Nechte děti sáňkovat! I na Petříně

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Za normálu vyháníme děti od počítačů a tlačíme je do jakékoli pohybové aktivity. V době, kdy nemohou navštěvovat žádné kroužky ani školu, jim upíráme radost z pohybu na čerstvém vzduchu.

Řeč je o zákazu sáňkování a lyžování na Petříně a dalších pražských parcích podle staré vyhlášky, která má údajně chránit zeleň i bezpečnost sáňkařů.

Po několika letech se pražské děti konečně dočkaly bohaté sněhové nadílky a spolu s rodiči uvítaly tolik potřebné zpestření všednosti a odpírání posledních měsíců. Městská vyhláška zakazující sáňkování na vybraných místech v Praze je stará 20 let, ale až nyní vyvolala takové ohlasy. Zřejmě nejen proto, že v posledních letech bylo sněhu v Praze pramálo. Společnost se dennodenně potýká s novými zákazy a změnami, které ovlivňují jejich životy už téměř rok. Asi proto je tak citlivá na každé další omezení.

Informace o včerejším vykázání sáňkařů z petřínských kopců se mezi Pražany rozšířila rychle a první reakce na sebe nedaly dlouho čekat. Nesouhlasné komentáře a vtipné fotografie už se šíří sociálními sítěmi jako lavina. Negativně se k vyhlášce vyjádřily i některé politické strany, které volají po změně. Například Praha Sobě ihned připomněla dobovou fotografií, že na Petříně se sáňkovalo už v roce 1952.

Je pochopitelné, že některá místa nejsou pro tyto aktivity vhodná, ať už z hlediska bezpečnosti, či proto, že jedná například o pietní místa. Aby se předešlo podobným nedorozuměním, měla by být alespoň dočasně označena.

Doufejme, že se nedorozumění vyjasní ku prospěchu zeleně a především dětí toužících po vzácném rozptýlení v těchto těžkých chvílích dříve, než všechen sníh roztaje.