Po pěti letech nebude vítěz Tour z Ineosu. Bernal definitivně ztratil naději 

Egan Bernal | Foto: Profimedia.cz

Čekalo se, že Bernalovi chvíle teprve přijdou. Že mladý Kolumbijec všem ukáže svoji sílu v alpských dojezdech kolem dvou tisíc metrů nad mořem, stejně jako loni. Že do té doby se bude „jen“ držet lídra Tour de France Primože Rogliče. Jenže tempo holandského týmu Jumbo-Visma bylo úplně mimo možnosti obhájce prvenství. Ve výšlapu 15. etapy na Grand Colombier nestíhal. Jeho kolegové ze stáje Ineos Grenadiers na něj čekali, chtěli mu pomoci. Jenže rodák z Bogoty na to letos prostě neměl, což férově přiznal po bolestivém dojezdu. Podtrženo, sečteno – po pěti letech nebude na Champs-Élysées pózovat ve žlutém jezdec z britského Ineosu (dříve Sky). 

Náznaky nepohody Egana Bernala byly zřejmé ještě před startem 107. ročníku nejslavnější cyklistické akce. Pětietapový závod Critérium du Dauphiné Bernal nedokončil kvůli bolestem zad. 

V prvním týdnu závodu pak kolumbijský cyklista podle Bauke Mollemi ze stáje Trek Segafredo brzdil tempo svého kolegy Michala Kwiatkowského. 

Třináctá etapa pak prozradila, že hvězda týmu Ineos je na tom letos výkonnostně bídně, když nedokázal reagovat na nástupy dominantních Slovinců. 

Stále však ztrácel na vedoucího Rogliče jen 59 vteřin, které mohl dohnat ve vysokohorských dojezdech. Nejvyšší bod pohoří Jura Grand Colmbier se stal šedesátikilovému Bernalovi osudným. 

Začal ztrácet hned v prvních kilometrech stoupání, kdy nestačil na tempo, o které se staral Wout van Aert z Jumbo-Visma. Tato situace přinesla největší paradox letošní Tour – na tempo vítěze dvou rovinatých etap a trojnásobného mistra světa v cyklokrosu nestačí loňský mistr Staré dámy. 

„Jsou tady jezdci, kteří jsou mnohem silnější než já. To si musím přiznat. Těžko říct, co se mnou je. To, co jsem cítil nejvíce, je prostě vyčerpání, už jsem v sobě nic neměl… Nemám sílu. Nemohl jsem ze sebe nic vymáčknout, nic… Když oni zrychlili, nešlo to,“ sdělil novinářům vyčerpaný Kolumbijec. 

Bernal se celkově propadl o deset příček až na 13. místo celkového pořadí. Na Rogliče nyní ztrácí přes osm minut. On sám přiznal, že myšlenky na podium jsou passé. 

S prvním kolumbijským vítězem Tour soucítili na sociálních sítích i jeho kolegové z týmu Ineos. „Možnost je ta věc, která nás posouvá dopředu. Není to záruka. Nikdo není vítězem celý život. To je krása sportu. My se odrazíme zpátky. Egan taky,“ napsal na Twitteru mistr světa z roku 2014 Michael Kwiatkowski. 

„Někdy jsi to kladivo, někdy jsi ten hřebík. Ale jsem si jistý, že Egan bude bojovat o žlutý dres znovu,“ podpořil Bernala vítěz Tour de France z roku 2018 Geraint Thomas. 

Sometimes you’re the hammer, sometimes you’re the nail. But I’m sure @eganbernal will be back fighting for yellow again💪

Posted by Geraint Thomas on Sunday, September 13, 2020

Dnes mají jezdci poslední den volna, při kterém každý absolvuje preventivní test na koronavirus. Následují tři horské etapy v Alpách, v pátek je pro jezdce připravený spíše rovinatý profil. V sobotu pak čeká závodníky jediná časovka letošního ročníku, která měří 36 kilometrů. V neděli se bude končit tradičně v Paříži na Elysejských polích. 

Na vedoucího Slovince Rogliče ztrácí jeho krajan Tadej Pogačar 40 vteřin. Třetí je průběžně Kolumbijec Rigoberto Uran, který ztrácí na bývalého letce na lyžích Rogliče více než minutu a půl. 

Komentáře