Nabídka pro Arsenal: Mesut Özil na splátky

Mesut Özil | Foto: Cosmin Iftode / Shutterstock.com

Ve finanční fiasko se změnilo angažmá Mesuta Özila v Arsenalu. Luxusní plat mu běží, přestože už od března loňského roku nehraje, navíc odmítl přistoupit na snížení platu kvůli koronavirové krizi. Až teď nabídl londýnskému klubu smírné řešení, které by mohlo pomoci odblokovat jednání o jeho přestupu do Fenerbahce nebo DC United.

Ročně 18 milionů liber, měsíčně 1,5 milionu liber, týdně 350 000 liber, denně 50 000 liber. Ta nejpodrobnější statistika pak ukazuje, že Mesut Özil je každou hodinu bohatší o 2083 liber, to znamená hodinový výdělek ve výši přibližně 60 500 korun. A úplně nejlepší na tom je, že Mesut Özil pro to nemusí udělat vůbec nic, protože druhá populární statistika mezi fanoušky Arsenalu je online počitadlo ukazující, kolik dní a minut už německý záložník tureckého původu nenastoupil k zápasu. A těch dní a minut je skutečně hodně, naposledy hrál za Arsenal 7. března 2020.

Celebrity makají na kondici: Mottlová jako prkno, Kynychová bez zábran v sauně

Ne všichni dnes vysekávají díry v ledu, noří se do ledové vody a informují o tom na sociálních sítích. Jsou mezi námi i tací, kteří stále dávají ...

Může za to jak série zranění, tak jeho pozice v klubu, která se postupně zhoršila. Zavinil si to svými politickými vyjádřeními, když se postavil proti Číně a jejím restrikcím proti ujgurské menšině, stejně tak podpořil tureckého prezidenta Recepa Erdogana, s nímž se přátelí. Ale to není všechno. Jsou to další maličkosti, kdy se postavil veřejně proti londýnskému klubu. Zdánlivě nevinné. Jako například když Arsenal propustil po dvaceti sedmi letech Jerryho Quye, představitele klubového maskota Gunnersaura. „Jsem z toho smutný. Nabízím Arsenalu, že dokud budu jeho hráčem, budu hradit celý plat Jerryho Quye,“ oznámil tehdy Mesut Özil na svém Twitteru.

Výsledkem toho všeho je, že záložník s královským platem chybí nejen v základní sestavě pro Premier League, ale dokonce nebyl součástí registrované soupisky pro zápasy Evropské ligy.

Poslední kapkou bylo, když Arsenal požádal hráče kvůli koronavirové krizi o souhlas se snížením platu a nehrající Özil odmítl. V jeho případě mělo jít o 12,5 %. „Kdo mě zná, dobře ví, jak jsem velkorysý. Rozhodně nejsem jediný z Arsenalu, kdo odmítl snížení platu, ale do médií pustili jen moje jméno. Už dva roky se mě snaží určití lidé zničit, obracejí proti mně fanoušky a vykreslují obraz, který není pravdivý. Možná je právě tohle důvod, proč nejsem na hřišti. Jenže se nebojím postavit za to, co je podle mě správné,“ vysvětloval svou aktuální situaci v Arsenalu v rozhovoru pro The Athletic.

Od kouče Mikela Artety dostal oficiální požehnání, aby si hledal nové angažmá. Za půl roku mu skončí smlouva, pro Arsenal je lednové přestupové okno poslední šancí, jak zmírnit finanční ztrátu, ve kterou se změnila obří investice. Na stole jsou nabídky od Fenerbahce Istanbul a DC United. Jenže ani jeden z klubů zatím nehodlá převzít závazek v podobě 8,75 milionu liber, které má Arsenal během zbývajícího půlroku Özilovi vyplatit a Özil se odmítá nechat o luxusní smluvní plat připravit. Informace o tom, že Arsenal se už dohodl s Fenerbahce se navíc ukázala jako falešná a dokonce je čím dál pravděpodobnější, že dojde na přestup do americké MLS a týmu DC United.

Proto Mesut Özil vytáhl svůj poslední trumf – navrhl Arsenalu splátkový kalendář, který klubu okamžitě pomůže snížit mzdové náklady a možná odblokuje patovou situaci ve vyjednávání se zájemci o Özila. Místo 350 000 liber týdně se spokojí s 68 000 librami, které si v takovém případě nechá vyplácet až do poloviny roku 2023.

Sparťanská realita? Porážky od Českých Budějovic

Osud jménem Dynamo? Fotbalistům Sparty se proti Českým Budějovicím nedaří ani v rámci přípravy. Nepomohl jim dokonce ani hokejový formát ...

Nudil se Pastrňák v karanténě? Hokejový svět reaguje na Pastu juniora

Nejlepší český sportovec loňského roku David Pastrňák bude otcem. Po operaci kyčle a následné rekonvalescenci měl dostatek času, což zřejmě vedlo ...