Oktagon jde do dražby. Organizace MMA bojuje o ochrannou známku

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Elektronickou formou proběhne ve čtvrtek 12. listopadu dražba tří ochranných známek bojových sportů. Dvě z nich jsou pro českou veřejnost neznámé zahraniční organizace, ovšem třetí je velkým překvapením. Jde o ochrannou známku Oktagon. Tedy značku, kterou už od roku 2016 užívá největší česko-slovenská organizace OKTAGON MMA.

Do dnešních 16 hodin běžela lhůta pro přihlášení zájemců do dražby na portálu Prodej-drazbou.cz. Dle zjištění redakce NAstartu.cz se jedná už o minimálně třetí pokus zpeněžit tuto ochrannou známku, ty předešlé nebyly úspěšné. Dražitel stanovil cenu původně 2 970 000 Kč. Aktuálně se bude „Oktagon“ dražit za vyvolávací cenu 102 tisíc korun, přičemž nejnižší podání činí 68 tisíc.

Jak je možné, že se zítra od 13 hodin bude dražit ochranná známka Oktagon, o které asi nikdo nepochyboval, že patří promotérům a majitelům organizace OKTAGON MMA?

Celý příběh začal na podzim 2016. Na obrazovkách slovenské televizní stanice JOJ Plus a české stanice O2 TV Sport se vysílala první série Oktagon výzvy, reality show představující široké veřejnosti svět MMA. Stáli za ní Slovák Pavol Neruda a Čech Ondřej Novotný. Pořad měl obrovský úspěch. Na konci úvodní série této show byl první galavečer pod hlavičkou Oktagonu. Ten se konal v Praze 10. prosince 2016.

Joe Biden a NHL. Konečně prozradil svůj oblíbený tým

Joe Biden – jméno, které aktuálně patří k těm nejvyhledávanějším. Lidé z celého světa chtějí o 46. prezidentovi Spojených států zjistit co ...

Jen o pár dnů později, 21. prosince 2016, se neznámá společnost Renavalla Company, SE, se sídlem v Praze, přejmenovala na HACK LENDING SE. Členem představenstva se nově stal občan USA Ross Charles Hack, členem dozorčí rady pak další americký občan Edward Eric Roselli. Tato společnost měla sídlo v Praze ve Vršovicích. Společnost HACK LENDING SE podala dne 19. července 2017 přihlášku ochranné známky „Oktagon“ k Úřadu průmyslového vlastnictví. Poté, co 30. listopadu 2017 skončila lhůta pro podání námitek, byla tato ochranná známka, druh slovní, Úřadem průmyslového vlastnictví zapsána. HACK LENDING SE se tak stala vlastníkem této známky v České republice.

Pavol Neruda, vlastním jménem Šipkovský, se dle informací z databáze Ústavu průmyslového vlastnictví pokusil dne 16. září 2016 zapsat ochrannou známku „OKTAGON VÝZVA“. Neuspěl. A až poté, co si ochrannou známku „Oktagon“ nechala zapsat společnost HACK LENDING SE, pokoušela se společnost NERUDA PRODUCTION s.r.o. nejprve o zapsání vlastní (obrazové) známky OKTAGON MMA. Neuspěla. A neuspěla ani v dalších pokusech, kdy se několikrát snažila o zrušení či zneplatnění ochranné známky společnosti HACK LENDING, nebo zapsání vlastních známek jako OKTAGON CHAMPIONS nebo OKTAGON PRIME. Jediná obrazová ochranná známka, kterou má od 20 listopadu 2019 zapsanou, je OKTAGON CAFE.

Pojďme se ale posunout v celém složitém příběhu do letošního roku. HACK LENDING SE se ocitla v likvidaci a v polovině dubna jí byl přidělen likvidátor Jaroslav Brož. Ten rozhodl o tom, že ochranná známka „Oktagon“ se zpeněží formou dražby. Dražitel, tedy společnost BFT Management, a.s., oceňovala její hodnotu na základě toho, že tuto značku využívá právě organizace OKTAGON MMA. Při stanovení ceny pro dražbu vycházel dražitel z účetních uzávěrek společnosti NERUDA PRODUCTION s.r.o., ale také informací o prodaných lístcích a z mediálních prohlášení.

Za původní cenu, tedy téměř 3 miliony korun a s nejnižším podáním 990 tisíc korun, se ochrannou známku 15. září 2020 nepodařilo vydražit. Další pokus následoval 20. října, kdy bylo nejnižší podání sníženo na 475 tisíc korun. Opět bez úspěchu. Aktuálně se tedy ochranná známka „Oktagon“ bude dražit se sníženou cenou 102 tisíc korun a s nejnižším podáním 68 tisíc.

Pro hegemona české i slovenské MMA scény, který plánuje 21. listopadu pořádat další galavečer Oktagon 18 a před rokem vyprodal O2 arénu svým Zápasem století, může být tato situace velmi nepříjemná.

Organizace OKTAGON MMA se prostřednictvím právního zastoupení brání proti tomu, aby byla dražebníkem hodnota ochranné známky „Oktagon“ stanovována a dávána do souvislosti s její činností. Takové jednání označuje za nekalosoutěžní. Před dvěma dny navíc opět podala u Ústavu průmyslového vlastnictví návrh na zrušení nebo prohlášení neplatnosti této ochranné známky.

Těžko lze nyní předjímat, jak se bude situace vyvíjet. Není známo, zda se do elektronické dražby někdo přihlásil. Nebo zda se přihlásili i přímo zástupci OKTAGON MMA, kteří se dle informací dražitele v minulosti o možnost koupě ochranné známky v dražbě zajímali, aby celou záležitost vyřešili. Také je tu reálná možnost, že zítra odpoledne už bude vlastníkem známky „Oktagon“ někdo úplně jiný. Někdo, kdo může chtít známé organizaci uškodit, nebo se s ní dokonce soudit o ušlý zisk. Což je asi to poslední, co by v této náročné době OKTAGON MMA ještě potřeboval.

Půl miliardy pro sport. Kluby žádají o náhrady

Pět set milionů korun je v 1. výzvě z programu COVID-SPORT II, který má podpořit podnikatele ve sportu. Konkrétně sportovní soutěže a sportovní ...