Jak nová karanténní opatření dopadnou na sportovce?

Koronavirové zpravodajství | Foto: archiv NS

Změny v karanténních opatřeních u sportovních týmů nejsou v tuto chvíli na stole, bude se o nich ale zhruba do dvou týdnů jednat. Na tiskové konferenci to řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Například skupina o záchranu v první fotbalové lize musela být předčasně ukončena poté, co se koronavirem nakazil jeden hráč Opavy a celý tým nastoupil na dva týdny do karantény.

Změnu zatím neplánujeme. Nicméně o tom, jak postupují některé jiné státy, samozřejmě máme informace. Jsme v komunikaci jak s představiteli fotbalové asociace, tak teď začínáme více komunikovat s hokejisty a případně Národní sportovní agenturou. Takže budeme určitě o některých možných změnách, a máme to naplánováno i ve spolupráci se skupinou klinicko-epidemiologickou, jednat,“ uvedla Rážová. Okamžitá změna ale v plánu není.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je obecně ke zkracování délky čtrnáctidenní karantény v souvislosti s koronavirem rezervovaný. „Musela by o tom rozhodnout klinická skupina Covid, případně epidemiologové na ministerstvu zdravotnictví, protože to je velmi závažná změna,“ poznamenal.

Nezanedbala Opava opatření proti koronaviru? LFA to chce prošetřit

Ligový výbor Ligové fotbalové asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže, podal podnět k disciplinární komisi na opavský klub kvůli ...

Udělali jsme určité změny v algoritmech. Víme na základě vědeckých důkazů, že pokud člověk nemá žádné příznaky, tak do deseti dnů virus laicky řečeno hyne a člověk není infekční. Proto není nutné po 14 dnech v karanténě dělat znovu test, to už se dnes aplikuje,“ uvedl. O případném obecném zkrácení doby karantény by se ale podle něj musela vést velká odborná debata.

V zahraničním sportu bývá praxe jiná, například ve Španělsku zrušil FC Sevilla po nedělním pozitivním testu jednoho z fotbalistů tréninky jen na tři dny. Zatímco nakažený hráč zůstal v domácí izolaci, jeho spoluhráči se podrobili dalším dvěma testům a po negativních výsledcích se vrátili k přípravě.

Komentáře