Německá zápasnická hvězda se na začátku září velmi aktivně zapojila do protestů proti úmyslu íránských představitelů popravit sedmadvacetiletého zápasníka. O osudu Afkariho se totiž během několika málo dnů dozvěděl prakticky celý svět. V Íránu se totiž především na Twitteru rozjela velká kampaň, která pomocí tweetů a hashtagů #savenavidafkari daleko přesáhla hranice země.
Za milost pro mladého muže orodovali jak sportovci, tak politici a celebrity. Zapojil se také prezident USA Donald Trump, svůj apel zaslal Mezinárodní olympijský výbor, video na podporu Afkariho natočil třeba prezident UFC Dana White. Marně. Navid Afkari byl popraven a zpráva o jeho smrti šokovala 13. září svět.
Vyhasly tak naděje rodiny i lidskoprávních aktivistů, kteří se upínali k rozhodnutí představitelů Íránu ze začátku roku 2020. Tehdy byly nakonec zmírněny tresty smrti pro tří mladých lidí, kteří se také v roce 2018 účastnili protestů - Amirhosseina Moradiho, Mohammada Rajabiho a Saeeda Tamjidiho. A jelikož se tak stalo pod tlakem online twitterové kampaně, existovala naděje, že se podobná věc podaří znovu. Nestalo se.
Zůstává bolestnou otázkou, zda nakonec celosvětový zásah těchto aktivit minimálně neurychlil popravu Navida Afkariho. Jak totiž upozornili někteří íránští aktivisté, vládnoucí činovníci islámské republiky se kvůli mezinárodnímu zájmu a tlaku dostávali do nepříjemné situace. A aby nemuseli nakonec ustoupit nebo se více zodpovídat, pokud by se tlak nadále stupňoval, Afkariho raději rychle popravili. Nutno říct, že tato nemilosrdná taktika slavila z jejich pohledu úspěch, protože po několika odsudcích ze strany politiků a různých institucí se nad politickou vraždou opět zavřela voda.
Mluví se navíc o dalších dvou možných důvodech, proč se nakonec Írán tak rychle s mladým zápasníkem "vypořádal". Navid měl být údajně po brutálním mučení a věznění ve velmi špatném stavu, což by opět zavdalo další důvody pro případné protesty při jeho omilostnění. Tomu ostatně odpovídá i to, že byl ještě v noci z 12. na 13. září rychle pohřben. Rodině nebylo umožněno se s ním rozloučit ani před, ani po popravě.
Právě rodina popraveného Afkariho navíc před exekucí zamířila za rodinou zabitého muže, z jehož vraždy byl jejich bližní obviněn. Chtěli ji požádat o usmíření, protože právě rodina oběti může podle íránského práva šaría zrušit rozsudek smrti pro údajného vraha.
Velmi krutý osud stíhá také bratry Navida Afkariho, kteří byli zatčeni spolu s ním a soud jim uložil tresty vězení v délce 54, respektive 27 let. K tomu jim íránské soudy navíc oběma přiřkly jako trest 74 ran bičem.