Nurmagomedova neporazitelnost v UFC? Alláhova vůle

Khabib Nurmagomedov při svém emotivním loučení | Foto: UFC

Život ve cti. Takový je odkaz, který zanechává v UFC šampion Khabib Nurmagomedov. Prototyp muslimského válečníka ze severního Kavkazu, který nikdy nepodlehl „vizuální hostině“, jak o MMA a nejúspěšnější světové organizaci občas mluvil.

„Inshallah! Inshallah!“ Dá-li bůh…

Kolikrát se jen Khabib Nurmagomedov postavil před desítky milionů televizních diváků ve své dagestánské papuše na hlavě a hrdě se přihlásil ke svým kořenům. A to v době, kdy je západní společnost silně islamofóbní a Khabib je proto přirovnávaný k Muhammedu Alimu a jeho mediálnímu boji za práva černochů.

„Jestli mě chcete srovnávat s Alim, musíme se vrátit do šedesátých let, musím být černý a musím být šampion v boxu. Potom se můžeme bavit o tom, jak bych se choval v podobné situaci, protože já nemám pocit, že je současná situace stejná. Proto je to úplně zbytečná diskuse,“ odmítá Khabib teoretizování, že svým vystupováním v oktagonu se stal pro své souvěrce stejnou modlou, jakou byl kdysi Ali.

Takhle se bojuje na Kavkazu!

Khabib Nurmagomedov se narodil v Sildi, v Dagestánu. Jen pár kilometrů od hranice s Gruzií a o něco víc kilometrů od oblasti Čečny. Když o víkendu porazil v rámci galavečera UFC s pořadovým číslem 254 Američana Justina Gaethjema a pak v slzách odložil symbolicky rukavice doprostřed klece, málem to rozbouralo jak Facebook, tak ruskou sociální síť VKontakte. Protože takhle se bojuje na Kavkazu! komentovali Khabibovu rozlučku s kariérou jeho fanoušci. Tohle totiž byla esence bojového ducha! Bojoval se zlomenými prsty na noze a za otce Abdulmanapa Nurmagomedova, který v červenci zemřel v nemocnici v Moskvě na obtíže spojené s covid-19.

Foto Facebook Khabiba Nurmagomedova
Khabib s otcem / Foto: Facebook Khabib Nurmagomedov

Ti dva si byli blízcí. Otec a syn, navíc v rámci tradice Kavkazu, kterou si nosí Khabib v sobě. Byl to Abdulmanap, kdo přivedl pětiletého Khabiba na žíněnku. A ten se od té doby věnoval řecko-římskému zápasu, volnému stylu, judu, sambu, jiu-jitsu, grapplingu, pankrationu i armádní sebeobraně. Nastoupil už jako malý do každé soutěže, do které to jen šlo, a nikdy nevyhrál. Nikdy. Ale už jako čtrnáctiletý se v jakékoliv bojové disciplíně dokázal umisťovat v rámci ruských šampionátů kolem pátého místa. A pokračoval výš a výš, vždyť třeba v sambu je dvojnásobným mistrem světa!

A znovu to byl Abdulmanap, který udržel Khabiba na cestě cti, když přišla v roce 2014 zranění, kvůli kterým chtěl mladý „Orel“ Nurmagomedov ukončit kariéru a živit se jako ochranka v nočním klubu, aby získal peníze pro rodinu. „Ušel jsi dlouhou cestu a vzdáváš se moc rychle! Teď se vrátíš do tělocvičny, nebudeš řešit peníze a budeš na sobě makat!“ zněla tehdejší otcova rada.

Khabibova stopa v MMA je úctyhodná. Odchází ve věku třiceti dvou let s bilancí 29 výher, neporažený. Jako šampion lehké váhy. Odchází, protože bez otce už zápasit nebude. Nikdy. Tak to slíbil své rodině.

Pět jazyků a vystudovaná ekonomie

„Otcova filozofie byla, že je úplně jedno, jestli jsi šampion, nebo ne. Jestli máš černý pásek. Nebo třeba zlatý pásek. Nikdy se nechovej jako velký šéf. Nezáleží na tom, jak dopadly předchozí zápasy, záleží jen na těch budoucích. Otec mi byl koučem, bratrem, přítelem… Byl mi vším. Často opakoval, že jakmile se začnu chovat jako boss, přijdu o všechno. Nikdy nedovolil, aby mi úspěchy stouply do hlavy, protože to je velice nebezpečná věc. Skutečný bojovník se chová, jako by měl stále bílý pásek. Pořád se má co učit.“

Foto Facebook Khabiba Nurmagomedova
Foto: Facebook Khabib Nurmagomedov

Bez skandálů, bez výstřelků, bez tetování, stále se svou první láskou z dětství Patimou, kterou si vzal v roce 2013, a jejíž tvář prakticky nikdo nezná. Stejně jako jeho syny Magomeda a Husajna a dceru Fatimu. S rezidencí v dagestánské Machačkale a vozovým parkem od partnerů, který je sice na ruské poměry příjemný, ale určitě ne dvakrát okázalý. S vystudovanou fakultou ekonomie a financí v Machačkale a doplněným vzděláním z Plechanovovy ruské univerzity ekonomie v Moskvě. Hovořící jazykem etnika Kumyk, avarsky, rusky, turecky a anglicky. Schopný číst v arabštině, i když je prý příliš stydlivý na to, aby arabsky při současné úrovni znalostí také mluvil.

Říkají mu Orel, protože orel je symbolem národů z Kavkazu. Jenže tenhle orel už vystoupal tak vysoko, že výš to už ani nejde. O plánovaném ukončení kariéry věděla jen hrstka lidí, pro ostatní to byl šok. Emotivní loučení Khabiba přebilo i jeho suverénní vítězství submisí v druhém kole.

„Všechno co umím, je dar od Alláha. Stejně jako všechna vítězství, byla to Alláhova vůle,“ tvrdí Khabib. Skvělý bojovník, který teď bude sledovat, jak si povedou jeho tři bratranci – Umar, Abubakar a Usman. Další tři bojovníci z rodu Nurmagomedovů. Všichni tři mají skvělé statistiky a všechny tři trénoval Khabibův otec. Překoná jednou některý z nich svou reputací prvního z dagestánských Orlů?

Khabib odchází neporažený: Slíbil jsem matce, že bez otce už zápasit nebudu. A slovo dodržím

Další výhra přibyla ve statistikách dagestánského zápasníka MMA Khabiba Nurmagomedova po sobotním UFC 254. Celkově 29. triumf v oktagonu, přičemž ...