Martin Hašek: Kdybych ze Sparty neodešel, riskoval bych konec kariéry

Martin Hašek se rozhodl, že už nebude mlčet. | Foto: Pavel Hofman

Spor pražské Sparty s jejím bývalým hráčem Martinem Haškem budí ve fotbalovém prostředí velké emoce. Není totiž zvykem, aby fotbalista odmítl odjet na soustředění s týmem a následně podal jednostrannou výpověď ze smlouvy. Stejně tak se nestává, že klub reaguje žalobou a celou věc chce řešit u soudu. Verzi Sparty, jak k celé situaci došlo, znají všichni. Klub totiž neváhal média i fanoušky průběžně informovat o Haškově “neakceptovatelném” jednání. Jak se ovšem na průběh celé kauzy dívá sám hráč, bylo doteď tajemstvím. Nyní se však Martin Hašek rozhodl promluvit a ukázalo se, že všechno se zřejmě neudálo přesně tak, jak jeho bývalý zaměstnavatel prezentuje. Přinášíme pohled hráče, který se místo pokračování v dobře nastartované kariéře musí starat o to, jak najít angažmá, nebo zda neukončit kariéru. Příběh je to dlouhý, ale stojí za to se s ním seznámit.

Když se Hašek vracel do Sparty z Bohemians 1905, kam ho klub, v němž fotbalově vyrůstal, jako nepotřebného prodal, fanoušci jásali. Syn bývalého hráče i trenéra Letenských totiž v Ďolíčku předváděl obdobné výkony jako Tomáš Souček ve Slavii. O Haškovi juniorovi se hovořilo jako o fotbalistovi s dvojími plícemi, neúnavném dříči a běhavém hráči. Právě takového Sparta potřebovala, protože na “černou” práci nikoho pořádně neměla.

V lednu 2019 se tak na Letné objevil hráč, na něhož se příznivci “rudých” těšili. A zdálo se, že nejen oni. I tehdy nový sportovní ředitel Tomáš Rosický, který se do důležité role dostal v průběhu jednání o Haškově příchodu, působil dojmem, že je za novou posilu rád. “Byl to vlastně on, kdo mě definitivně přesvědčil, že se do Sparty vrátím. Já jsem se tam moc nehrnul. On mi ale povídal o tom, jak chce budovat nový tým, kdo všechno odejde a že se mnou počítá. Na dvě pozice jsme měli být tři hráči. Martin Frýdek, Michal Sáček a já. Zaznělo také, že se se mnou počítá na pozici “osm”. Na té jsem ale první půlrok neodehrál ani zápas,” vzpomíná Hašek. 

Sliby se maj plnit…

“Při jednáních o mém příchodu do Sparty jsme s panem Rosickým probírali i možnost, že se v klubu neprosadím nebo v něm zkrátka nebudu spokojený, šťastný. Pan Rosický mi slíbil, že vzhledem k tomu, že přicházím de facto za nic, protože za stejné peníze, co mě kupovali, jsem do Bohemky odcházel, mi nebude on ani klub bránit a v takovém případě mě pustí pryč. Tím mě uklidnil. Měl jsem k němu velký respekt a věřil tomu, že případně splní to, co slíbí,” říká čtvřiadvacetiletý záložník.

Nechal se přesvědčit, že bude důležitým článkem při přestavbě týmu. Že dělá jednu ze svých největších chyb v dosavadní kariéře, zatím nevěděl. Od prvního tréninku však měl pocit, že je ve Spartě špatně. “Necítil jsem se tam dobře. Nebyl jsem se Spartou kompatibilní,” vysvětluje Hašek s tím, že i mnoho dalších signálů mu říkalo, že neudělal správné rozhodnutí.

“Když se v deníku Sport ještě před mým přestupem objevila informace o tom, že jsem si řekl o smlouvu na půl milionu, plus bonusy, nestačil jsem se divit. Nejen, že to nebyla pravda, ale také mě překvapilo, že se informace objevila v deníku, který vlastní majitel Sparty, tudíž bylo zřejmé, že článek vyšel na objednávku klubu, za účelem vytvoření tlaku na mou osobu,” myslí si hráč, který byl mezi zahraničními milionáři v kabině jedním z méně oceněných. „Takto si začátek spolupráce klubu a hráče rozhodně nepředstavuje asi nikdo,“ dodává. Nabyl tak dojmu, že už se ho klub snaží dehonestovat dřív, než přišel, místo toho, aby vzájemná spolupráce fungovala hned od začátku. Stále však spoléhal na to, že platí slova, která slyšel od Rosického.

Pokuta za kopačky

Nečekaným direktem bylo pro Haška i setkání s tehdejším místopředsedou představenstva, Alešem Kotalíkem, které se odehrálo ještě před podpisem smlouvy. “Měl jsem problém s kopačkami. Hrál jsem totiž v Pumách, ale Sparta měla smlouvu s Nike. Bylo mi tedy jasně řečeno, že musím kopačky vyměnit. Protože jsem ale v Nikách měl problém se širokou patou a hrálo se mi v nich špatně, zeptal jsem se, jestli se s tím nedá něco udělat,” vypráví Hašek. “Pan Kotalík, za přítomnosti pana Rosického, mi na další schůzce řekl, že už je to zařízené a Nike mi vyrobí kopačky na míru. Byl jsem rád a přestal jsem se tím tedy dál zabývat,” dodává.

Na začátku přípravy Hašek informoval vedoucího mužstva. “Poprosil jsem Míru Baranka, jestli by na Nike nezavolal a nezeptal se, kdy mi změří nohu. Řekl mi, že o ničem takovém neví, ale že se zeptá přímo u výrobce. Druhý den mi řekl, že pan Kotalík s Nike vůbec nemluvil. To mě dost překvapilo,” vzpomíná fotbalista na nepříjemné zjištění. “Připadal jsem si jako hadr na podlahu,” dodává.

Několik zápasů odehrál ve starém modelu kopaček Nike, ale změna terénu ho donutila k rozhodnutí. “Buď bych si vzal ty, ve kterých se mi hraje špatně, nebo ty, na něž jsem zvyklý a vím, že v nich odevzdám stoprocentní výkon. Rozhodl jsem se pro to druhé,” říká Hašek. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. “Dostal jsem pokutu 62.500 korun. A to mi ještě pan Rosický vítězoslavně sdělil, že mohla být dvojnásobná, ale on za mě bojoval a snížil ji,” usmívá se při vzpomínce na absurdní situaci fotbalista. “Místo toho, aby se řešilo, proč místopředseda představenstva nedodržel slib, potrestali mě. Pan Rosický u všech jednání byl a jediné, na co se zmohl, bylo údajné snížení pokuty o 50 %,” vrtí hlavou nad paradoxní situací Hašek. “Od tohoto okamžiku jsem věděl, že místopředsedovi představenstva ani sportovnímu řediteli klubu nemůžu důvěřovat, což je fatální,” říká.

Jeho otec, bývalý hráč a kouč Letenských, také přiznává svůj podíl na synově současné situaci. “Já si teď drbu hlavu. Jako trenér Bohemky jsem přišel o svého nejlepšího hráče. Když se mě ale Martin ptal, jestli má do Sparty přestoupit, tak jsem mu po jeho posledním setkání s Tomášem Rosickým, požehnal. Netušil jsem, co bude následovat a že nakonec budeme řešit soud,” říká bývalý reprezentant.

Odložený odchod

Po nepříjemnostech s kopačkami došlo podle Haška ještě k několika situacím, které ho ujistily v tom, že chce ze Sparty odejít. “Po půl roce jsem chtěl pryč, ale pan Rosický mě přemluvil s tím, že přijde nový trenér, který mi věří,” říká exsparťan. Sportovní ředitel navíc ještě několikrát hráče ujistil, že mu skutečně nebude bránit v případném přestupu. “Nikdy ovšem nezazněla žádná přestupová částka, o které dnes mluví Sparta, nebo píší některá média. Naše domluva nebyla podmíněna žádnými penězi,” tvrdí Hašek. 

V prosinci 2019 hráč opět požádal vedení Sparty, aby ho prodala a zdůraznil, že má od Rosického jasný slib. S tím se chystal odjet na dovolenou. Tehdy ještě nevěděl, že si Sparta na něj umístila cenovku dva miliony eur, čímž se stal neprodejným. 

Dovolená bez sporttestru

Hodně se také řešilo Spartou proklamované údajné nesplnění individuálního tréninkového plánu hráče v době zimní dovolené.

“Před posledním zápasem v Ostravě jsem byl nemocný. Hráči, kteří se zúčastnili předzápasového tréninku a na zápas nebyli nominování, dostali sporttester v Praze. Ti, kteří cestovali na Baník, ho dostali po zápase. Já jsem nepatřil ani do jedné ze skupin, proto jsem ho neměl. Pár dní po konci sezony, cestou na dovolenou do Rakouska, mi volal kondiční trenér. To bylo poprvé, co jsem dostal informaci o tom, že jsem si sporttester měl vyzvednout. Řekl jsem mu, že už jsem v zahraničí a budu se připravovat tak, abych byl jako vždy na přípravu dobře připravený. Mimochodem, příprava na přípravu, úsměvné slovní spojení, česká specialita…,” usmívá se hráč, jehož doménou byl vždy vynikající fyzický fond. Přes výše zmíněné byl hráč potrestán pokutou 75 tisíc korun.

6. ledna 2020 začala zimní příprava Sparty a konaly se laboratorní testy fyzické připravenosti na FTVS. Na ty ovšem Hašek nedorazil. “Ráno jsem vstal s křečemi v břiše a asi šestkrát jsem musel jít zvracet. Zavolal jsem tedy s dostatečným předstihem vedoucímu týmu a informoval ho o svém stavu i o tom, že nemůžu dorazit. On mi dal číslo na doktora, se kterým jsem se domluvil na postupu, bral jsem to jako vyřízené a šel si lehnout. Druhý den ráno mi bylo pořád špatně. Dostal jsem ale zprávu, ať jsem připravený, že pro mě jede Míra Baranek a odveze mě do nemocnice na testy,” vypráví neuvěřitelnou historku fotbalista. Není totiž běžným zvykem, že by vedoucí mužstva jel pro nemocného hráče, aby ho nechal zkontrolovat lékaři. “Vím od kluků, jak to tam probíhalo. Někteří lidé z realizačního týmu v čele s panem Ashwortem si mysleli, že simuluju. Chtěli mě proto dostat na testy, které by dokázaly, že mi nic není,” říká Hašek. Baranek ovšem ihned viděl, že hráči je skutečně špatně, tak mu sdělil, že se na něj nikdo nezlobí, ale byl zájem ho vyšetřit. Odjeli tedy do nemocnice, fotbalista dostal několik infuzí a putoval zpět domů. 

Po návratu k týmu po nemoci byl Hašek okamžitě náročně zatěžován. Po dvou dnech tvrdého tréninku byl poslán na laboratorní testy kondiční připravenosti, které kvůli nemoci neabsolvoval. Zde je potřeba zdůraznit, že za standardních okolností je absolvují hráči odpočatí, po mírné zátěži. „Pokud chcete získat validní výsledky kondiční připravenosti hráče, je hloupost postupovat takhle. Hráč byl navíc po nemoci,” říká Hašek starší, zkušený trenér.

Kondiční „nepřipravenost“

“Nikdo se mnou o výsledcích testů nemluvil, nedostal jsem vůbec žádnou zpětnou vazbu, že by s mojí kondicí bylo cokoliv v nepořádku. Dál jsem trénoval s týmem. Čas plynul, měl jsem informaci, že mě chtěl Ferencváros, ale Sparta si řekla dva miliony eur, takže už mě nechtěl. Pak se objevil zájem Haify. Na ten jsem reagoval na schůzce s panem Rosickým a řekl mu, že bych chtěl odejít. On mi potvrdil, že platí, na čem jsme se domluvili,” říká Hašek. 

“V pátek, tři dny před odjezdem na soustředění do Španělska, jsem měl s trenérem sezení a on mi říkal, že do sobotního přáteláku už ani nezasáhnu, protože už se mnou nemůže počítat. Také jsme se shodli na tom, že by bylo lepší, kdybych na soustředění nejel, protože nemá smysl brát hráče, který z klubu odchází,” popisuje Hašek situaci před soustředěním. “V neděli bylo volno, v pondělí, kdy se odlétalo do Španělska, jsem přijel na Spartu. Poslali mě za pány Rosickým a Jílkem, že se mnou chtějí mluvit. Bylo mi panem Rosickým nečekaně sděleno, že už mě Haifa nechce a na mé místo už koupili jiného hráče. To mě dost šokovalo, myslel jsem si totiž, že se jdu rozloučit,” přiznává fotbalista.

Kdo je víc než trenér a sportovní ředitel

Haškovi byly na schůzce nabídnuty dvě možnosti, na soustředění odjet, nebo zůstat v Praze. “Měl jsem si to rozmyslet přes trénink a dát vědět po něm. Spojil jsem se tedy se svým agentem a zjistil, že s Haifou dále jedná a klub žádného středního záložníka nekoupil. Protože bylo jasné, že jednání s izraelským klubem dále pokračují, vrátil jsem se na schůzku a řekl, že jsem ze dvou nabízených možností vybral možnost neodjet,” měl jasno reprezentant do 21 let.

V kanceláři ovšem už neseděli pouze sportovní ředitel a trenér, ale také nový muž na Letné, advokát Petr Hrdlička. Ten nahradil končícího Adama Kotalíka a klubem byl představen jako specialista na uzavírání smluv. Nyní se ovšem nečekaně ukázal jako muž, který má největší slovo při skladbě kádru. 

“Pan Rosický také nečekaně před panem Hrdličkou popřel, že mi dal vybrat a další jednání vedl už jen pan Hrdlička, který vystupoval z pozice síly a snažil se se mnou zamést. Cítil jsem, že je to osobní, a že pro něj je to první možnost se ukázat a zazářit. Já ale nejsem typem člověka, který by se nechal zastrašit,” zdůrazňuje Hašek. 

Hráč byl poslán na zhruba hodinu pryč z jednání. Když se vrátil do Hrdličkovy kanceláře, slyšel jen jedno. “Tak pojedeš, nebo ne?” Začala tak další výměna názorů, kterou měl advokát ukončit slovy: “Seber si ten zas*anej batůžek a vypadni odsud. A čekám tě na letišti.” 

Celá situace byla pro mladého hráče velmi náročná. “Když jsem se vydýchal, bylo 16:40. Na telefonu zpráva od Míry Baranka, že mám být do 17:00 na letišti (mužstvo už dávno na Ruzyni bylo). Jednání s panem Hrdličkou bylo tak dlouhé, že už ani nebylo možné se na letiště dostavit včas. Poslal jsem tedy Mírovi Baránkovi omluvnou SMS a na letiště jsem vůbec nejel, doklady, které mi podle Sparty chyběly, jsem měl v kapse (smích),” vysvětluje Hašek.     

Tým tedy na soustředění ve Španělsku odletěl bez něj a na webu Sparty se objevilo prohlášení, které vysvětlovalo hráčovo jednání z pohledu klubu. “Prohlášení Sparty připomínalo prohlášení komunistických pohlavárů na téma mezinárodního imperialismu,“ říká s úsměvem starší z Hašků.

PROHLÁŠENÍ SPARTY

“Martin Hašek odmítl odcestovat s A-týmem na soustředění do Španělska. Tím hrubě porušil své hráčské povinnosti a Sparta z takového jednání vyvodí důsledky. Jde o naprosto bezprecedentní a neprofesionální jednání hráče, který musí být připravený nést následky.

Martin Hašek v průběhu pondělí několikrát vyjednával se zástupci vedení o tom, že na herní kemp s mužstvem neodletí. Na sraz mužstva se dokonce dostavil bez cestovních dokladů. Vedení klubu mu sdělilo, že má odjet domů pro všechny potřebné věci a dostavit se na letiště k odletu. Tam Martin Hašek nedorazil.

Finální popis situace je jednoduchý: ze strany hráče došlo k hrubému porušení vnitřních pravidel, jedná se o vyjádření pohrdání klubem, jeho vedením, trenéry, spoluhráči i fanoušky. Následovat bude finanční postih, zároveň bude nejvyšší vedení řešit budoucnost hráče. Martin Hašek má platný kontrakt a jedná v přímém rozporu se smlouvou. Sparta své závazky, vyplývající z platné profesionální smlouvy, bezezbytku plní. Hráč nikoli.

Nejedná se totiž o první případ neplnění základních povinností v průběhu aktuální zimní ligové přestávky. Hašek si po skončení podzimní části sezony ani po několika urgencích kondičních trenérů nevyzvedl tréninkové vybavení nutné pro monitoring fyzické zátěže, aby mohl plnit předem stanovený tréninkový plán. Už na tento fakt vedení klubu na počátku ledna reagovalo finančním postihem.

Po návratu z dovolené uvedl, že v průběhu volna neodpovídá na zprávy a bude dobře kondičně připravený. Výsledky fyzických testů přitom prokázaly významný pokles jeho fyzické kondice.

Martin Hašek je nositelem sparťanského jména. Jeho otec na Letné působil jako hráč i trenér, na podzim mu dokonce před zápasem s Bohemians vedení ACS gratulovalo k padesátým narozeninám. Martin Hašek mladší je odchovancem strahovského mládežnického centra. V průběhu podzimu dostal od realizačního týmu v soutěžních utkáních minutáž 1491 min. a byl čtvrtým nejvytíženějším hráčem v kádru. V kontextu těchto faktů je jeho jednání o to více nejen neprofesionální, ale i zarážející.” 

Slibovaný postih od Sparty skutečně přišel. Hašek dostal pokutu 300 tisíc korun a byl za trest přeřazen do B-týmu. Naprosto překvapivě Sparta v pozdější žalobě uvádí, že důvodem přeřazení nebylo neodcestování hráče na soustředění, ale jeho údajná špatná kondiční připravenost. “V nominaci na soustředění jsem byl, neměl jsem jakoukoliv informaci, ani náznak, že by s mojí kondicí bylo něco v nepořádku. Zřejmě fakt, že jsem neodcestoval na soustředění, totálně zlikvidoval mojí kondici… (smích),” říká fotbalista.

Martin Hašek je pro některé sparťany nepřítelem. (foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia)

Proč nedopadla Haifa

Hráč tedy na přání klubu trénoval s B mužstvem, jednání s Haifou pokračovala, čímž se dostáváme k další hodně propírané části této kauzy. „Den před koncem přestupního období v Izraeli jsem dostal od agenta informaci, že mám odletět, poněvadž se Sparta s Haifou dohodla. Moje chyba byla, že jsem si od něj nenechal poslat, jaká smlouva na mě čeká. Jen jsem dostal informaci, že se plat bude pohybovat v jistém rozmezí. Byl jsem s tím v pohodě, i s tou nejnižší hranicí. Absolvoval jsem zdravotní prohlídku, fotil se v dresu na stadionu, zdravil se s fanoušky. Všechno bylo hotové. Pak jsme přijeli do kanceláře na klub, podepsat smlouvu. Stáli tam dva agenti a ředitel Haify. Smlouva ale byla na poloviční úrovni, než byla dolní hranice deklarovaného rozmezí. Reagoval jsem, že nepodepíšu. Začal jsem dávat dohromady protinávrh, podstatně nižší, než byla původní spodní hranice. Jenže ředitel oznámil, že jejich nabídka je neměnná. Tak jsem se zvedl, chtěl podat ruku, na což nereagoval, tak jsem odjel na hotel a posléze odletěl do Prahy,” vzpomíná Hašek. 

A co hráč říká na to, že česká média zveřejnila informaci o nedohodě Haify s hráčem z důvodu jeho údajného požadavku na poslední chvíli, aby mu zvýšili plat o 20 %? „Pravda je taková, že Maccabi mi oproti ústní dohodě, s kterou jsem odlétal do Izraele, na smlouvě písemně nabídla o zhruba 50 % méně. Naši nedohodu pak museli vysvětlit svým fanouškům a použili k tomu nepravdivé vyjádření. Česká média jejich lež už pouze bez ověření převzala.“

Hráč nevěděl, zda se může proti přeřazení do rezervního mužstva nějak bránit, proto oslovil právní zástupkyni Markétu Vochozka Haindlovou. “Ve fotbalových kruzích se vědělo, že jsou připraveni mě tam držet do konce smlouvy. Tedy rok a půl ve třetí lize. To by byl konec mé kariéry,” uvědomuje si Hašek. 

Čas na právníka

Proto po poradě s Haindlovou zaslal Spartě dopis, v němž Spartu vyzýval, aby ho zařadila zpět do A-týmu, protože jinak porušuje regule FIFA. Při předání dokumentu Petru Hrdličkovi zazněla od advokáta nabídka, podle níž by klub hráče přeci jen uvolnil na hostování. Když si však Hašek našel v Polsku tým, který by byl ochoten převzít všechny závazky, tedy Sparta by neplatila ani korunu, bez udání důvodu Pražané jednání ukončili a hostování neumožnili. 

Haindlová posléze Spartě napsala druhý dopis, kde ji opět vyzývala, aby Haška zařadila do prvního týmu a zároveň upozornila na to, že pokud se tak nestane, může dojít k jednostrannému vypovězení smlouvy. Sparta reagovala tím, že její stanovisko zůstává neměnné. “Měl jsem dvě možnosti. Buď zůstat v béčku, pravděpodobně celý rok a půl, nebo dát výpověď. Jak to dopadlo, už ví každý,” říká mladý fotbalista. 

Mnoho lidí se diví, proč Hašek za celou dobu nepromluvil a nechal Spartu, aby o celé kauze sdělovala podrobnosti pouze ona. “Měl jsem ve smlouvě, že bez souhlasu nesmím poskytovat žádné informace. Stejně tak to měla Sparta…” vysvětluje hráč, kterému nyní hrozí, že pokud prohraje soud, bude muset Spartě zaplatit až dva miliony eur. Proti rozsudku se ovšem obě strany mohou odvolat. Jednou v Česku při FAČR a následně ke CAS ve Švýcarsku, jejíž rozhodnutí teprve bude definitivní. Hráč i jeho právní zástupkyně jsou přesvědčeni, že je právo FIFA jednoznačně na jejich straně. 

Na Letné patřil Hašek mezi nejlepší hráče (foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia)

Ačkoliv se někteří hejtři na sociálních sítích těší na to, že na mladého fotbalistu dopadne exekuce, nebo bude muset někde sehnat téměř šedesát milionů korun, není tomu tak. Pokud by skutečně musel Spartě platit, bude částka umořena pouze z peněz, které si vydělá jako fotbalista. Pokud by se tedy rozhodl ukončit kariéru, neuvidí na Letné ani euro. To ovšem Martin nechce udělat. “Chci hrát, fotbal miluju. Sice jsou i jiné věci na světě, ale já chci pokračovat. Preferuji zahraničí, angažmá v Česku mám jako poslední variantu,” říká hráč, který stále hledá angažmá. “Hodně klubů se bojí, že by v případě mého neúspěchu u soudu musely platit něco Spartě. Tak to ale není.“ Proto nadějný hráč věří, že dobré angažmá najde do konce letního přestupového okna.

A na závěr, hráčův vzkaz čtenářům a fanouškům:

Vím, že mnoho fanoušků mi během mého působení ve Spartě drželo palce a možná dodnes nechápali celou situaci. Proto jsem rád, že je teď můžu pozdravit a poděkovat jim za jejich podporu. I mně je líto, že celá situace takto vyústila. Ale to už je minulost a já se dívám dopředu. Zároveň se se všemi kamarády ze sparťanské kabiny raduji, že dokázali vyhrát pohár a v právě probíhající sezoně se jim daří!