Pokud Opava zanedbala opatření, měla by putovat do druhé ligy

Fanoušci Opavy čekají, jak jejich tým dopadne u disciplinárky. | Foto: ČTK/Sznapka Petr

Pochybnosti kolem ukončení ligového ročníku se stále prohlubují. Nenadálý výskyt nakaženého hráče v týmu Opavy, v den zápasu s Olomoucí, stále budí emoce a vyvolává otázky. Nyní už se “shodou náhod” nezabývají pouze fanoušci, kteří spekulují nad tím, zda nešlo o akci, která měla zachránit trojici sestupem ohrožených týmů. Situací se zabývá i disciplinární komise, zkoumající možné porušení opatření, která měla chránit proti koronaviru. 

Pokud by se ukázalo, že opavští skutečně podcenili nebezpečí šíření covid-19 a místo nařízení hygienika i LFA si to „udělali“ po svém, hrozí velké pokuty. Nikdo ovšem nedokáže posoudit, do jaké míry se slezský klub na pravidla vykašlal kvůli tomu, že se nebál o nakažení hráčů a do jaké míry hrál roli kalkul. 

Bylo totiž jasné a velmi jednoduše spočítatelné, že pokud se infikovaný hráč objeví v době, kdy se mělo dohrávat předposlední kolo skupiny o záchranu, bude vymalováno. Čtrnáctidenní povinná karanténa by totiž zasažený klub definitivně “zachránila”. Nestihl by se zapojit do sestupových bojů. V rámci toho, aby byla situace pro všechny stejná, musela by se liga ukončit.

Rosický na hraně. Kvůli Kangovi se může stát nepřítelem fanoušků Sparty

Pro fanouška Sparty jsou v současné situaci důležité pouze dvě věci. Příchod Dávida Hancka a prodloužení kontraktu Guéloru Kangovi. Ten si to ...

Tak se také stalo. LFA nenechala soutěž dohrát a v Opavě, Karviné a Příbrami se slavilo. Horší to však bylo na Dukle, která kvůli kontroverznímu rozhodnutí zůstane ve druhé lize i v příštím ročníku. Přitom už jednou nohou našlapovala zpět do Fortuna:Ligy.

Je zřejmé, že ohrožené kluby dělaly vše proto, aby se nedohrálo. Příbramský boss Jaroslav Starka tlačil na LFA nahlas, primátor Opavy údajně oslovil šéfa Asociace Dušana Svobodu. Je tedy jasné, že byl vyvíjen tlak, jaký nemá ve sportu co dělat. Náš fotbal je ovšem na takové situace zvyklý, a tak se berou jako takový kolorit, s nímž se nic nedělá.

S tím je však nutné skoncovat a rázně ukázat, že “doba kapříková” je minulostí a nikdo si ji nepřeje zpátky. Pokud tedy Opava chtěně či neúmyslně porušila pravidla, musí za to zaplatit. A to nejen v pravém slova smyslu, ale i sportovně. 

Slavia mládežnickou akademii nepotřebuje, má přeci Liberec

Odborná fotbalová veřejnost se shoduje na tom, že nejlepší mládežnickou akademii u nás, má jednoznačně Sparta. Koho to však zatím nemusí trápit, ...

Nejférovější by bylo poslání slezského klubu do druhé ligy a zařazení Dukly na jeho místo. Takový trest je i lepším východiskem než finanční postih. Sotva se ovšem k takovému kroku LFA odhodlá. Patrně se bude opět vymlouvat na pravidla, která má nastavena tak, že podle nich není taková sankce povolena. 

Pokud ovšem někdo neuposlechl nařízení a ohrozil tak nejen regulérnost fotbalové ligy, ale především zdraví hráčů a realizačního týmu, musí se na něj nahlížet přísněji. Troufne si však někdo se zachovat takhle nekompromisně?

Komentáře