Kupte si kolo šampiona Pogačara. Obyčejný člověk by na něj vydělával tři roky

Tadej Pogačar | Foto: Profimedia.cz

Říkali jste si, jestli mladík Tadej Pogačar nevyhrál letošní Tour kvůli extra vylepšenému kolu? To přece není jen tak, aby jednadvacetiletý ušák totálně deklasoval zkušené mazáky. Teď můžete mistrovský bicykl otestovat sami. Italská firma Colnago, jejíž kola používal právě druhý nejmladší vítěz slavného závodu, posílá do prodeje repliky vítězného kola. Stojí téměř 900 tisíc korun! Pro přirovnání: pokud si vyděláváte 25 tisíc čisté mzdy, Pogačarův stroj by vás vyšel na celých 36 výplat – 36 měsíců, 3 roky střádání pro obyčejného člověka. 

Přestože zakladatel firmy Ernesto Colnago byl hlavním mechanikem legendárního Eddieho Merckxe, kolo z jeho vlastní produkce se obléklo do žlutého hávu poprvé až letos. A největší úspěch musela společnost sídlící ve městě Cambiago náležitě oslavit. 

Colnago vyrobilo dohromady 232 speciálních kol ve stylu UAE Team Emirates, stáje za kterou Pogačar soutěží. Žlutých bicyklů se vyrobilo 116 a stejný počet kol i v týmové bílé barvě. Proč zrovna číslo 116?

Přesně tolik let uběhlo od doby, kdy Starou dámu ovládl mladší jezdec, než byl slovinský mladík. V čerstvých dvaceti letech vyhrál teprve druhý ročník Henri Cornet. Ovšem na jeho kole by Pogačar s jistotou neuspěl. 

„Máme duši šampionů. Vozíme slávu stovek vítězství. Dnes je nám ctí sdílet tenhle model s vámi,“ napsala firma na svých webových stránkách, kde zároveň připomněli, že velký triumf nezískal jen Slovinec, ale také zakladatel firmy, Ernesto Colnago, kterému je 88 let: „Tour de France je jediným snem, který se vyhnul jedné z nejvlivnějších ikon cyklistiky a nyní se tento sen splnil.“

Na každém speciálním kole pro bohaté cyklistické fanoušky je podpis Ernesta Colnaga, který je vyrytý na destičce z pravého zlata. Dále šťastlivcům dorazí „luxusní set“, který obsahuje klasickou cyklistickou čepici, pamětní dres a podepsané dopisy – jeden znovu od Colnaga a druhý od Pogačara. 

Šampion Pogačar už vydražil svůj žlutý dres, který nečekaně vyhrál v závěrečné časovce nad svým starším krajanem Primožem Rogličem. V dobročinné aukci, kterou zorganizoval slovinský veřejnoprávní rozhlas, vynesla cenná relikvie 47.000 eur (1,3 milionu korun).