Ondrej Nepela: Komunisté tajili jeho homosexualitu i příčinu smrti

Ondrej Nepela v roce 1969. | Foto: Profimedia.cz

Přesně před sedmdesáti lety se narodil jeden z nejúspěšnějších československých krasobruslařů. Ondrej Nepela byl idolem dívčích srdcích, to jeho ale mělo blíže k těm mužským. Svou úspěšnou závodní kariéru ukončil už ve 22 letech a věnoval se raději krasobruslařským revue. Dříč, který jako druhý československý sportovec historie dokázal získat zlato na olympijských hrách, zemřel v pouhých 38 letech a stal se jednou z prvních obětí AIDS mezi slavnými sportovci.

Ondrej Nepela sledoval jako sedmiletý chlapec vystoupení další legendy slovenského krasobruslení Karola Divína na mistrovství Evropy v Bratislavě. Před televizní obrazovkou tancoval a napodoboval vítěze evropského šampionátu, a tak ho o pár dní později přivedla maminka do oddílu krasobruslení, kde se ho ujala trenérka Hilda Múdra.

„Rozhodně se nestal slavným díky talentu. Ten měli větší Marián Filc i Jozef Sabovčík, ani jeden z nich však neprojevil tolik úsilí, přesnosti, dochvilnosti a poslušnosti jako Nepela,“ vzpomínala na svého svěřence Hilda Múdra.

Právě jeho trenérka popisovala Nepelu jako houževnatého, pilného, skromného, charakterního sportovce, který se velmi brzy dostal na vrchol. Ve dvanácti letech debutoval na mistrovství světa a o rok později startoval i na zimní olympiádě v Innsbrucku. Za svou kariéru získal dohromady 14 medailí z evropských a světových šampionátů a olympiády. Včetně devíti nejcennějších.

Ramos na odchodu z Realu? Mohl by hrát s Messim

Ne každý ho miluje, ale všichni musí přiznat, že lepší obránce se vidí málokde. Sergio Ramos ve 34 letech stále ukazuje to, co předváděl ...

V roce 1969 se stal v Ga-Pa poprvé kontinentálním šampionem a o dva roky později už byl nejlepší na světě. Po tři sezony nenašel na mistrovství světa ani na mistrovství Evropy přemožitele a svou nadvládu potvrdil na olympijských hrách v Sapporu, kde i přes pád ve volných jízdách dokázal triumfovat.

„Krasobruslení jsem věnoval skoro všechen čas, a tak pro mne nemohlo být jenom školou piruet a skoků, ale i školou života. Stál jsem na ledě a učil se od všech osobností, které tam stály taky. Poznal jsem, že tím základním je vytvořit sám v sobě pevný řád a na tom cílevědomě stavět,“ prohlásil Nepela.

Ondrej Nepela ukončil kariéru po mistrovství světa v Bratislavě v roce 1973, kde získal zlato, a poté dlouhých 13 let vystupoval jako sólista ve velkolepé americké revue Holiday on Ice. A věnoval se i trenérství. Vychoval mimo jiné mistryni Evropy z roku 1989 Claudii Leistnerovou.

Jak už jsme psali v úvodu, Nepela byl idolem kdejaké dívky nejen v Československu. Když se krasobruslař objevil na ledě, ženy úžasem omdlévaly. Jen málokdo přitom tušil, že Ondrej Nepela je homosexuál, který své románky s jinými muži úzkostlivě tají. Dokonce jednu dobu předstíral vztah se svou kolegyní Hanou Maškovou.

O Nepelově sexuální orientaci se v komunistickém Československu nesmělo veřejně mluvit. A napovrch nesměla vyjít ani příčina jeho smrti. Když mladý krasobruslař v osmatřiceti letech zemřel, oficiální verze mluvila o rakovině lymfatických uzlin. Pravou příčinou bylo ale onemocnění AIDS, o kterém nevěděla ani jeho trenérka, kterou celý svůj život oslovoval „teto“ a byla jednou z jeho nejbližších.

V prosinci 2000 byl Nepela zvolen nejúspěšnějším sportovcem Slovenska 20. století, v roce 2019 byl uveden do Světové krasobruslařské síně slávy a jmenuje se po něm zimní stadion v Bratislavě.

Český sport řeší protekční očkování

V rámci českého sportovního prostředí dochází k vytváření seznamu nebo seznamů sportovců, kterým je přednostně nabízena vakcína proti covid-19. ...