Hostování místo přestupů. Fotbalová Evropa šetří

Martin Ødegaard zamířil z Realu na hostování do Arsenalu. | Foto: Erik Geiger RO / Shutterstock.com

Radši hostování než přestupy. Takové bylo letošní lednové období transferů ve fotbale. Celosvětová pandemie covid-19 donutila šetřit i velkokluby.

Norský Messi. Jak se supertalent Ødegaard ocitl v Arsenalu?

Málokdo zažil tak raketový nástup profi kariéry. Nor Martin Ødegaard už v patnácti vstřelil branku v nejvyšší norské lize. O osm měsíců později ...

Jürgen Klopp nesmí odletět na pohřeb své matky

You'll Never Walk Alone, Jürgen! Vedení Liverpoolu povzbudilo dojemným vzkazem svého kouče Jürgena Kloppa, kterému zemřela matka a on kvůli ...

Kvůli pandemii covid-19 nebylo na fotbalovém trhu rušno. Celky napříč Evropou v nejisté situaci radši peníze šetří, než aby je utrácely. A když je nová posila opravdu potřeba, vedení ji raději angažuje pouze na hostování. Z jednoduchého důvodu – vypůjčení hráče je násobně levnější.

Třeba v Premier League šlo o nejslabší zimní přestupové období za posledních devět let. Zajímavé je také porovnání s minulým rokem. Tehdy kluby utratily přibližně 6,8 miliardy korun. Letos jen 2,5 miliardy korun. Podobný rozdíl byl i ve Španělsku. Vloni kluby z La Ligy utratily 3,9 miliard korun. Letos pouze 928 milionů korun.

Například Martin Ødegaard z Realu Madrid přišel do konce sezony hostovat do Arsenalu. Cenovka norského talentu se pohybuje kolem jedné miliardy korun. Kolik dal londýnský klub za jeho půlroční služby? Pouhých 52 milionů korun.

Nebo Moussa Dembélé, který z Olympique Lyon odešel na hostování do Atlética Madrid. Španělský klub zaplatí za půlrok jen 37 milionů korun. Hodnota francouzského forvarda je přitom dvacetinásobně vyšší, tedy 740 milionů korun.

Jako další srovnání poslouží příklad zimního přestupu Virgila Van Dijka. Nizozemský stoper přestoupil před třemi lety ze Southamptonu do Liverpoolu za 2,2 miliardy korun. Zhruba takovou částku utratily letos v lednu za přestupy všechny kluby Premier League dohromady. Navíc téměř půlku z celkové částky 2,5 miliardy korun tvoří přestup Amada Dialla, který se do Manchesteru United přesunul z italské Atalanty. Odhadovaná cenovka talentu z Pobřeží slonoviny se totiž mohla vyšplhat až na více než miliardu korun. Podobné přestupové bomby se však v jiných klubech nejvyšší anglické ligy nekonaly. A podle expertů se ani v budoucnu konat nebudou.

Minulý rok jsme v letním přestupovém období mohli vidět desítky přestupů, které přesahovaly částku 25 milionů liber (cca 734 milionů korun, pozn. red.). Od teď se takové přesuny stanou spíše výjimkou než normou,“ uvedl anonymně jeden z fotbalových agentů pro Sky Sport News.

Napříč Evropou je to všude stejné. Lidé mluvili o tom, jak Barcelona a Real Madrid trpí. Ale také v Itálii a dalších evropských zemích klesly příjmy asi o 50 procent,“ řekl Tim Bridge, ředitel sportovních operací auditorské společnosti Deloitte.

Situace na Britských ostrovech je ještě mimořádná kvůli brexitu. Kluby ze Spojeného království totiž nebudou moci angažovat zahraniční hráče mladší 18 let. Londýnská Chelsea proto nakoupila od léta pět fotbalových nadějí ze zahraničí. Manchester United jich získal hned šest.

Souček podpořil rozhodčího, který mu dal červenou kartu

Pro Tomáše Součka má příběh s červenou kartou šťastný konec. Opačný průběh má ale událost ze sobotního utkání Premier League pro fotbalového ...

Nerozhodný Messi se rozhodl promluvit

Ani Paris Saint-Germain, ani Manchester City, ani Barcelona. Lionel Messi může už teď oficiálně jednat o smlouvě pro novou sezonu, místo toho se ...