Potřebujeme vůbec reprezentaci, když výběr z ligy hraje lepší fotbal?

Roman Hubník vedl "náhradní" nároďák jako kapitán. | Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Koronavirus se v prostředí českého fotbalu skutečně vyřádil. Nejen, že ukončil sezonu dřív, než bylo v plánu a zachránil všechny neúspěšné týmy v první lize, ale ovlivnil i naši reprezentaci. Tu opravdovou po zápase na Slovensku rozmetal a dal šanci „náhradnímu“ nároďáku. A ten předvedl, že ve fotbale neplatí žádná klišé. Vlastně zbořil mýtus o reprezentaci, která je složena z těch nejlepších, proto by i měla hrát nejlépe ze všech týmů v zemi.

Soubor, který složil náhradní trenér David Holoubek, byl poskládán z hráčů, kteří by se do reprezentace zřejmě jen tak nepodívali. Nejen, že v ní mají už roky rezervováno místo někteří hráči, což tak bylo i za dřívějších trenérů a vedení svazu. Hlavně se ovšem vybírají ti, kteří už uspěli v zahraničí, nebo mají zkušenosti z velkých zápasů. Tím se ovšem výběr zužuje na pár týmů, které se objevují v evropských pohárech.

Ve výsledku to znamená, že pokud se chce hráč podívat do národního týmu, musí hrát ve Slavii, Plzni, nebo Spartě. Na ně je totiž upřena největší pozornost a z nich největší šance dosáhnout na repre triko. To si dobře uvědomují i samotní hráči, a proto kolikrát přestupují i v momentě, kdy vědí, že se na trávník podívají pouze za velmi dobré konstelace hvězd, nebo při zranění svých spoluhráčů.

Volání některých hráčů po pokračování repre srazu je nezodpovědné

Výskyt koronaviru v českém reprezentačním týmu narušil plány kouče Jaroslava Šilhavého o účasti v Lize národů. Po podařeném zápase ze Slovenskem ...

Nyní nastal moment, který ukázal problém našeho národního týmu v jeho plné nahotě. Přestože se pod vedením Jaroslava Šilhavého dá hovořit o jasném progresu, poslední roky byly pro fanoušky spíš utrpením, než radostí. A najednou v Olomouci vyběhne na hřiště jedenáctka hráčů, které nezkušený divák televizních přenosů z fotbalu ani nemusí rozeznat.

Nikdo neví, co má čekat, většina jen doufá, že nepůjde o moc velkou ostudu. Nic takového se ovšem nestane, naopak. Tým pod kapitánským vedením zkušeného Romana Hubníka předvedl fotbal, za který by se nemusel stydět žádný z evropských velkoklubů. Na výhru to sice nestačilo, ale konečně se na „reprezentační“ fotbal dobře koukalo.

Sparta jím pohrdla, nyní Schick míří za 700 milionů korun do Leverkusenu

Když Patrik Schick opouštěl českou ligu, kde si jméno vydobyl především v pražských Bohemians, mluvilo se o jeho talentu s rezervou. Přece by si ...

Zápas proti Skotsku ovšem také přinesl jednu zásadní otázku? Jak je možné, že někteří z hráčů, které si vybral kouč Holoubek už dávno za „áčko“ nároďáku nenastoupili? Neměli na to herně, nebo nastupují v týmu, který realizační tým reprezentace nesleduje? Nebo nemají dostatečně silné agenty, kteří by to dokázali zařídit? Odpovědi znají pouze šéfové českého fotbalu, ale měl by být velký zájem o to, aby se dostaly na veřejnost.

Po posledním vystoupení našich fotbalistů se ukázalo, že vybírat hráče podle aktuální formy, ne za zásluhy, nebo kvůli jejich cenovce na Transfermarktu. Pánové, kteří nastoupili proti Skotsku ukázali, že šanci mají dostávat i „neznámí“ plejeři. Mnohdy je to lepší, protože jsou za příležitost vděční a na trávníku nechají všechno.

Komentáře