Patrik Eliáš slaví. Jeho kariéra byla bez skandálů, rebeloval jen s účesy

Patrik Eliáš v dresu New Jersey Devils (2013). | Foto: Profimedia

Před 45 lety se narodil v Třebíči Patrik Eliáš. Díky své ctižádosti se hokejový útočník vypracoval v legendu New Jersey Devils. V letech 2000 a 2003 výrazně přispěl k zisku Stanley Cupu. Úspěchy slavil i v reprezentaci, i když titul mistra světa mu ve sbírce trofejí chybí.

V dresu Rudých ďáblů odehrál odchovanec třebíčského hokeje 1240 zápasů a v New Jersey je považován za legendu. Lidé ho poznávají na ulicích, v obchodě, je tam skutečnou celebritou. A to i proto, že byl New Jersey věrný celou hokejovou kariéru, v dresu svého klubu dal 408 gólů a připsal si 617 asistencí.

S 1025 body na kontě je Patrik Elišá po Jaromíru Jágrovi nejproduktivnějším českým hráčem v NHL. Dostal se dokonce do užší nominace pro vstup do Síně slávy ledního hokeje, ve které jsou z Čechů pouze Dominik Hašek a Václav Nedomanský.

Nejlepší období prožíval Eliáš s New Jersey mezi lety 1999 – 2003, kdy dvakrát zvedl nad hlavu pohár pro vítěze nejslavnější hokejové ligy a jednou s týmem skončil ve finále. Podle jeho vlastních slov však nešlo pouze o úspěchy, ale také o partu lidí, která dokázala hrát fantastický hokej.

Kvůli klubovým úspěchům na přelomu tisíciletí chyběl u zlatého hattricku z mistrovství světa, a ze světových šampionátů má tak pouze dva bronzy. Než se zranil, tak byl také součástí bronzového týmu na olympijských hrách v Turíně.

Skromný kluk z Česka neplnil během své kariéry stránky bulvárních plátků a žil si svůj hokejový sen.  Jednou z mála rebelií byly jeho účesy. Hráči Jersey nesměli nosit dlouhé vlasy, a tak si Patrik vynahrazoval délku vlasů barvami. Jednu dobu měl na hlavě delšího ježka a platinovou stříbrnou barvu. Tu později vyměnil za černou s třemi rudými pruhy.

Poslední zápas odehrál 9. dubna 2016 a bylo to jedno z jeho nejúspěšnějších utkání poslední doby. Nejprve na dvě branky přihrál a v samotném závěru zpečetil gólem výhru nad Torontem 5:1. Český útočník byl vyhlášen největší hvězdou zápasu a fanoušci ho vyprovodili bouřlivými ovacemi z ledu. To netušili, že to bude naposledy. V ten den zažil premiéru v zámořské soutěži Pavel Zacha a převzal pomyslnou českou štafetu v New Jersey.

Patrik Eliáš podstoupil operaci kolene, a i když se pokoušel o návrat, nešlo to. Čtyřicetiletý hokejista po 25 letech pověsil brusle na hřebík. Lednímu hokeji ale zůstal věrný. Nejprve si vyzkoušel pozici asistenta trenéra u Devils, a pak  dva roky předával své bohaté zkušenosti jako asistent kouče u české reprezentační dvacítky. Návrat na střídačku nevylučuje ani nyní.

Patrik Eliáš si v současnosti užívá důchodového života v Česku. Baví se sportem – v létě golfem a cyklistikou, v zimě zase řádí na skialpech. Věnuje se rodině, cestuje. Ještě během své kariéry se stal vyslancem dobré vůle Českého výboru pro UNICEF.

Tři roky čekání u konce. Cavendish už zase zvedá ruce nad hlavu

Ještě na podzim to vypadalo, že jméno Mark Cavendish už ve výsledcích cyklistických závodů neuvidíme. V slzách se tehdy loučil se svou bohatou ...

Formule na baterky. ePrix v Římě zažila hromadnou nehodu

Elektromotory o výkonu 180 koní, které dokáží zrychlit z nuly na sto za tři vteřiny. A že závody elektrických monopostů nepostrádají na ...