Horečka a ztráta čichu. Eberle popisuje zkušenost s koronavirem

Jan Eberle se raduje z gólu | Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Prošel si nemocí, těšil se na pokračování extraligové sezony. Útočník plzeňských Indiánů Jan Eberle popsal, jak u něj a jeho rodiny probíhala nákaza koronavirem, která na téměř měsíc paralyzovala nejvyšší hokejovou soutěž. Mluvil ale také o tom, jak probíhala příprava a co čeká hokejisty do konce roku.

Stejně jako většina hokejistů Plzně, i Jan Eberle prodělal na začátku září koronavirus. Tuto sobotu už byl ale opět se svým týmem na ledě a jednou asistencí přispěl k výhře 4:1 nad Litvínovem.

Prakticky na měsíc se tuzemská extraliga zastavila, až v tomto týdnu dostal profesionální sport opět zelenou. Jak v Plzni probíhaly ty poslední týdny?

Připravovali jsme se nejdřív individuálně, pak ve skupinách venku. Vše podle vládních nařízení. Když se mohlo trénovat alespoň venku, trénovali jsme na venkovním kluzišti v Dobříši. Tam jsme se střídali se Spartou a Mladou Boleslaví. To bylo super a i díky této možnosti byl pak ten návrat do soutěžního zápasu jednodušší.

Kromě sportovní stránky je tu také ta finanční, už před pauzou se hrálo bez diváků, teď se nehrálo vůbec. Jak to z ekonomického hlediska dopadlo na Plzeň?

Není to samozřejmě jednoduchá situace. Kluby musí šetřit a dotýká se to hráčů. My jsme se v Plzni s vedením domluvili na nějakém snížení platů. Chápu, že to bylo nutné, doba není jednoduchá. Na druhou stranu já jsem vděčný, že můžeme dělat to, co umíme. Tedy hrát hokej. Hodně lidí teď svoji práci dělat nemůže a jsou na tom mnohem hůř.

Takže pro vás byl restart extraligy jednoznačně dobrou zprávou?

To bezesporu. Těšil jsem se, až budeme moct zase na led a začít hrát. Myslím, že tak to měli všichni v extralize. Chceme to dohrát a vedení i kluby dělají vše pro to, aby to bylo možné.

Hodně se mluví o finanční náročnosti opatření, které nařizuje hygiena. Hlavně pak pravidelného testování. Jaká je situace v Plzni?

Čekalo se do poslední chvíle, jak se hlavní hygienička postaví k žádosti o výjimku, kterou Český hokej podal. Šlo právě o testování, aby se mohly využívat výrazně levnější antigenní testy namísto PCR testů. To sice neprošlo, ale jednak budou stačit dva testy týdně, nikoliv tři, a navíc bylo schváleno, že ti, kteří už koronavirus prodělali, nemusí po dobu 90 dnů od zachycení nemoci mít jako podmínku pro hru negativní test. To nám výrazně pomůže.

Pravda, Plzeň se potýkala s nákazou covid-19 na začátku září. Je to tak?

Ano, na testy jsme šli, myslím, všichni 1. září a až na výjimky jsme všichni byli pozitivní. Já také. Až do začátku prosince tedy testovat nemusíme.

Jaká vlastně je vaše osobní zkušenost s koronavirem?

Měl jsem takový střední průběh. Prodělala to i moje žena a náš dvouletý syn. U mě byl ten průběh z rodiny asi nejtěžší, ale nebylo to nic dramatického. Měl jsem dva dny horečku, asi 38, částečně jsem ztratil čich. Pak jsem byl nějakou dobu unavený, ale řekl bych, že to nebylo nic horšího než chřipka. Zajímavé je, že náš nejmladší syn, v tu dobu půlroční, to jako jediný z nás nechytil. A to ho manželka kojila.

Abychom skončili hokejově, Plzeň byla před vynucenou pauzou na čele tabulky. Sezona je ale hodně poznamenaná i odloženými zápasy, zatímco vy jste měli odehraných šest utkání, některé týmy jen dvě. Jak v takové sezoně vnímáte postavení na čele?

My jsme měli po těch šesti zápasech 15 bodů, čtyřikrát jsme vyhráli, jednou jsme vyhráli v prodloužení a pouze jednou jsme prohráli, ale také v prodloužení. Ztratili jsme tedy jen tři body. Hráli jsme dobře a hrajeme i teď, což jsme dokázali včera v Litvínově. Takže si myslím, že i kdyby odehrály ostatní týmy více zápasů, byli bychom na stejné nebo podobné pozici v čele tabulky. Teď se ale plánuje hrát i třikrát týdně až do Vánoc. Takže se brzy ukáže, jak na tom který tým je.