Před třemi lety slavil Martin Fourcade zlatý olympijský hattrick

Martin Fourcade | Foto: Julia_Sadykova / Shutterstock.com

Souboje biatlonisty Martina Fourcada s jeho norskými soupeři jsou památné. Ať proti němu na trati stála legenda Ole Einar Bjørndalen, Emil Heglem Svendsen nebo v poslední letech Johannes Thingnes Boe.

Martin Fourcade vyčníval skvělým během a ledovým klidem při střelbě. Ne jednou viděli fanoušci jeho vítězné gesto se zaťatou pěstí už na střelnici po poslední střelecké položce. Z olympijských her má doma sedm medailí – z toho tři nejcennější kovy získal na své poslední olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu v roce 2018.

Francouzský biatlonista před třemi lety odstartoval cestu za svým zlatým hattrickem na slavnostním zahájení olympiády. Byl zvolen vlajkonošem francouzské výpravy jako obhájce dvou zlatých a jedné stříbrné medaile ze Soči 2014. Do závodního kolotoče nastoupil o dva dny později ve sprintu na 10 km. První disciplína mu ale nevyšla podle představ – třikrát zaváhal na položce vleže a jen díky rychlému běhu si dojel pro 8. místo, zatímco Michal Krčmář bral senzační stříbro. Do stíhacího závodu tak Fourcade nastupoval o den později se ztrátou 22 sekund na prvního Němce Arnda Peiffera.

Francouz dokázal ztrátu na německého rivala smazat už v prvním kole. Na první střelbě sice chyboval, ztrácel více než půl minuty, na trati ale letěl. Díky druhému nejrychlejšímu času a bezchybné střelbě ve stoje si vypracoval náskok, na který už nedokázal nikdo zareagovat. Martin Fourcade si tak spravil chuť po nevydařeném sprintu a získal svou třetí individuální zlatou medaili z olympijských her.

Favoritem na nejcennější kov byl fenomenální Francouz i v závodě s hromadným startem, ve kterém se vždy představí třicítka nejlepších biatlonistů. V Soči před čtyřmi lety ho o zlatou medaili připravil Emil Hegle Svendsen, který byl podle cílové fotografie rychlejší. Závod se pro Fourcada nevyvíjel nejlépe ani v Pchjongčchangu. Na první položce v leže chyboval, ale rychlým během a další přesnou střelbou byl v polovině závodu v čele. Další chybu na střelnici si připsal na poslední položce, ale bezchybní nebyli ani jeho konkurenti, a tak do posledního kola vyjížděl společně s Němcem Schemppem. Jejich souboj trval až do cílové čáry, kterou přeťali ve stejný moment. Opakoval se tak scénář z minulých Her. O vítězi rozhodl fotofinish. Tentokrát ale ve prospěch Martina Fourcada, který tak na této olympiádě získal druhé zlato.

Třetí nejcennější kov pak přidal se smíšenou štafetou. Fourcade byl nasazen do posledního úseku. Střílel bezchybně, běžel rychle, smazal 40 vteřinovou ztrátu na Peiffera, který vybouchl při závěrečné střelbě. Zato Fourcade zastřílel bezchybně a o pár minut později slavil v cíli své třetí zlato.

Martin Fourcade má z olympijských her dvě stříbrné medaile a pět zlatých. Další cenné kovy už ale nepřidá, protože se v roce 2020 rozloučil se svou bohatou kariérou.