se Slavie Praha postaví v Evropské lize anglickému Leicesteru City. Týmu, který napsal jeden z nejpoutavějších sportovních příběhu 21. století.

„Nejúžasnější příběh fotbalové historie“ nebo „Největší sportovní šok všech dob“. Takhle vypadaly titulní strany sportovních webů 2. května 2016. V ten den se Lišky staly šampiony anglické Premier League a celý svět zbystřil nad městem s 290 tisíci obyvateli.

Přitom dva roky dozadu hrál Leicester ještě druhou nejvyšší soutěž. Po postupu mezi elitu mu mnozí prorokovali jen rok, maximálně dva v Premier League. Na začátku mistrovské sezony byl na jejich zisk titulu vypsán kurz 1:5000.

Jeden z fanoušků na nepříznivý kurz nebral ohledy a vsadil pět liber (asi 150 korun dle tehdejšího kurzu). „Před tím, než jsem si vsadil, jsem si musel dát pár piv. Když jsem přišel z hospody, řekl jsem své snoubence, že jsme asi přišli o pět liber,“ vzpomínal na konci sezony fanoušek Herbert, který se po vítězství Leicesteru mohl radovat z výhry 25 tisíc liber (asi 850 tisíc korun dle tehdejšího kurzu).

Za úspěchem Lišek stál italský kouč Claudio Ranieri, který k týmu přišel před mistrovskou sezonou. Tým posílil především v defenzivě, kam přivedl například levého beka Christiana Fuchse, nebo do té doby neznámého defenzivního záložníka N’Gola Kantého.

Nula = pizza pro všechny

I přes vyztužení defenzivy Ranieriho tým dostával mnoho branek, a tak italský stratég přišel s rafinovanou motivací. Za každé čisté konto kupoval celému týmu pizzu.

„Řekl jsem jim, že si v životě musí všechno odpracovat, a to platí i pro pizzu. Zašli jsme si tedy do kuchyně, zaházeli si s těstem a udělali si ji sami. Nutno dodat, že ta pizza byla vážně dobrá, dal jsem si tehdy pořádně do nosu,“ vzpomínal Ranieri.

Pevnou defenzivu skvěle doplňovala i ofenziva. Největší zásluhu na útočné produktivitě mělo duo Riyad Mahrez a Jamie Vardy. Alžířan Mahrez si připsal v mistrovské sezoně 17 gólů a 10 asistencí. Největší senzací v sestavě Leicesteru byl bezesporu Jamie Vardy. Útočník, který seniorskou kariéru začal až v osmé anglické lize, přičemž chodil pracovat do fabriky. V sezoně 2015/16 vstřelil 24 branek a stal se nejlepším hráčem tohoto ročníku.

„Věřím, že náš příběh osloví fotbalové fanoušky po celém světě. A také dodá nadějí všem mladým fotbalistům, kteří si už někdy vyslechli, že nejsou dostatečně dobří. Mohou si říct: ‚Jak se dostanu na vrchol? Když to dokáže Kanté nebo Vardy, možná to svedu taky.‘ Co je k tomu zapotřebí? Slavné jméno? Ne. Lukrativní kontrakt. Ani to ne. Potřebujete jen otevřenou mysl a srdce, sil na rozdávání a nekonečnou touhu,“ motivoval po triumfu Ranieri.

Mistrovská kocovina a následné vystřízlivění

V další sezoně se Leicesteru vůbec nedařilo. Lišky byly po 25 zápasech až na 17. místě. Vedení se proto rozhodlo propustit Claudia Ranieriho. Sezonu dokončil Leicester na 12. místě. Do křesla trenéra se pak usadil Claude Puel. Ani on ovšem nedokázal Leicester vrátit na vrchol. Sezonu 2017/18 ukončil tým kolem Puela na devátém místě. V únoru 2019 francouzského kouče vystřídal Brendan Rodgers, který v hráčích Leicesteru opět probudil dravost po vyšších příčkách.

V loňském ročníku se Lišky umístily na pátém místě, které zajištuje účast v Evropské lize. Jamie Vardy se ve svých 33 letech stal nejstarším hráčem, který v Premier League nasázel za sezonu nejvíce gólů – celkově jich dal 23. V úspěšné jízdě svěřenci trenéra Rodgerse pokračují i v letošní sezoně. Po 24 zápasech se drží na třetím místě. Mají stejně bodů jako druhý Manchester United.