Komentář: Máte dobré vztahy s Oktagonem? A mohl bych je vidět?

Ondřej Novotný, spolumajitel organizace. | Foto: OKTAGON MMA

Jen pár hodin po skončení turnaje Oktagon 21 se Patrik Kincl na sociálních sítích opřel do rozhodčích, ale potažmo také do organizace a médií. Ve svém příspěvku na Instagramu uvedl, že už ho nebaví koukat na zápasy, které okrádají jasné vítěze. V některých případech už jde prý o zdraví. Podle Kincla navíc média o tomto tématu nenapíšou ani čárku, protože si nechtějí rozházet vztahy s OKTAGON MMA.

Ranní příspěvek zkušeného MMA zápasníka, který se v prosinci vítězně vrátil do klece výhrou na turnaji polské organizace KSW, má potenciál rozvířit vody tuzemského MMA. Kincl totiž navázal krátkým videem, ve kterém oznámil, že by nestíhal reagovat na zprávy od fanoušků, a tak k večeru uspořádá na svém instagramovém profilu živé vysílání.

Dnešní příspěvek Patrika Kincla na Instagramu.

Co přesně Patriku Kinclovi vadilo na některých včerejších rozhodnutích arbitrů turnaje Oktagon 21? Detaily zatím neznáme. I dle komentářů fanoušků na sociálních sítích a v diskuzích je zřejmé, že některé výsledky na body byly přinejmenším z pohledu laické veřejnosti sporné.

Jakožto zástupce médií, která ve svém příspěvku Patrik Kincl také zmínil, bych ale rád přidal pár osobních komentářů:

1) MMA je opravdu jeden z nejrychleji se vyvíjejících sportů na světě. Dynamika, se kterou si získal popularitu v České republice, s sebou nese také negativa. Jedním z nich je velmi nízká úroveň znalosti pravidel mezi fanoušky, včetně těch skalních. A já upřímně říkám, že to platí i o novinářích. Osobně mám sice k bojovým sportům delší dobu blízko, ale rozhodně bych si netroufl hodnotit rozhodnutí rozhodčích, protože v pravidlech MMA rozhodně jasno nemám. 

2) MMA není klasický sport. Je to kombinace sportu a showbyznysu. Právě díky této kombinaci je MMA tolik úspěšné. Nabízí syrovost, krev, bolest i silné příběhy. A organizace OKTAGON MMA je naprosto jedinečná v tom, jak toto vše dokáže fanouškům naservírovat. A samozřejmě patřičně prodat, i finančně.

Možná by ale stálo za zamyšlení, zda tento úspěch s sebou nemá nést také patřičnou zodpovědnost za kultivaci tohoto odvětví i osvětu mezi fanoušky. Zda by neměl OKTAGON udělat více pro to, aby vysvětloval pravidla, rozhodnutí, zda by se neměl více věnovat rozboru toho, proč některé zápasy dopadly tak, jak dopadly. A ne dávat od rozhodčích ruce pryč s tím, že jsou samostatnou jednotkou.      

3) K poznámce Patrika Kincla, že média si nechtějí s Oktagonem rozházet vztahy, tak o tom nenapíšou ani čárku. Částečně už jsem nastínil jeden z důvodů, proč média o těchto věcech nepíšou. Jakkoliv se někteří novináři prezentují jako odborníci na MMA, dle mého osobního názoru tu žádný takový ve skutečnosti (zatím) není. A svým způsobem ani nemůže být. 

A že tu jsou novináři, kteří si nechtějí s největší tuzemskou organizací MMA rozházet vztahy? To určitě jsou, sám jsem to poznal, když jsme přinesli článek o dražbě ochranné známky Oktagon. Téma se – až na jednu jedinou výjimku – nikde jinde v médiích neobjevilo. Na druhou stranu ale mluvit o nějakých skutečných vztazích médií s OKTAGON MMA lze jen těžko. Organizace je totiž povětšinou nebuduje.

Respektive, na jedné straně je tu (alespoň v mém případě) dobře fungující komunikace s tiskovou mluvčí, jakkoliv naše redakce stále nedostává možnost pokládat na online tiskových konferencích otázky. Na straně druhé je tu osobnost promotéra, spolumajitele a hlavní tváře OKTAGON MMA Ondřeje Novotného. Jeho reakce směrem k řadě novinářů a médií, které můžeme sledovat prakticky na každé tiskové konferenci včetně té dnešní po turnaji Oktagon 21, ignorování nebo dokonce zesměšňování dotazů, které nejsou apriori příjemné, shazování a arogantní útoky na ty, kteří je pokládají… To všechno vytváří nepříjemné prostředí, rozhodně ale nevytváří dobré vztahy médií s organizací.     

Oktagon 21: Tvrdá ukončení i napínavé bitvy

Organizace OKTAGON MMA nabídla svým fanouškům první turnaj letošní sezony. Karta s dvanácti zápasy přinesla v první polovině zajímavá ukončení. ...

Jaký je z toho tedy z mého pohledu závěr? Zaprvé je skvělé, že se právě Patrik Kincl k tématu rozhodnutí rozhodčích vyjádří. Právě lidé jako on mohou přinést do tuzemského MMA prostředí přinést více informací a faktů namísto dojmů a fanouškovských preferencí. Zadruhé není myslím tak docela pravda, že média o tomto tématu nepíší proto, že si nechtějí rozházet vztahy s organizací OKTAGON MMA. Ty jsou totiž v řadě případů spíše negativní. Na vině je právě spíše malá erudice v této oblasti, ke které se minimálně já narovinu hlásím. MMA u nás vyrostlo co do popularity strašně rychle, v některých směrech to ale tak rychle prostě logicky nešlo.