Mladá plavkyně nedávno porazila leukémii, teď ji čeká olympiáda

Rikako Ikee na olympijské kvalifikaci v Japonsku 4. dubna 2021. | Foto: Profimedia

Před dvěma lety se japonská plavkyně Rikako Ikee dozvěděla nelítostnou diagnózu: Trpí leukémií, tedy rakovinou krve. Je proto téměř neuvěřitelné, že si v neděli na japonské olympijské kvalifikaci doplavala pro místo v olympijské štafetě v polohovém závodu a v létě se zúčastní domácí olympiády v Tokiu!

Pro mnoho sportovců bylo loňské odložení letní olympiády na rok 2021 velmi smutnou zprávou, řada z nich kvůli tomu přišla o olympijskou účast. Jak se ale ukázalo právě na příkladu japonské plavkyně, některým tento odklad naopak pomohl.

Rikako Ikee strávila po diagnóze deset měsíců v nemocnici a srdnatě bojovala se zákeřnou leukémií. Zvítězila. Loni v březnu se vrátila k plavání a tréninku. Letos v únoru pak poprvé po návratu do plaveckého bazénu vyhrála závod, když ovládla padesátimetrovou trať stylem motýlek na Tokyo Open.

A zase ten rasismus! Fotbalisté Valencie opustili hřiště na protest proti rasistické urážce

Strašák údajného rasismu nadále obchází evropská fotbalová hřiště. V nedělním zápase španělské La Ligy mezi Cádizem a Valencií se měl stát terčem ...

Že by se ale měla v létě účastnit olympiády? S tím dvacetiletá Rikako Ikee nepočítala ani po senzačním únorovém vítězství. Sama nemohla uvěřit tomu, že se jí podařilo vyhrát. A její myšlenky směřovaly spíše k olympiádě v roce 2024.

Jenže pak přišla na začátku dubna národní olympijská kvalifikace a Rikako Ikee šokovala samu sebe, ale i odbornou a laickou veřejnost znovu. A ještě více. Závod na 100 metrů motýlkem ovládla v čase 57,77 sekundy a zajistila si tak místo ve štafetě v polohovém závodu.

„Jsem velmi šťastná, ale také vážně překvapená,“ řekla po senzačním úspěchu, který sama neočekávala.

Individuální olympijský limit 57,10 sekundy jí minulý týden sice unikl, tento týden se ale pokusí i o tuto metu. Usilovat bude o splnění kvalifikačního limitu v závodech na 50 a 100 metrů volným způsobem.

Rána pro West Ham: Klíčový záložník bude měsíc mimo hru

West Ham United v sestavě s českými fotbalisty Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem má před sebou klíčovou pasáž v Premier League. Hammers zbývá ...

Jestli se bojíš, nespurtuj! vzkazuje Bouhanni zraněnému Stewartovi

Divoký spurt v podání Nacera Bouhanniho na závodě Cholet-Pays de la Loire z minulého víkendu má dohru. Rentgen ukázal, že jeho rival Jake Stewart ...