Mistr světa bojuje s poškozením plic: Korona existuje

Frank Stäbler | Foto: Kadir Caliskan/dpa/Profimedia.cz

Trojnásobný mistr světa v zápase řeckořímském Němec Frank Stäbler byl vždy proslulý svojí nezdolnou kondicí. Teď mu ji ale zásadně poškodil koronavirus. 

Neúnavný německý zápasník byl vždy schopný po celou dobu zápasu aktivně útočit a vyvíjet na soupeře drtivý tlak, kterým ho deptal a nutil chybovat. V polovině října ale onemocněl covidem-19. Jak sám říká, průběh nebyl nikterak dramatický, jednatřicetiletý reprezentant měl jen mírné příznaky. Dva týdny strávil v karanténě a vyléčil se. Když se ale vrátil do tréninku, zjistil, že virus po sobě zanechal nepříjemné následky.

„Všem nevěřícím mohu říci z vlastní zkušenosti, že virus existuje. Existuje korona a má následky. Chraňte proto sebe a své blízké!“ vzkázal.

Mlha okolo ochranné známky Oktagon. Tajemný kupec číslo 642228587

Kdo nyní vlastní slovní ochrannou známku "Oktagon"? Když náš portál NAstartu.cz ve středu jako první přinesl informace o tom, že ji aktuálně ...

Jeho výkonnost se rapidně snížila. V tréninku musel často odpočívat, zadýchal se i ve chvílích, kdy by normálně žádné problémy nepociťoval. Následné komplexní testy v Heidelbergu prokázaly, co sám už tušil. V důsledku virového onemocnění ztratil 20 procent svojí výkonnosti. Covid-19 mu zasáhl plíce.

„Nikdy jsem si nemyslel, že by to s mým tělem mohlo něco udělat,“ přiznal Stäbler pro web swr.de a oznámil, že i kdyby se v prosinci nakonec konal původně avizovaný světový šampionát, pro něj by účast v aktuálním fyzickém stavu nepřipadala v úvahu.

Frank Stäbler je typickým příkladem sportovce, jehož kariéru pandemie koronaviru velmi negativně ovlivnila. Jeho zlatý hattrick z mistrovství světa ho sice nesmazatelně zapsal do sportovní historie, ale jeho odkaz ještě není úplný. Chybí v něm olympijská medaile, nejlépe ta zlatá. Její zisk mu zatím vlivem různých okolností unikal a rok 2020 měl být v tomto směru přelomový. Pak ale přišel covid-19. Nejprve znemožnil konání olympiády a odsunul ji na rok 2021, následně se i přímo podepsal na Stäblerově fyzickém stavu.

Slováka může nahradit Čech. V Bostonu se poohlížejí po kapitánovi

Nejstaršímu hráči NHL Zdenu Chárovi už tikají hodiny. A tikají zběsilým tempem. Třiačtyřicetiletý bek je totiž stále bez smlouvy. V Bostonu by už ...

Pokud se olympijské hry příští rok uskuteční, stále do nich ještě zbývá poměrně dost času. Pro plnohodnotnou přípravu ale musí být zápasník zdravý, aby byl schopen snášet náročné tréninkové dávky. Stäbler to ví, a rozhodně se nevzdává. Okamžitě zahájil spolupráci s Yassinem Seiwasserem, což je jednak jeho dlouholetý přítel, ale hlavně trenér dýchání. Pomocí cílených dechových cvičení se nyní snaží o obnovu původní kapacity zápasníkových plic, dokonce ji chce ještě zvětšit. Další testy čekají na Franka Stäblera na konci listopadu. Společně se svým týmem věří, že výsledky už budou lepší.