Promarněný talent. Hrál za Real, teď nastupuje s pupkem ve čtvrté lize

Royston Drenthe (vpravo) během fotbalového zápasu v Holandsku v roce 2018. | Foto: Profimedia.cz

Ve dvaceti přestupoval Royston Drenthe do Realu Madrid. Velký talent, od kterého nejen Bílý balet čekal velké věci. Povedlo se? Ve Španělsku sice nyní třiatřicetiletý Holanďan hraje, ale až ve čtvrté lize. Podle posledních fotek z tréninku je navíc jeho šlachovité tělo dávnou minulostí.

Tento týden totiž Drenthe přestoupil do Racing Murcia. Jeho aktuální forma ale zdaleka nepřipomíná svalnatého rychlíka, ale spíš chlapa ve středním věku po třech dětech. Pořádný pivásek bude zřejmě bývalému reprezentantovi Nizozemska překážet.

V Oberhofu jsou dnes na programu stíhačky. Do akce jdou i Češi

Čtyři čeští reprezentanti se kvalifikovali na Světovém poháru v Oberhofu do dnešních stíhacích závodů. Nejlepší výchozí pozici bude mít Markéta ...

„Zpočátku to bylo trochu těžké – moje děti byly smutné – ale jsem nadšený, že mohu zase hrát fotbal,“ uvedl po příchodu do týmu čtvrté španělské ligy. Na to, že v devětadvaceti letech pověsil kopačky na hřebík, je jeho návrat téměř zázrak. Jak je tedy možné, že se z největšího talentu svojí generace stane takový pupkáč?

Z Realu k herectví a rapu

Na Santiago Bernabeo přišel Drenthe v roce 2007, kdy byl vyhlášen nejlepším hráčem mistrovství Evropy do 21 let, které celkově Nizozemsko ovládlo. Bylo jasné, že po dvacetiletém talentu sáhne obří klub, a tak se také stalo. Do Realu Madrid přestoupil za 12,6 milionů liber, což na tehdejší poměry byla za mladého hráče pořádná suma.

Hráčem Realu byl pět sezón a nastoupil ve 48 zápasech, což není bilance hráče, který by patřil k oporám týmu. Navíc dvě sezony strávil na hostování v Hérculesu a Evertonu. V Anglii sice ukázal, že by mu mohl ostrovní fotbal více sedět, nicméně opci na přestup tehdejší kouč David Moyes neuplatnil.

Anglický fotbal bojuje s novou verzí koronaviru

Zmutovaný koronavirus kosí anglický fotbal. Některým týmům z nižších soutěží dokonce hrozí, že budou vyřazeny z rozjetého ...

Sám Drenthe přiznal, že problém byl v jeho přístupu: „Nemohu uvěřit, že jsem ten čas v Evertonu takhle promarnil. Je to jeden z nejúžasnějších klubů v Premier League. Můj přístup a špatná mentalita jsou důvody, proč jsem si tam zničil kariéru.“

Další roky Drenthe pendloval mezi kluby hrajícími nižší soutěže v Rusku, Anglii nebo Turecku. Ve svých 29 letech pak oznámil, že má fotbalu plné zuby. Kopačky hodil do kouta a začal se věnovat muzice, konkrétně rapu. „Hudba je součástí mého života. Když jsem v autě a je tam 10 nebo 15 minut ticho, vždy si začnu myslet, že něco chybí,“ sdělil v roce 2018. Drenthe se dokonce věnoval herectví v holandských kriminálkách.

I přesto na fotbal úplně nezanevřel a nyní se pokouší restartovat svoji kariéru. Sice už nebude patřit mezi nejrychlejší, ale snaha se cení.