Ostuda z Gelsenkirchenu. Je Schalke druholigový materiál?

Klub Schalke 04 je vlastněný svými fanoušky. | Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

Poslouchají to v poslední době neustále, až jim z toho musí zvonit v uších. Chlouba regionu, rival Borussie Dortmund, a ještě nedávno špička Bundesligy, mančaft Schalke 04, je na pokraji zhroucení. Výsledkového i finančního.

Rugbisté Walesu a Skotska odmítli před zápasem pokleknout

Iniciativa Rugby proti rasismu dostala tvrdou ránu. Rugbisté Walesu a Skotska totiž před jejich zápasem v rámci turnaje Šesti národů odmítli ...

Ralf Rangnick: Koučem Chelsea jsem měl být já

Thomas Tuchel jako náhrada odvolaného trenéra Franka Lamparda byl až druhá volba. Tvrdí to bývalý kouč Lipska Ralf Rangnick s tím, že nabídku ...

Přitom to není tak dávno, konkrétně v sezoně 2017-2018, kdy fotbalisté Schalke skončili v tabulce druzí. Jenže právě v tomto období se začalo zadělávat na současné problémy. Schalke postoupilo do Ligy mistrů, bez náhrady však přišlo o dvě své mladé hvězdy – Leona Goretzku a Maxe Meyera (23 a 22 let). Oba navíc odešli zadarmo.

Třetí nejúspěšnější německý tým historie (společně s Leverkusenem vyhrálo Schalke 15 trofejí a před nimi jsou jen Bayern a Dortmund) ještě před deseti lety hrál semifinále Ligy mistrů a před devíti se radoval z trofeje pro vítěze německého poháru. Pro světový fotbal v Schalke vychovali hvězdy jako Manuel Neuer, Julian Draxler nebo Leroy Sané. Jen prodej této trojice přinesl do klubové kasy přes 100 milionů eur. Jak to, že nyní je pokladnička klubu ze Severního Porýní prázdná?

Jeden z důvodů byl nastíněn už v úvodu. Protože Schalke 04 je dodnes 100% vlastněno svými fanoušky, nemá zrovna na rozhazování. Roky těžilo především z výtečné akademie a rozvinutého skautingu.

Jenže, vzpomínaní Goretzka s Meyerem odešli zadarmo. Rok před nimi se rovněž zadarmo stěhoval krajní obránce Sead Kolašinac, který se nyní v lednu do klubu vrátil. Rok před Kolašinacem opět bez náhrady odešel Joel Matip. Všichni jmenovaní byli potenciálními klenoty, které by v ideálním případě velké kluby na evropském přestupovém trhu stály desítky milionů eur.

Do tohoto mixu přimíchejte špatný skauting, který se na rozdíl od konkurenčních německých klubů zaměřoval především na domovinu a ne na další potenciální oblasti a evropské regiony. A samozřejmě nesmíme zapomenout na stále ještě probíhající dostavbu druhého nejdražšího tréninkového komplexu v Evropě. Vedle Veltins Areny roste zázemí za 100 milionů eur. Dražší byl jen projekt uskutečněný Manchesterem City. Pro představu – obhájce anglického titulu z Liverpoolu vyšel jejich komplex na polovinu. Koronavirová krize pak zamezila obrovskému počtu fanoušků v návštěvě stadionu. Sečteno, podtrženo, dluh 200 milionů eur, který by po letošním ročníku měl narůst o dalších padesát. Veliký pád týmu, který v roce 2014 časopis Forbes vyhlásil za 14. nejhodnotnější fotbalový klub světa.

Svoji úlohu v této tragédii sehrálo i vedení, které v posledních letech činilo jeden přešlap za druhým v přestupové politice. Mezi roky 2016-2020 zaplatilo Schalke za posily 180 milionů eur. Přicházeli hráči jako Sebastian Rudy, Nabil Bentaleb nebo Breel Embolo, kterým se ale nedařilo naplnit svůj potenciál. Embolo už v současnosti obléká dres Mönchengladbachu, Bentaleb byl na podzim vyřazen z kádru a Sebastian Rudy odešel hostovat do Hoffenheimu.

Dalším faktorem je nestálost na trenérské lavičce. V Severním Porýní vyměnili za posledních deset let 13 trenérů. A pozor, nebyla mezi nimi žádná béčka! Zuby si vylámali někdejší mistr Bundesligy s Wolfsburgem Felix Magath, důležitý prvek pro růst Hoffenheimu a později RB Lipska Ralf Rangnick nebo vítěz Ligy mistrů s Chelsea Roberto Di Matteo.

Od začátku letošní sezony vedli modrý klub už čtyři kouči. Schalke za 21 kol vyhrálo pouze jednou a šestkrát remizovalo. S devíti body jsou suverénně nejhorším klubem německé nejvyšší soutěže.

V jednu chvíli čekali fotbalisté Schalke na výhru dokonce 30 zápasů – 358 dnů dělilo od sebe jejich dva tříbodové zápisy. Pak ale na konci prosince vyhráli 4:0 nad Hoffenheimem a zachránili se od obrovské ostudy – historicky nejhorší výkon některého z účastníků nejvyšší soutěže byl jen o jeden zápas delší.

V Porýní se potácí od jednoho karambolu ke druhému a vypadá to, že moc neví, co sami se sebou. V lednu do zbraně povolali někdejší ztracené syny – Seada Kolašinace, jenž přišel na hostování do konce sezony a útočníka Klaase-Jana Huntelaara, který se ale už stihnul dvakrát zranit. Zadarmo přišel také v Premier League často chybující mistr světa střední obránce Shkodran Mustafi.

Pomohou tito zkušení borci Schalke z bahna a vyhnout se druholigové propasti? Nebo je čeká stejný osud jako jejich někdejší rivaly z Hamburku, Kaiserslauternu či Norimberku? Druholigová facka by mohla mít fatální následky…