Po stopách Magalhaese. V osmdesáti letech a s jachtou na elektřinu

Jimmy Cornell | Foto: SailMagazine.com

Ze španělské Sevilly vyplul 80letý britský jachtař Jimmy Cornell, který chce na své elektrické lodi zkopírovat trasu prvního obeplutí zeměkoule. Tuto cestu před 500 lety podnikl portugalský mořeplavec Fernao de Magalhaes.

Cornell poprvé podnikl cestu kolem světa v roce 1975. Poté, co se vrátil do některých míst, která dříve navštívil, zůstal Cornell šokován rozsahem škod způsobených klimatickými změnami. Proto má jeho cesta ekologické poselství a zvolil jachtu na elektrický pohon.

Místo reprezentace líbání na svatbě. Teď Salaha kritizuje egyptská legenda

Egyptský kanonýr Mohamed Salah šel nejprve na svatbu svého bratra. Následně mu testy ukázaly, že je pozitivní na covid-19. A to vše během ...

Jimmy Cornell, který se narodil v Rumunsku pod jménem Dragoš Corneliu Cišmašu, je v Británii známým cestovatelem a propagátorem jachtingu. Za svůj život vydal řadu knih.

Portugalský mořeplavec ve španělských službách Fernao de Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) se zasloužil zejména o to, že definitivně dokázal, že Země je kulatá. Jeho výprava totiž v letech 1519-1522 jako první obeplula Zemi. Mořeplavec, který byl během této cesty kolem světa na Filipínách zabit, také před 500 lety, 21. října 1520, objevil průliv mezi Atlantským a Tichým oceánem, který byl později pojmenován Magalhaesův průliv. Až do otevření Panamského průplavu v roce 1914 byl právě Magalhaesův průliv hlavní lodní cestou mezi Pacifikem a Atlantikem.