Maradona slaví šedesátku. „Kdo ho viděl hrát, musel ho milovat. Kdo ho viděl žít, musel nad ním plakat.“

Diego Maradona v roce 2018 | Foto: Andrew Makedonski / Shutterstock.com

Pro někoho nejlepší fotbalista historie, pro jiné potížista, který vyčníval i mimo hřiště a proslul kokainovými skandály. Dnes, 30. října, slaví Diego Maradona šedesáté narozeniny. „Kdo ho viděl hrát, musel ho milovat. Kdo ho viděl žít, musel nad ním plakat,“ řekla o něm jiná fotbalová hvězda Pelé. A vystihla ho dokonale.

Diego Maradona se narodil v Lanúsu a vyrůstal se svými dvěma bratry ve Villa Fiorito, chudinské čtvrti hlavního města Argentiny Buenos Aires. Deset dní před šestnáctými narozeninami debutoval Maradona, který byl v té době považován za zázračné fotbalové dítě, v týmu Argentions Juniors. Kouzlil zpravidla levou nohou a díky nízko položenému těžišti měl výhodu v krátkých sprintech. Ofenzivní hráč podsaditého vzrůstu dovedl v roce 1979 Argentinu k titulu na mistrovství světa hráčů do 20 let. Krátkou dobu působil v Boce Juniors a pak už ho čekaly evropské velkokluby. V roce 1982 z něj udělala nejdražšího hráče FC Barcelona a rekordní přestup zažil i v roce 1984 do Neapole. Poté hrál ještě za Sevillu a argentinské kluby.

Před 80 lety se narodil fotbalový zázrak Pelé

Téměř každý syn chce být jako jeho otec. A výjimkou nebyl ani Edson Arantes do Nascimento. Narodil se před osmdesáti lety do chudého brazilského ...

Nejslavnější gól Maradony neměl platit

V reprezentaci nastoupil k 91 zápasům a dal v nich 34 gólů. Největší úspěch slavil na mistrovství světa v Mexiku v roce 1986, kdy se Argentina stala mistrem světa. Ale ještě víc než titulem se Maradona proslavil „Boží rukou“. Ta rozhodla o postupu bílomodrých do semifinále v zápase s Anglií. Rozhodčí sporný gól uznal a argentinská desítka se bránila, že nehrála rukou, ale že to byla „trošku Maradonova hlava a trošku boží ruka“. Maradona se k chybě přiznal až v roce 2002 ve své autobiografii: „Teď cítím, že mohu říct, co jsem tehdy nemohl. V té době jsem tomu říkal ‚Boží ruka‘. Blbost! Nebyla to Boží ruka, byla to Diegova ruka! Bylo to, jako bych Angličany okrádal.“ Po skončení aktivní kariéry se věnuje trenérství.

Kokainový Maradona

Stejně jako na hřišti zářil Maradona i na titulcích světových médií. Známý je svými drogovými skandály. Hvězdná kariéra hráče s desítkou na zádech dostala vážné trhliny v dubnu 1991, kdy byl kvůli nálezu kokainu v těle potrestán patnáctiměsíčním zákazem startu. A další stopka přišla v roce 1994, kdy měl další pozitivní nález, a potřetí o tři roky později, což znamenalo definitivní konec jeho kariéry.

Zlatý chlapec, jak je často přezdíván, přičichl k drogám už na začátku osmdesátých let v Barceloně. Začal zde žít svůj bujarý život a pokračoval i s italskou mafií v Neapoli. Alkohol tekl proudem, neodolal krásným dívkám a tečku za vším udělal kokain. O jeho závislosti se mluvilo měsíce, ale dopingovou kontrolou vždy prošel, dokud to jednoho dne neprasklo. Maradona se kokainu nedokázal vzdát a možná proto se často choval jako smyslů zbavený. „V roce 2000 jsem se předávkoval. Často jsem míchal drogy s alkoholem,“ řekl Maradona a fanoušky uklidňoval, že už není závislý. Ale návykovým látkám nadobro sbohem nedal. Další skandál přišel na Mistroství světa ve fotbale v Moskvě. Svět obletěly fotografie Maradony, který byl zcela mimo. Vítězný gól slavil zdviženým prostředníčkem a po utkání s ho museli odnést pořadatelé. Fotografové na skleněných stěnách jeho VIP lóže zachytili stopy po bílém prášku.

Foto: meunierd / Shutterstock.com

Maradona střílí po novinářích

Maradona má v patách vždy několik novinářů a není se čemu divit, čekají na jakýkoliv jeho přešlap. Přinejmenším pět novinářů bylo v roce 1994 lehce zraněno střelbou ze vzduchové pušky v Morenu před letním sídlem Diega Maradony. Ten řešil konec spolupráce s klubem Newell’s Old Boys. Novináři chtěli získat reakci na tuto kauzu. Fotbalista jim údajně pohrozil, že dojde k neštěstí, jestliže v tom budou pokračovat, a poté ho svědci viděli s puškou, ze které se střílelo.

V Realu to vře. Benzema naváděl Mendyho, aby nenahrával vlastnímu spoluhráči

Bílý balet se letos v Lize mistrů zatím trápí. Výhra v ligovém El Clásicu byla sice sladká, ale Real Madrid je především expert na milionářskou ...

A to nebyl jediný konflikt s žurnalisty. Maradona napadl v roce 2014 novináře a dal mu facku údajně proto, že mrknul na jeho exmanželku Veronicu Ojedaovou. Slavný fotbalista se nejprve s novináři pohádal a poté vystoupil z auta a došlo k potyčce s jedním z nich.

Maradonovi se skandály nevyhýbají

Maradona má osm dětí. S dlouholetou přítelkyní Veronicou Ojedaovou má syna. Dvě dcery má argentinská hvězda se svou bývalou manželkou Claudií Vallafaneovou. Nemanželský syn Diego, který žije v italské Neapoli, chtěl svého otce žalovat kvůli neplacení výživného. „Zažaluji jej, je to ničemný člověk bez kousku citu. Možná ho zdevastovala drogová závislost,“ líčil Diego mladší.

Cannes 2008, Foto: Denis Makarenko / Shutterstock.com

Závažné obvinění bylo vzneseno na fotbalistu Maradonu, který v roce 1988 údajně prodal už v podstatě jistý titul SSC Neapol tamní mafii. Camorra, která v Neapoli ovládá i černé sázky, by totiž v případě vítězství tohoto mužstva musila vyplatit výhercům mnohamiliardové částky. S italskými soudy měl ale i další dočinění. Slavný fotbalista měl problémy s italskými daňovými úřady. Dluhy na daních se vyšplhaly až na 39 milionů eur.

Dnes večer, tedy 30. října, vysílá ČT 2 od 20.00 dokument o Maradonovi z roku 2019. Vidět tento výjimečný snímek ale můžete kdykoliv ve videopůjčovně Aerovod.

Výměna dresu po zápase naznačila nové působiště hvězdného Mbappého

„Na konci sezóny chci pryč,“ slyšelo podle španělského deníku Marca vedení PSG od Kyliana Mbappého, stále jednadvacetiletého francouzského ...