Hry v Tokiu? Už bych plánoval zrušení, míní šéf her z roku 2012

Ilustrační foto | Foto: lazyllama / Shutterstock.com

Komplikace při očkování nebo šíření nových mutací. Celý svět se stále točí na kolotoči jménem koronavirus a zdá se, že jízda jen tak neskončí. Vývoj úplně neprospívá přeloženým olympijských hrám v Tokiu. Na situaci nahlíží skepticky i zkušený organizátor. „Uspořádání her je nepravděpodobné,“ říká výkonný ředitel letních her v Londýně 2012 Keith Mills.

Bez diváků, ale přece se hraje. Vrcholový sport má napříč světem – na rozdíl třeba od kultury –stále zelenou. Jenže olympijské hry jsou přirozeně mnohem vetší akce. Zúčastní se jich přes deset tisíc sportovců, kteří přiletí z více než dvou stovek zemí.

Vysoká mobilita sportovců a dalšího personálu v nahuštěné japonské metropoli by mohla viru svědčit. Nejen v tom vidí někdejší šéf her v Londýně velký kámen úrazu. „Kdybych byl v roli organizačního výboru v Tokiu, a díky bohu nejsem, připravoval bych plány na zrušení,“ řekl Mills v rozhovoru pro BBC.

Jenže organizátoři budou samozřejmě vyčkávat, jak se situace kolem covidu bude vyvíjet. Otázkou zůstává, kdy by měl přijít rozhodující verdikt. Scénář z minulého roku se opakuje pro sportovce, kteří stále cítí velkou nejistotu. Už nechtějí zažít loňskou situaci, kdy jejich poctivá příprava přišla vniveč.

„Jsem si jistý, že mají plány na zrušení, ale myslím, že to nechají na poslední chvíli, pokud by se situace dramaticky zlepšila a očkování postupovalo rychleji. Je to těžká situace, nechtěl bych být v jejich pozici,“ přiznal Brit, který stojí za povedenou olympiádou v roce 2012.

Keith Mills si za tehdejší úspěšné hry vysloužil Řád britského impéria. U letošní olympiády vidí velkou výhodu v tom, že má její organizaci na starosti právě Země vycházejícího slunce: „Jako šéf sportovní federace jsem opravdu vděčný, že se s tím potýká právě Japonsko a ne nějaké jiné země, které mi přišly na mysl.“

Překážkou v uspořádání her by nakonec kromě koronaviru mohli být i samotní obyvatelé Japonska. Podle posledního průzkumu je proti jejich konání 80 procent Japonců.