Americký fotbal se hraje na čtyři čtvrtiny po patnácti minutách. Pokud je stav po základní hrací době nerozhodný, následuje dalších patnáct minut, tady už ale rozhoduje náhlá smrt – kdo první skóruje, vítězí. Ten vůbec nejdelší zápas v historii se odehrál zrovna na vánoční svátky – 25. prosince 1971 a ve Spojených státech vzbudil pozdvižení, které se připomíná rok co rok touhle dobou.
„Snad všichni moji známí v Miami si ještě dlouho stěžovali, že museli vypnout troubu, protože se báli, že se při sledování zápasu zapomenou a krocana spálí na uhel,“ vypráví bývalý linebacker Dolphins Nick Buoniconti.
Zápas mezi Dolphins a Chiefs totiž skončil 24:24 po vyhrazených šedesáti minutách a šlo se dál. S tím ještě možná načasování vánoční večeře mnohých Američanů počítalo, ale časová rezerva se rychle rozplývala.
Nezapomínejme totiž na to, že průměrná doba současné NFL jsou tři hodiny a dvanáct minut. To už samo o sobě dovede přípravu na slavnostní večeři zkomplikovat. Zvlášť, když se začínalo až v 18 hodin.
https://www.youtube.com/watch?v=LMeXs00n2lM
Jenže tady se šlo do prodloužení a prvních patnáct minut čistého času nic nerozhodlo. To až téměř přesně v polovině druhého prodloužení přišla vítězná akce Miami, která posunula skóre na 27:24.
Rozhodnuto!
Stejně jako v řadě amerických rodin, které nechaly večeři raději až na druhý den. Přímo na stadionu sledovalo tenhle nekončící příběh 45 000 lidí, další miliony lidí pak doma u televize a nedopečeného krocana.
Smutným hrdinou byl Ed Podolak, running back Kansas City, který si připsal rekordních 350 yardů. „Ke konci to už byla frustrace. Znovu se rozběhl, já ho srazil a ještě přitom praštil do obličeje, jak mě štval. Byl úplně mimo, vyčerpaný. Ležel pode mnou a jen se zeptal: 'Myslíš, že to vůbec někdy skončí?',“ popisuje Buoniconti únavu, se kterou se museli hráči vypořádat, a to i kvůli netypickému teplu, které tehdy bylo přes den.
A Podolak? „Všichni se mnou mluví o tomhle zápase. Všichni. A já byl přitom zak vyřízený, že jsem jel pomalu na autopilota.“