Kauza Kúdela: Dost diskusí, nadešel čas trestat

Strkanice během osmifinálové odvety Evropské ligy mezi Glasgow Rangers a Slavií Praha. | Foto: Profimedia

Publicita, kterou dostala osmifinálová odveta mezi Glasgow Rangers a pražskou Slavií, je nezasloužená. Tolik by se toho totiž napříč Evropou nenapsalo snad ani po vítězství Slavie v Evropské lize jako takové.

Fauly skotského týmu, likvidační zákrok na brankáře Ondřeje Koláře, údajná (rozuměj, těžko prokazatelná) rasistická poznámka Ondřeje Kúdely a pozápasové fyzické napadení Kúdely Glenem Kamarou přímo před zraky zástupce UEFA a trenérů obou klubů – to jsou highlighty, které zastínily v prostoru sociálních sítí dokonce i souboj Sputniku V s imperialistickými západními (rozuměj, tudíž nefunkčními) vakcínami, rozprašování covidu-19 a chemtrails dopravními letadly s logem DHL i oblíbenou lockdownovou hru na „ne, občanku vám neukážu pane strážník, přinuťte mě“.

Ondřej Kúdela není rasista. Fanoušci ale ano

Mám rád Slavii. Mám rád Ondřeje Koláře. Mám rád Ondřeje Kúdelu. Nemám rád primitivy, nemám rád násilí a nemám rád rasismus. Tolik o mně. Dnes ...

Nechutná Slavia, hřímá kouč Glasgow Rangers

Rasismus, který bude prošetřen a potrestán. Taková je verze Glasgow Rangers ohledně skandálního závěru osmifinálového duelu proti pražské Slavii. ...

Od osmifinálové odvety se napříč Českem řeší rovnice, jestli je víc rasismus, nebo fyzická brutalita. Výsledek je jasný, i když o jeho správnosti rozhoduje, zdá se, především osobnostní nastavení počtářů. Protože my sice jsme tak trochu rasisti a xenofobové, že jo, ale agresivita fotbalistů Rangers je mnohem horší a navíc nám jejich chování dává tak trochu za pravdu, že jo. Navíc ocejchování za**anou opicí ještě nikomu neublížilo a rozhodně ho neohrožuje na životě. Uznávám, při pohledu na ležícího Ondřeje Koláře to může vypadat jako fér argument. Jenže špatně je obojí. Příčina a následek se navíc protřepává jako oblíbený Martini Dry Cocktail agenta 007.

Dravý populismus vítězí, zdravý rozum se krčí u rohového praporku a nesměle čeká, kdy na něj dojde. Protože na všechno, co se ten šílený večer na Ibrox Stadium odehrálo, a co se prostě odehrát nemělo, pamatují jak pravidla, tak zákony. Podle nich se má potrestat všechno, co ten večer vybočilo z mezí a co zastínilo fakt, že Glasgow Rangers v Evropské lize končí a Slavia Praha pokračuje. Kemar Roofe, Glen Kamara, Ondřej Kúdela a nakonec i naprosto bezzubý izraelský rozhodčí Orel Grinfield – těm všem patří trest. Pokud tak rozhodne soud.

Lhostejno, jestli o trestech budou rozhodovat soudy fotbalové nebo ty civilní na základě podaných žalob. Jen ty rozhodnou, jen těm patří tohle právo. Čím dřív, tím líp. Protože pak se hlas lidu podporovaný politickými prodavači kastrolů a ovčích dek vrátí k 5G sítím a aplikaci čipů prostřednictvím vakcinace proti covidu-19, které zotročí lidstvo s konečnou platností a zcela spravedlivě bez ohledu na barvu kůže. A Česko dostane novou příležitost ukázat, zda i jako stát patří do Evropské ligy – té opravdové.